07 травня 2019 року м. Дніпросправа № 193/1296/18(2-а/193/4/19)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,
за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу інспектора взводу №3 роти №1 батальйону №1 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Короленко Тараса Олександровича
на рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2019 року (головуючий суддя: Кащук Д.А) по адміністративній справі №193/1296/18(2а/193/4/19)
за позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу №3 роти №1 батальйону №1 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Короленко Тараса Олександровича, 3 особа Управління патрульної поліції в місті Кривому Розі Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
Позивач ОСОБА_1 19.09.2018 року звернувся до суду з позовом до відповідача інспектора взводу №3 роти №1 батальйону №1 полку патрульної поліції в м. Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Короленко Т.О (далі - інспектор поліції Короленко Т.О), в якому просить визнати протиправними дії відповідача; визнати незаконною та скасувати винесену відповідачем 09.09.2018 року постанову Серії ЕАВ №587359, якою його притягнено до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. за ч.2 ст.122 КУпАП.
Ухвалою Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 02.11.2018 року до справи в якості 3 особи залучено Управління патрульної поліції в м. Кривому Розі Департаменту патрульної поліції.
Рішенням Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 14.01.2019 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправною та скасовано винесену відповідачем 09.09.2018 року постанову Серії ЕАВ №587359, якою позивача притягнено до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. за ч.2 ст.122 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП відносно позивача закрито, у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, інспектором поліції Короленко Т.О подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована наявністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.122 КУпАП та правомірністю застосування до нього штрафу, в передбаченому санкцією зазначеної статті розмірі 425 грн., відповідно до винесеної постанови Серії ЕАВ №587359 від 09.09.2018 року.
В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.229 КАС України не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст. 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст.2 та ч.4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 14.01.2019 року відповідає, а вимоги апеляційної скарги є необґрунтованими з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що 09.09.2018 року інспектором поліції Короленко Т.О винесено постанову Серії ЕАВ №587359, якою ОСОБА_1 притягнено до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. за приписами ч.2 ст.122 КУпАП.
Зі змісту зазначеної постанови видно, що підставою для її винесення та застосування до позивача адміністративного стягнення стало те, що 09.09.2018 року о 14 год. 52 хв. ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки Mersedes - Benz GLK 200 CDI, державний номер НОМЕР_1 , в с. Авдотіївка Софійського району Дніпропетровської області здійснив обгін іншого транспортного засобу на мосту, чим порушив п. 14.6 «г» Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року (далі - ПДР України).
Не погодившись з діями інспектора поліції Короленко Т.О, ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами визнати їх протиправними та вимогами визнати незаконною та скасувати винесену ним вищезазанчену постанову.
Приписами п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» та ст. 222 КУпАП встановлено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками, правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі та розглядає справи, зокрема про порушення правил дорожнього руху. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
З метою встановлення нормативно-правового регулювання здійснення проваджень уповноваженими особами Національної поліції України у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, наказом №1395 від 07.11.2015 року МВС України затверджено відповідну Інструкцію (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 4 Розділу І Інструкції, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Пунктом 2 Розділу III Інструкції визначено, що постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачена, зокрема приписами ч.2 ст.122 КУпАП виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 14.6 «г» ПДР України визначено, що обгін заборонено у кінці підйому, на мостах, естакадах, шляхопроводах, крутих поворотах та інших ділянках доріг з обмеженою оглядовістю чи в умовах недостатньої видимості.
Частиною 2 ст.122 КУпАП визначено, що в тому числі порушення правил обгону, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Судом апеляційної інстанції досліджено долучений відповідачем до матеріалів справи відеозапис (а.с 22), зміст якого не підтверджує, що позивач в порушення вимог п. 14.6 «г» ПДР України 09.09.2018 року, керуючи автомобілем марки Mersedes - Benz GLK 200 CDI, державний номер НОМЕР_1 , в с. Авдотіївка Софійського району Дніпропетровської області здійснив обгін іншого транспортного засобу на мосту.
Інших доказів в розумінні ст. 251 КУпАП, які б підтверджували наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.122 КУпАП відповідачем не надано, що свідчить про недоведеність ним відповідно до встановленого ст.77 КАС України обов'язку, відносно правомірності прийнятого ним рішення.
Враховуючі дані обставини суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправною та скасування винесеної 09.09.2018 року інспектором поліції Короленко Т.О постанови Серії ЕАВ №587359, якою до позивача застосовано адміністративне стягнення за приписами ч.2 ст.122 КУпАП у вигляді штрафу в передбаченому санкцією зазначеної статті розмірі 425 грн., закриття відносно позивача провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.122 КУпАП, та відмови у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та з додержанням норм матеріального та процесуального права прийняте оскаржуване рішення, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для його скасування.
Керуючись ст.271, 272, 315, 316, 321, 322 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу інспектора взводу №3 роти №1 батальйону №1 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Короленко Тараса Олександровича - залишити без задоволення.
Рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 14 січня 2019 року по адміністративній справі №193/1296/18(2а/193/4/19) - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 07 травня 2019 року, та оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до частини 3 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий