ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Закарпатської області
88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а , тел.: (0312) 617451
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua
іменем України
про визнання боржника банкрутом
"06" травня 2019 р. м.Ужгород Справа № 907/70/19
Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.
за участю секретаря судового засідання Петрова Ю.А.
розглянувши матеріали справи за заявою Тячівського районного комунального спеціалізованого виробничого лісогосподарського підприємства “Тячівагроліс”, с. Нересниця Тячівського району (ідентифікаційний код 00431800)
про банкрутство
Представники:
від заявника: Чорній М.В. - голова ліквідаційної комісії
08.02.20019 року Тячівське районне комунальне спеціалізоване виробниче лісогосподарське підприємство “Тячівагроліс”,с. Нересниця Тячівського району звернулося до суду з заявою про порушення справи про своє банкрутство, у зв'язку з виявленням в ході ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні.
Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 25.02.2019 у справі №907/70/19 прийнято заяву про порушення справи про банкрутство до розгляду та призначено підготовче засідання суду на 12.03.2019 та зобов'язано боржника надати суду оригінали документів, доданих до позовної заяви (для огляду), список банків, що здійснюють розрахунково-касове обслуговування боржника та їх місцезнаходження, довідки обслуговуючих банківських установ про рух коштів на рахунку, докази перебування на податковому обліку в Державній податковій інспекції та подання до податкового органу проміжного ліквідаційного балансу, докази подання останньої звітності до податкового органу, фондів соціального страхування та територіального управління Пенсійного фонду України та заборонено власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника Тячівського районного комунального спеціалізованого виробничого лісогосподарського підприємства “Тячівагроліс” приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби.
Ухвалою суду від 12.03.2019 відкладено засідання суду на 26.03.2019 р..
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 26.03.2019 р. відкрито провадження у справі про банкрутство Тячівського районного комунального спеціалізованого виробничого лісогосподарського підприємства “Тячівагроліс”; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; розгляд справи призначено 06.05.2019 р.
У судове засідання, призначене на 06.05.2019 р., з'явився представник заявника (боржника)-голова ліквідаційної комісії боржника Чорній ОСОБА_1 .В., який підтримав заяву про визнання боржника банкрутом та клопотав про призначення ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Чорнія М.В.
Дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представника та оглянувши оригінали документів, копії яких залучено до матеріалів справи, суд
Тячівське районне комунальне спеціалізоване виробниче лісогосподарське підприємство «Тячівагроліс» зареєстровано як юридична особа Тячівською районною державною адміністрацією з присвоєнням ідентифікаційного коду 00431800.
Відповідно до поданих суду документів місцезнаходженням підприємства станом на час розгляду справи є: 90540, Закарпатська область, тячівський район, село Нересниця, вулиця Грушевського, буд. 160.
Згідно з поданою до суду заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Тячівською районною радою 23.05.2013р. було прийнято рішення №533 про ліквідацію юридичної особи, призначено ліквідаційну комісію, якою в ході виконання своїх повноважень було виявлено наявність у господарюючого суб'єкта, що ліквідується за рішенням власника непогашеної кредиторської заборгованості, строк оплати якої настав. 07 жовтня 2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено дані про перебування ТРК СВЛП «Тячівагроліс» (ідентифікаційнит3 код 00431800) в процесі припинення.
На підтвердження вказаних обставин суду було подано рішення власника, докази звернення до державного реєстратора та податкового органу з відповідним повідомленням та для з'ясування питання про наявність заборгованості перед бюджетом та позабюджетними державними цільовими фондами, довідки державних реєстраційних органів, що здійснюють реєстрацію майнових активів (різного роду рухомого та нерухомого майна), матеріали інвентаризації, довідки з банківських установ, рішення тячівської районної ради №533 від 23.05.2013 тощо.
Рішенням Тячівської районної ради чотирнадцятої сесії VII скликання від 16.08.2018р. за №479 про ліквідацію та заміну голів ліквідаційних комісій, прийнято рішення припинити повноваження голови ліквідаційної комісії ТРК СВЛП «Тячівагроліс» (ідентифікаційний код 00431800) Габорець Г.В., створено нову комісію з ліквідації підприємства та призначено Головою комісії Чорнія Мар'яна Володимировича.
На виконання вимог ЦК України, та Рішення Тячівської районної ради чотирнадцятої від 1 6.08 .20 1 8р. за №479 головою ліквідаційної комісії 13.09.2018р. видано наказ про проведення повної інвентаризації майнових активів підприємства з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження, з обов'язковим складанням відповідних інвентаризаційних описів. 19 жовтня 2018 року інвентаризаційною комісією проведено інвентаризацію основних засобів, кредиторської заборгованості, бланків суворої звітності, цінних паперів, готової продукції, товарів, основних засобів внесених до статутного фонду, нематеріальних активів, дебіторської заборгованості ТРК СВЛП «Тячівагроліс», про що складено відповідні інвентаризаційні описи №1-9 від 19.10.2018р.
Після публікації оголошення про припинення підприємницької діяльності ліквідаційною комісією було встановлено, що загальна сума кредиторської заборгованості боржника складає 1.021.000,00 грн.
На виконання вимог п. 8 ст. 111 ЦК України, головою ліквідаційної комісії до Відділу управління майном району Тячівської районної ради листом від 1 9. 1 0.20 1 8р. за №04/7 подано на затвердження проміжний ліквідаційний баланс ТРК СВЛП «Тячівагроліс» (ідентифікаційний код 00431800). Рішенням Тячівської районної ради від 29.11.2018р. за №505 затверджено проміжний ліквідаційний баланс ТРК СВЛП «Тячівагроліс».
За наслідками дослідження описаних документів судом встановлено достеменність тверджень ліквідатора ТРК СВЛП «Тячівагроліс» про неспроможність виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами. Відповідно до ч. 2 ст. 105 Цивільного кодексу України після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 Цивільного Кодексу України оголошення про припинення підприємства шляхом ліквідації та відомості про ліквідатора були розміщені в друкованому засобі масової інформації, в якому публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, а саме: в Бюлетені державної реєстрації.
За наявними у матеріалах справи доказами підприємство не має заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Фонду соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Відповідно до аналізу фінансового стану ТРК СВЛП «Тячівагроліс», можна зробити висновок про збитковість основної господарської діяльності підприємства.
Даними статуту підприємства та боржника стверджується, що у статутному капіталі частка державної власності відсутня.
Рішенням Тячівської районної ради чотирнадцятої сесії VII скликання від 16.08.2018р. за №479 про ліквідацію та заміну голів ліквідаційних комісій, прийнято рішення припинити повноваження голови ліквідаційної комісії ТРК СВЛП «Тячівагроліс» (ідентифікаційний код 00431800) Габорець Г.В., створено нову комісію з ліквідації підприємства та призначено Головою комісії Чорнія Мар'яна Володимировича.
Заява про порушення провадження у справі про банкрутство ТРК СВЛП «Тячівагроліс», була подана до Господарського суду Закарпатської області 08.02.2019р., тобто вже після спливу двомісячного строку з дня публікації повідомлення про його припинення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 110 Цивільного Кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи , уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 110 Цивільного Кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Виходячи з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи тощо підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Згідно зі ст. 1 вказаного Закону спеціалізований друкований засіб масової інформації - видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.
Бюлетень державної реєстрації є єдиним спеціалізованим друкованим засобом масової інформації, в якому обов'язково розміщуються відомості про реєстраційні дії, зокрема, відомості про прийняття засновниками (учасниками) рішення щодо припинення юридичної особи. Таке повідомлення здійснюється за встановленою формою і містить всі передбачені законом обов'язкові реквізити.
Згідно з листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 14.08.2009 р. № 9786, публікація у Бюлетені державної реєстрації повідомлення про припинення юридичної особи і порядок та строк заявлення кредиторами вимог до неї є належним виконанням вимог ч.4 ст. 105 Цивільного кодексу України.
Частиною 5 ст. 60 Господарського Кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
Нормами ч. 1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора у порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Враховуючи наявні у матеріалах справи докази та встановлені у ході судового розгляду обставини, зокрема, щодо недостатності майна боржника для задоволення вимог його кредиторів, господарський суд приходить до висновку щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом та введення процедури ліквідації.
У ході судового засідання судом встановлено, що у викладеній заяві про порушення справи про банкрутство ТРК СВЛП «Тячівагроліс», боржник клопотав перед судом про призначення ліквідатором банкрута у межах судової процедури банкрутства - голову ліквідаційної комісії Чорнія М.В.
У судовому засіданні представник заявника (боржника) підтримав клопотання про призначення ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії.
Розглянувши у судовому засіданні кандидатуру ОСОБА_2 , суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 , як особа, яка виконувала повноваження ліквідатора підприємства у досудовій процедурі ліквідації, є найбільш прийнятною кандидатурою, яка має усі необхідні знання та можливості для подальшого здійснення повноважень ліквідатора банкрута.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Відповідно до правової позиції Вищого Господарського суду України (постанови від 20.12.2016 по справі № 904/4448/16; та від 05 листопада 2015 року по справі № 905/299/15), враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство в порядку ст. 95 Закону, господарський суд не позбавлений можливості призначити ліквідатором боржника, що ліквідується власником, особу, яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії (ліквідатора) в досудовому порядку та відхилити визначену автоматизованою системою відбору арбітражних керуючих кандидатуру арбітражного керуючого, виходячи з власної оцінки кандидатур та обставин справи.
Крім того, голова ліквідаційної комісії не є зацікавленою особою відповідно до Закону, так як не був посадовою особою, учасником та власником ТРК СВЛП «Тячівагроліс», а був призначений тільки для проведення ліквідаційної процедури відповідно до вимог діючого законодавства.
За таких обставин, враховуючи диспозитивний характер ст. 95 Закону щодо вибору ліквідатора банкрута, та те, що активів банкрута не достатньо для оплати винагороди арбітражному керуючому у мінімальному розмірі не менше ніж за дванадцять місяців його роботи, суд вважає за необхідне призначити ліквідатором Тячівського районного комунального спеціалізованого виробничого лісогосподарського підприємства “Тячівагроліс”,с. Нересниця Тячівського району голову ліквідаційної комісії - арбітражного керуючого (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) Чорній Мар'яна Володимировича (Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №509 від 15.03.2013р. видано Міністерством юстиції України).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 38, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 12, 74, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Визнати банкрутом Тячівського районного комунального спеціалізованого виробничого лісогосподарського підприємства “Тячівагроліс”, (ідентифікаційний код 00431800, адреса: 90540, Закарпатська область, Тячівський район, с. Нересниця, вул. Грушевського, буд. 160.
2. Відкрити ліквідаційну процедуру.
3. Призначити ліквідатором Тячівського районного комунального спеціалізованого виробничого лісогосподарського підприємства “Тячівагроліс” ліквідатора позасудової процедури ліквідації боржника, голову ліквідаційної комісії - арбітражного керуючого (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) Чорній Мар'яна Володимировича (Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №509 від 15.03.2013р. видано Міністерством юстиції України).
4. Підприємницьку діяльність банкрута завершити.
5. Строк виконання всіх грошових зобов'язань вважати таким, що настав 06.05.2019 р.
6. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.
7. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання Тячівського районного комунального спеціалізованого виробничого лісогосподарського підприємства “Тячівагроліс” банкрутом.
8. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 06.05.2019 р.
9. Зобов'язати ліквідатора надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора до 06.05.2020 р. Звіт ліквідатора повинен містити: докази вчинення належних дій ліквідатором по виявленню активів та пасивів боржника, встановлення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, встановлення неможливості задоволення визначених за звітом ліквідатора вимог кредиторів та необхідності у зв'язку з цим ліквідації боржника. До звіту ліквідатора повинні додаватись письмові пояснення та докази проведення ліквідаційної процедури, реєстр вимог кредиторів (в разі наявності кредиторів) з урахуванням вимог ініціюючого кредитора, докази встановлення наявності активів боржника та докази вчинення ліквідатором дій по встановленню грошових вимог кредиторів шляхом надіслання відповідних запитів до державної податкової інспекції, Головного управління статистики; УДАІ МВС України в Закарпатській області; Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області; державних реєстраторів заборон рухомого та нерухомого майна Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України; Державного підприємства "Український інститут промислової власності "Філія "Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг"; Державного департаменту інтелектуальної власності; Інспекції головного державного реєстратора флоту України; Державної митної служби України; Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (Укрморрічінспекція) Державної авіаційної адміністрації Міністерства транспорту та зв'язку України, Київської державної інспекції котлонагляду і підіймальних споруд щодо наявності/відсутності підіймальних споруд та котлів; Територіального управління державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Закарпатській області щодо наявності/відсутності об'єктів підвищеної небезпеки, викотонажних автомобілів, технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації у вулично-дорожній мережі, трубопроводів, об'єктів нафтогазового комплексу, ділянок надр, наданих для експлуатації та будівництва підземних споруд; Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України щодо наявності/відсутності дозволу на виконання будівельних робіт та переліку замовника будівництва, тощо.
10. Зобов'язати Тячівську районну державну адміністрацію відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора банкрута.
11. Відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
12. Копію постанови направити боржнику, ліквідатору, органу державної податкової служби, органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника та державному реєстратору за місцем знаходження боржника для виконання.
Постанова господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 14.05.2019.
Суддя О.Ф. Ремецькі