36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
25.04.2019 Справа № 917/259/19
за позовною заявою Полтавської міської ради, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000
до Приватного акціонерного товариства «Полімпекс», вул. Овочева, 4, м. Полтава, 36000
ІІІ особа державний реєстратор Полтавської обласної філії державного підприємства «Будинок юстиції» Чухліба Григорія Олександровича (пров. Шухевича, 4, м. Полтава, 36000).
про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Полтавської обласної філії державного підприємства «Будинок юстиції» Чухліба Григорія Олександровича номер 38984265 від 27.12.2017 про внесення змін до запису про нерухоме майно розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційний номером 88262353101/ спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно/ стосовно зміни опису об'єкта нерухомого майна з нежитлові будинки (ринковий комплекс) на цілісний майновий комплекс «Речовий ринок».
Суддя Кльопов І.Г.
Секретар судового засідання Назаренко Я.А.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися
Обставини справи:
Полтавська міська рада звернулася до господарського суду Полтавської області з позовом до Приватного акціонерного товариства «Полімпекс» про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Полтавської обласної філії державного підприємства «Будинок юстиції» Чухліба Григорія Олександровича номер 38984265 від 27.12.2017 про внесення змін до запису про нерухоме майно розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційний номером 88262353101/ спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно/ стосовно зміни опису об'єкта нерухомого майна з нежитлові будинки (ринковий комплекс) на цілісний майновий комплекс «Речовий ринок».
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 01.03.2019 порушено провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Проведення підготовчого засідання призначено на 28.03.2019.
У судовому засіданні 28.03.2019 оголошено перерву у розгляді справи на 25.04.2019.
Відповідач у відзиві на позов від 19.03.2019 за вхід. №2744 проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову.
Від відповідача 19.03.2019 (вхід. №2743) надійшло клопотання про закриття провадження у справі, так як даний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єктів владних повноважень, які реалізовують у спірних правовідносинах владні управлінські функції.
08.04.2019 за вхід. №3577 від позивача надійшли пояснення у справі, які залучено судом до матеріалів справи.
Розглянувши матеріали справи суд приходить до висновку про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Так, предметом спору у справі № 917/259/19 є реєстраційні дії щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, порядок вчинення та оскарження, яких встановлюється Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
Відповідно до приписів п. 13 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
Під предметом спору розуміється об'єкт спірних правовідносин, тобто об'єкт щодо якого виникає спір між позивачем та відповідачем.
Отже, у справі № 917/259/19 предметом спору є державна реєстрація змін до запису про нерухоме майно розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 882623531017/спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно/стосовного зміни опису об'єкта нерухомого майна нежитлові будинки (ринковий комплекс) на цілісний майновий комплекс «Речовий ринок» за адресою: м. Полтава, вул. Новий базар, 9.
Проте, позовних вимог щодо самого об'єкту нерухомого майна - цілісного майнового комплексу «Речовий ринок» за адресою: м. Полтава, вул. Новий базар, 9, Полтавська міська рада не заявляла, а відповідно цей об'єкт нерухомого майна не є предметом спору у даній справі. Таким чином, вимоги щодо скасування державної реєстрації змін до запису про нерухоме майно не виникли із спору щодо такого майна, а тому є самостійними та непохідними.
Сфера застосування Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.
Згідно ч. 1 ст. 2 зазначеного Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3)державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Процедура державної реєстрації прав та перелік документів, необхідних для її проведення визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015 року (Порядок).
За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації (п. 18 Порядку).
Таким чином, вбачається, що єдиним суб'єктом, наділеним повноваженнями приймати рішення щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень, відмови в державній реєстрації, є державний реєстратор.
Відповідно до ст. 20 ГПК України до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах, зокрема, про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, у сфері господарювання; між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом (постанова Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 24.10.2011 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам»).
Відповідно до ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Крім того, згідно з ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Предметом спору у справі № 917/259/19 є дії державного реєстратора, тобто суб'єкта владних повноважень з приводу здійснення ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства.
Враховуючи вищезазначене, даний спір є публічно-правовим, оскільки, виник за участю суб'єктів владних повноважень, які реалізовують у спірних правовідносинах владні управлінські функції, та за відсутності спору про право, а тому не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
За наведених обставин провадження у справі № 917/1357/18 підлягає закриттю у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч.4 ст.231 ГПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
За подання даного позову позивач сплатив 1921,00 грн. судового збору за квитанцією №32-21001М/1 від 22.02.2019.
За приписами п.5 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито в зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
Оскільки від позивача до суду не надходило клопотання про повернення судового збору то питання про повернення позивачу з державного бюджету України судового збору в сумі 1921,00 грн. буде вирішено судом після надходження відповідного клопотання від позивача.
Керуючись ст. 185, ч.1 ст. 231, ст. 234 ГПК України, суд, -
1. Заяву Приватного акціонерного товариства «Полімпекс» про закриття провадження у справі задовольнити.
2. Закрити провадження у справі.
Ухвалу підписано 25.04.2019 року
Ухвала набирає законної сили у відповідності до приписів ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254 - 258 Господарського процесуального кодексу України .
Суддя Кльопов І.Г.