07 травня 2019 року м. Дніпросправа № 280/5033/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2019 року (суддя Кисіль Р.В.) в адміністративній справі №280/5033/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити йому перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.01.2016 з урахуванням ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 з урахуванням посадового окладу у розмірі 1360 гривень у складі грошового забезпечення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2019 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права та неповне з'ясування обставин, просить оскаржуване рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Апелянт вказує, що Постанова Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 покладає оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії на уповноважені структурні підрозділи міністерств, відомств. Вказані органи надають до управлінь Пенсійного фонду необхідні для призначення (перерахунку) пенсії документи (зокрема, довідку про розмір грошового забезпечення). Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Скаржник зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що оскільки до відповідача не надходило жодного повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії з нового посадового окладу в розмірі 1360,00 грн., то відповідач не вчиняв жодних протиправних дій всупереч наданим йому чинним законодавством повноваженням. Також, відповідач стверджує, що довідка Запорізького ОВК від 15.06.2012, не є підставою для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням посадового окладу, а лише видана для обрахування максимальної величини підвищення пенсії.
В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У жовтні 2018 року позивач звернувся до ГУПФ України в Запорізькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії, в якій позивач просив провести перерахунок пенсії, у відповідності до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та з урахуванням директиви Міністерства оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06, з урахуванням нового підвищеного розміру посадового окладу в розмірі 1360,00 грн. Листом ГУПФ України в Запорізькій області від 08.11.2018 №2209/Г-9 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 року № Д-322/1/06.
З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" посадовий оклад входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Підпунктом 1 пункту 5 цієї ж постанови керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Порядок реалізації наданого права регламентовано наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707 "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України", яким було затверджено відповідні схеми посадових окладів.
Згідно Директиви Міністерства оборони України від 30.07.2011 № Д-322/1/06 військовослужбовцям військових представництв Міністерства оборони України підвищено посадові оклади, а саме: посадовий оклад за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав на день звільнення, становить 1360 грн.
Зважаючи на те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, висновок суду першої інстанції про те, що директива Міністра оборони України про підвищення посадових окладів відповідним категоріям військовослужбовців є підставою для перерахунку позивачеві пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових його грошового забезпечення, на думку колегії суддів, грунтується на наведених вище нормах матеріального права.
У довідці Запорізького ОВК від 15.06.2012 №ТЗ-61812 зазначено, що розмір посДоводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення відсутні.
Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2019 року в адміністративній справі №280/5033/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 07 травня 2019 року і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук