Постанова від 13.05.2019 по справі 140/784/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 рокуЛьвів№ 857/4661/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Большакової О.О., Глушка І.В.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року (головуючий суддя Костюкевич С.Ф., м. Луцьк) по справі за адміністративним позовом головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернулося в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області в якому просило скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Трофимюка П.В. про накладення штрафу від 05.03.2019 у розмірі 5100 грн. ВП №58051889.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року позов задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Трофимюка Павла Володимировича від 05.03.2019 ВП №58051889 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області оскаржило його в апеляційному порядку та просить скасувати його і постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, а саме: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувана про примусове виконання рішення (п. 1 ч. 1 ст.26 Закону №1404-VІІІ). Частиною 1 статті 13 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів.

Як передбачено статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження» засадами виконавчого провадження є принципи верховенства права та обов'язковості виконання рішень.

Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Волинській області не погоджується із твердженням позивача про те, що головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області рішення суду повністю виконане до відкриття даного виконавчого провадження.

Фактичного виконання в повному обсязі рішення суду не відбулося, оскільки рішенням суду у справі 161/18597/17 було зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, а не лише зробити її перерахунок та зазначити про її виплату у майбутньому.

У даному випадку рішення суду не може вважатися повністю виконаним до відкриття виконавчого провадження, оскільки боржником, ГУ ПФУ у Волинській області, 21.01.2019 у листі за вих. №537/02-60-35 державному виконавцю повідомлялося лише про перерахунок пенсії, а її виплату у майбутньому - «оскільки рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі №161/18597/17 зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 З 01 січня 2016 року у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум, виплата її в сумі з 44444,40 грн. буде здійснюватись відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», після надходження коштів з Державного бюджету».

Судом першої інстанції неправильно вказано в оскаржуваному рішенні про постанову державного виконавця про накладення штрафу, зокрема, що «вказана постанова мотивована тим, що рішення суду щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 ГУ ПФУ у Волинській області не виконане. Постанову КМУ від 21.02.2018 №103 не можна вважати поважною причиною невиконання судового рішення, оскільки вказана постанова не регулює порядок виконання судових рішень про зобов'язання пенсійного органу здійснити виплату пенсії, перерахованої на виконання рішення суд» - у постанові про накладення штрафу від 05.03.2019 відсутні посилання на постанову КМУ №103.

Натомість у даній постанові від 05.03.2019 вказано, що «Надання боржником повідомлення про те, що виплата пенсії з 01.01.2016 в сумі 44444,40 грн. буде проведена в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» (далі Порядок № 649), не є виконанням рішення суду в повному обсязі.

Крім того, Порядком №649 визначено механізм виплати коштів за рішеннями суду по даній категорії справ, що в свою чергу не свідчить про те, що рішення суду в частині виплати коштів виконано. Затвердження механізму виплати коштів не є тотожним поняттю виплати коштів, а тому посилання боржника на вказаний Порядок, як підставу виконання судового рішення до уваги не приймається.

Підстав для завершення виконавчого провадження у державного виконавця Трофимюка П.В., також не було, оскільки на дату винесення постанови про накладення штрафу - 05.03.2019 виплату пенсії не здійснено позивачем стягувану у даному виконавчому провадженні, ОСОБА_1 .

Крім того, в оскаржуваному рішенні суду помилково вказано що виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 72696,72 грн. здійснюється в порядку, встановленому Постановою №103.

Однак, виконання даного виконавчого документу на даний час реально не здійснено, у порядку, встановленому Постановою КМУ від 21.02.2018 №103. доказів проведення такої виплати пенсіонеру ОСОБА_1 державному виконавцю Трофимюку П.В. боржником не надано ні станом на дату накладення штрафу 05.03.2019, ні дотепер.

В поданому відзиві на апеляційну скаргу головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області просило апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до вимог ч. 1, ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області Гриценею Г.Г. від 05.07.2018 ВП №56706233 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа, виданого Луцьким міськрайонним судом Волинської області 03.07.2017 за №161/18597/17, про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 №262 в розмірі 90% грошового забезпечення (в редакції, чинній на час призначення пенсії), якою боржнику - ГУ ПФУ у Волинській області) надано 10 робочих днів для виконання рішення суду. Вказана постанова направлена позивачу згідно із супровідним листом від 05.07.2018 №04-35/4156 та отримана останнім 16.07.2018 за вх. № 7094/9. Листом від 23.07.2018 № 5899/02-60-39 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило УДВС ГТУЮ у Волинській області про те, що зазначене у постанові про відкриття виконавчого провадження рішення суду виконано в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження. На виконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.05.2018 у справі №161/18597/17 та додаткового рішення від 08.05.2018 ОСОБА_1 з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 №262).

З урахуванням рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.05.2018 перерахований розмір пенсії до виплати становить 8730,80 грн. Виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 72 696,72 грн здійснюється в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». У зв'язку із виконанням боржником рішення суду в тій частині, в якій було профінансовано перерахунок пенсій вищевказаній категорії пенсіонерів, старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області Гриценею Г.Г. 27.12.2018 ВП №56706233 винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу.

Згідно матеріалів виконавчого провадження №ВП 58051889, 11.01.2019 за результатом розгляду заяви стягувача (Гарбарчука А.І.) від 10.01.2019 про повторне прийняття до виконання виконавчого листа, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області Трофимюком П.В. відкрито виконавче провадження ВП №58051889 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луцьким міськрайонним судом Волинської області 03.07.2017 за №161/18597/17, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 №262 в розмірі 90% грошового забезпечення (в редакції, чинній на час призначення пенсії), якою боржнику - ГУ ПФУ у Волинській області) надано 10 робочих днів для виконання рішення суду.

Листом від 21.01.2019 №537/02-60-39 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило УДВС ГТУЮ у Волинській області про те, що зазначене у постанові про відкриття виконавчого провадження рішення суду виконано в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження. На виконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.05.2018 у справі №161/18597/17 та додаткового рішення від 08.05.2018 ОСОБА_1 з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 №262.

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області Трофимюком П.В. від 05.03.2019 у виконавчому провадженні №58051889 на боржника за невиконання рішення суду накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. на підставі статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження».

Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із ч. 6 ст. 26 цього Закону за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 цього Закону за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

Статтею 75 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм Закону №1404-VIII можуть вважатися обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Тобто, виплати грошової допомоги здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Також судом першої інстанції з'ясовано, що рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21.03.2018, на виконання якого 03.07.2018 видано виконавчий лист №161/18597/17, виконано позивачем (боржником у виконавчому провадженні №56706233) частково, а саме: 17.03.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 №262. З урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з 01.01.2018 перерахований розмір пенсії до виплати становить 8730,80 грн. Виплата перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 72 696,72 грн. здійснюється в порядку, встановленому Постановою №103. Проте, позивач не здійснив виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, тобто боржник рішення суду не виконав повністю, у зв'язку із чим оскаржуваною постановою на нього було накладено штраф в сумі 5100,00 грн та зобов'язано протягом 10 робочих днів виконати рішення.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно матеріалів справи, позивач не має реальної фінансової можливості виконати судове рішення, оскільки кошти з Державного бюджету згідно з Постановою №103 на виплату перерахованих сум пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у 2018 році не виділялись, що свідчить про те, що позивачем добровільно виконано вимогу державного виконавця в межах своїх повноважень, а саме: згідно з рішенням боржник здійснив перерахунок суми, яка підлягає сплаті за рішенням суду, водночас у зв'язку із відсутністю коштів такі суми виплачені стягувачу у виконавчому проваджені не були.

Згідно вимог ст.ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки ГУ ПФУ у Волинській області виконало судове рішення в тій частині, в якій було профінансовано перерахунок пенсій вищевказаній категорії пенсіонерів державою, а тому з його сторони відсутнє невиконання судового рішення з неповажних причин, тому підставно задовольнив позовні вимоги.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, 287, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року по справі № 140/784/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді О.О. Большакова

І.В. Глушко