07 травня 2019 р.Справа № 2040/7277/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Калитки О. М. , Мельнікової Л.В. ,
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
представника позивача Харченка К.С.
представника відповідача та третьої особи Мироненка О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Акубенс" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 року, головуючий суддя І інстанції: Мельников Р.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 31.01.19 року по справі № 2040/7277/18
за позовом Приватного підприємства "Акубенс"
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради третя особа Харківська міська рада
про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач, приватне підприємство "АКУБЕНС" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, третя особа Харківська міська рада, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської №33/2278/о/250-18-П від 20.08.2018 р. про накладення на приватне підприємство "АКУБЕНС" штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 66276,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що оскаржувана постанова про накладення штрафу, прийнята відповідачем із порушенням встановленого порядку та із наданням невірної оцінки обставинам справи, у зв'язку з чим порушує права позивача та, як наслідок, підлягає скасуванню.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 року у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "АКУБЕНС" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, третя особа: Харківська міська рада про визнання протиправною та скасування постанови - відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача та третьої особи, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради відповідно до наказу № 356 від 20.07.2018 року, направлення для проведення позапланового заходу державного контролю від 23.07.2018 № 800-Н та направлення від 03.08.2018 № 853-Н на підставі службової записки від 20.07.2018 року щодо перевірки достовірності даних, наведених у декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС 1) від 13.07.2018 № ХК 141181940951, проведено позапланову перевірку дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп . Гагаріна, 152 у м. Харкові», результати якої оформлено у вигляді акту № 800/853-А від 07.08.2018 року.
За результатами проведення позапланового заходу державного контролю щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт на об'єкті: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові» у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил відповідачем складено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №800/853-Пр-У від 07.08.2018 терміном усунення до 07.09.2018.
Відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зазначено, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об'єкті «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп . Гагаріна , 152 у м. Харкові» виявлено порушення ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; п. 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, а саме в декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС 1) «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна , 152 у м. Харкові» від 13.07.2018 № ХК 141181940951 замовником - ПП «Акубенс», наведено недостовірні дані щодо затвердженої проектної документації, авторського нагляду, готовності до експлуатації об'єкту.
Зі змісту вказаного протоколу вбачається, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 20.08.2018 о 11 год. 00 хв.
При цьому, у відповідній графі вказаних акту, припису та протоколу зазначено, що оскільки уповноважена особа ОСОБА_1 на підписання вказаних документів не з'явився, то примірники останніх направлено позивачу засобами поштового зв'язку, докази чого представником відповідача долучено до матеріалів справи (а.с. 110-112).
За результатами розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідачем було визнано позивача винним у вчиненні правопорушення у сфері містобудівної діяльності передбаченого абз. 2 п. 4 ч. 2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Отже, за результатами розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідачем прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №33/2278/о/250-18-П від 20.08.2018, за наведення у декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС 1) «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові » недостовірних даних щодо затвердженої проектної документації, авторського нагляду, готовності до експлуатації об'єкту, чим порушено ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; п. 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, за що накладено штраф у сумі 66276,00 грн.
Примірник постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №19/162010/250-18-П було направлено відповідачем засобами поштового зв'язку на адресу підприємства, докази чого наявні в матеріалах справи (а.с.117).
Наказом від 15.08.2018 року «Про скасування права на виконання будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС 1) та декларації про готовність об'єкта до експлуатації, відповідно до якого, зокрема, скасовано право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованого за № ХК061181520799 «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові » (замовник - Приватне підприємство «Акубенс») та скасовано реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта від 13.07.2018 № ХК141181940951 по об'єкту: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові» (замовник - Приватне підприємство «Акубенс»).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідачем доведені обставини вчинення позивачем правопорушення у сфері містобудівної діяльності, отже відсутні підстави для скасування постанови №33/2278/о/250-18-П від 20.08.2018 р. про накладення на приватне підприємство "АКУБЕНС" штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 66276,00 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Положеннями п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначено повноваження посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки.
Відповідно до п.п. 16, 17 Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт.
Відповідно до абз. 1 п. 11 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244, у разі вчинення одним суб'єктом містобудування двох або більше правопорушень у сфері містобудівної діяльності протокол складається стосовно кожного правопорушення окремо.
Згідно з абз. 3 п. 3 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244, у разі відмови суб'єкта містобудування в отриманні документів (протокол, постанова та документи, які підтверджують факт правопорушення), які є підставою для притягнення його до відповідальності, документи надсилаються суб'єкту містобудування рекомендованим листом з повідомленням.
З матеріалів справи, зокрема з пояснень позивача вбачається, що ним не було отримано жодних документів, що були складені перевіряючими за результатами проведеної перевірки, як не було отримано і протоколу про усунення порушень.
При цьому, матеріали справи містять докази направлення відповідачем на адресу позивача складених документів, проте не містять доказів вручення представнику позивача таких документів, що підтверджує доводи представника позивача про неотримання останнім жодного документу з тих, що були складені за результатами проведеної перевірки.
Відповідно до абз. 6 п. 3 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 № 244, надіслання рекомендованим листом з повідомленням документів, які є підставою для притягнення до відповідальності, за адресою місцезнаходження (місця проживання) суб'єкта містобудування, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, вважається належним врученням зазначених документів незалежно від факту їх отримання суб'єктом містобудування.
Згідно п. 4 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244, у разі вчинення одним суб'єктом містобудування двох або більше правопорушень у сфері містобудівної діяльності штраф накладається за кожне правопорушення окремо.
Відповідно до п. 22 Порядку постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.
Згідно п.п. 16, 17 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244, справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - справа) розглядається посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд таких справ, протягом 15 днів з дня одержання зазначеною особою протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів справи. Справа може розглядатися за участю суб'єкта містобудування, який притягається до відповідальності, або його уповноваженого представника, експертів, інших осіб.
Відомості про час і місце розгляду справи повідомляються суб'єкту містобудування, який притягається до відповідальності, та іншим особам, які беруть участь у розгляді справи, не пізніше як за три доби до дня розгляду справи.
Щодо встановлених перевіркою порушень позивачем законодавства у сфері містобудівної діяльності, які послугували підставою для прийняття оскаржуваної у даній справі постанови про накладення штрафу, колегія суддів зазначає наступне.
Зі змісту акту №800/853-А від 07.08.2018 року вбачається, що в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України, наявна інформація по об'єкту: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення; Харківська обл., м. Харків, просп. Гагаріна, 152», а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ХК 061181520799, червень 2018 (замовник - ПП «АКУБЕНС»); декларація про готовність до експлуатації об'єкта № ХК 141181940951, липень 2018 (замовник - ПП «АКУБЕНС»).
Як зафіксовано в акті перевірки, представником замовника під час проведення перевірки надані наступні документи: містобудівні умови та обмеження на проектування об'єкта будівництва «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові», затверджені наказом Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради від 10.11.2017 № 54; завдання на проектування об'єкта «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративну будівлю по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові », видане 14.11.2017 замовником ПП «АКУБЕНС» ОСОБА_2 . (кваліфікаційний сертифікат серія АА № 0036 від 30.12.2016); робочий проект «Реконструкція нежитлової будівлі розташованої за адресою: м. Харків, просп. Гагаріна, 152», шифр 28-07/17-АС, підписаний архітектором ОСОБА_2 ; договір від 10.10.2017 № 10/17 на авторський нагляд у будівництві між ОСОБА_2 та ПП «АКУБЕНС» на об'єкті «Реконструкція нежитлової будівлі», розташованої за адресою: 61033, Харківська обл., м. Харків, просп. Гагаріна, 152; технічний паспорт на нежитлові приміщення громадського призначення в літ. «Ш-2» по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові, виконаний ТОВ Всеукраїнське БТІ, інв. справа № 170151 станом на 30.01.2018, підписаний директором ТОВ «Всеукраїнське БТІ» О.В. Чечеленко та експертом Кисла А.Д. (кваліфікаційний сертифікат АЕ № 001401 ). При цьому перевіряючою зафіксовано, що договору на технічний нагляд, журналу авторського нагляду, загальний журнал робіт, виконавчу документацію, акти на закриття прихованих робіт та сертифікатів на будівельні матеріали надано не було.
Зі змісту акту перевірки вбачається, що склад представленого робочого проекту «Реконструкція нежитлової будівлі розташованої за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 152» (шифр 28-07/17-АС) містить лише креслення марки АС, що не відповідає вимогам ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво». Також, в основних написах креслень листів 3, 4 марки АС робочого проекту - назва об'єкту: «Реконструкція нежитлової будівлі з прибудовою мансардного поверху».
Відповідно до п. 8 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45, назва об'єкта будівництва за проектною документацією має відповідати завданню на проектування, не змінюватися на всіх стадіях проектування.
Також, перевіркою встановлено, що згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації за № ХК 141181940951 зазначено об'єкт «Реконструкція частин нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові », проте у наданому робочому проекті зазначено об'єкт «Реконструкція нежитлової будівлі розташованої за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна, 152», а у договорі на здійснення авторського нагляду назва об'єкту - «Реконструкція нежитлової будівлі» розташованої за адресою: 61033, Харківська обл., м. Харків, пр. Гагаріна, 152.
Відповідно до п. 17 Декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС 1) від 13.07.2018 № ХК 141181940951: на об'єкті виконано всі передбачені проектною документацією згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку.
З пояснень представника відповідача колегією суддів встановлено, що під час виходу на об'єкт встановлено, що об'єкт являє собою одноповерхову будівлю з мансардою (складної конфігурації в плані), на мансардному поверсі віконні отвори відсутні, доступ всередину будівлі відсутній, однак через незаповнений дверний отвір на 1-му поверсі візуальним оглядом в межах доступної видимості встановлено: всередині приміщень відсутнє оздоблення, нижче рівня підлоги 1-го поверху вирита яма, у якій знаходиться будівельне сміття, внутрішні сходи між поверхами відсутні. Як встановлено перевіряючими об'єкт до експлуатації не придатний. Також, біля будівлі знаходиться сміття, благоустрій території не виконано. Оздоблення фасаду будівлі не завершено.
З матеріалів перевірки вбачається, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками від 13.07.2018 № ХК 141181940951 на об'єкт: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові» (замовник - ПП «Акубенс») наведено недостовірні дані щодо затвердженої проектної документації, авторського нагляду, готовності до експлуатації об'єкту.
Відповідно до ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Зазначені приписи закону кореспондуються із положеннями п. 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461.
Приписами абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» передбачено, що суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за, зокрема, наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи в акті готовності об'єкта до експлуатації, вчинені щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1).
Зі змісту акту перевірки вбачається, що в ході її проведення перевіряючими встановлено, що у наданому до перевірки робочому проекті «Реконструкція нежитлової будівлі розташованої за адресою: м. Харків, просп. Гагаріна, 152», шифр 28-07/17-АС, підписаний архітектором ОСОБА_2 ., а в декларації про готовність до експлуатації об'єкта назва об'єкту зазначена: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові ».
Так, під час проведення перевірки представником позивача надано копію завдання на проектування об'єкта «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративну будівлю по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові», видане 14.11.2017 замовником ПП «АКУБЕНС» ОСОБА_2 (кваліфікаційний сертифікат серія АА № 0036 від 30.12.2016).
Матеріали справи містять копію наказу «Про затвердження проектної документації» від 10.11.2017 № 11, яким затверджено проектну документацію з «реконструкції частини нежитлової будівлі літ. Ш-1» під адміністративну будівлю по просп. Гагаріна , 152 у м. Харкові» розроблену головним архітектором проекту ОСОБА_3 Л.В.
Відповідно до п. 8 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45 (далі - Порядок №45), назва об'єкта будівництва за проектною документацією має відповідати завданню на проектування, не змінюватися на всіх стадіях проектування та відображати вид будівництва (нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація, капітальний ремонт) та його місце розташування.
Згідно з п. 3 Порядку №45 для забезпечення проектування об'єкта будівництва замовник повинен надати генпроектувальнику (проектувальнику) вихідні дані на проектування.
Відповідно до п. 4 Порядку №45 основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Отже, колегія суддів зауважує, що завдання на проектування об'єкту видане 14.11.2017, а наказ про затвердження проектної документації 10.11.2017, що суперечить чинному законодавству, оскільки проектування повинно передувати затвердженню замовником проектної документації.
Згідно п. 4.1. Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45, завдання на проектування об'єктів будівництва складається з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» і затверджується замовником за погодженням із генпроектувальником (проектувальником).
Відповідно до п. 3.5 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги Замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.
Згідно з п.п. 8.1, 8.2, 8.3 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» робочий проект розробляється для технічно нескладних об'єктів, а також об'єктів із застосуванням проектів (проектних рішень) повторного використання на підставі вихідних даних та схваленої при двостадійному проектуванні попередньої стадії.
Робочий проект розробляється для визначення містобудівних, архітектурних, художніх, екологічних, технічних, технологічних, інженерних рішень об'єкта, кошторисної вартості будівництва і виконання будівельних робіт.
Робочий проект є інтегруючою стадією проектування і складається з двох частин - затверджувальної та робочої документації. Склад і зміст затверджувальної частини наведені у додатках Д та Е. Для виконання будівельних робіт видається робоча документація у повному обсязі.
Затверджувальна частина робочого проекту та робоча документація передаються замовнику на паперовому (в чотирьох примірниках) та електронному носіях.
Згідно додатку Д ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» наведено склад проекту (затверджу вальної частини робочого проекту) на будівництво об'єктів невиробничого призначення. Склад, обсяг та зміст кошторисної документації визначається відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції встановлено, що зі змісту наданого під час проведення перевірки завдання на проектування об'єкта «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративну будівлю по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові», виданого 14.11.2017, передбачено, зокрема, виконання окремим проектом: основні вимоги щодо інженерного забезпечення та інженерного обладнання; вимоги щодо забезпечення умов життєдіяльності маломобільних груп населення; вимоги щодо благоустрою та малих архітектурних форм; основні вимоги щодо проекту організації будівництва; вимоги щодо розробки розділу «Охорона навколишнього середовища»; вимоги щодо розробки розділу «Енергоефективність»; вимоги щодо розробки технологічного регламенту поводження з будівельними відходами, однак зазначені складові станом на момент проведення перевірки були відсутні.
Також, відповідно до умов договору на авторський нагляд від 10.10.2017, ОСОБА_2 зобов'язується виконувати авторський нагляд за будівництвом об'єкта: «Реконструкція нежитлової будівлі», розташованої за адресою: 61033, Харківська область, м. Харків, просп. Гагаріна, 152, проте зазначене не відповідає назві об'єкту, яка зазначена в декларації про готовність до експлуатації об'єкта.
З матеріалів справи вбачається, що між ПП «Акубенс» та ОСОБА_4 укладено договір на здійснення технічного нагляду за будівництвом від 10.10.2017 № б/н строком до 31.12.2017 року. Відповідно до умов зазначеного договору ПП «Акубенс» в якості замовника доручає, а ОСОБА_4 в якості виконавця приймає на себе зобов'язання в строки і в порядку, передбаченому цим договором, надати замовнику наступні послуги, а саме: ведення технічного нагляду за «Реконструкцією нежитлової будівлі», що знаходиться за адресою: м. Харків, просп. Гагаріна, 152, однак зазначене також не відповідає назві об'єкту, яка зазначена в декларації про готовність до експлуатації об'єкта.
Так, повідомлення про початок виконання будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп . Гагаріна, 152 у м. Харкові» подано 21.05.2018 та зареєстровано за № ХК 061181520799.
Відповідно до п. 4.1 вищевказаного договору на здійснення технічного нагляду договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2017 року. Згідно із п. 4.2 договору після закінчення строку дії договору він автоматично буде продовжений на той самий строк поки не буде закінчено будівництво або реконструкція даного об'єкту.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Аналізуючи наведені нормативно правові акти, колегія суддів зазначає, що оскільки відповідно до положень чинного законодавства початком виконання будівельних робіт вважається саме момент подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт, то слід дійти висновку, що договір на технічний нагляд за будівництвом від 10.10.2017 року не міг бути автоматично продовжений поки не буде закінчено будівництво або реконструкція даного об'єкта, оскільки на момент підписання вказаного договору та до закінчення строку його дії до 31.12.2017 будівництво не було розпочате.
Таким чином, враховуючи наведене вище та дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку наявними в матеріалах справи доказами підтверджено наведення недостовірних даних щодо затвердженої проектної документації, авторського нагляду, готовності до експлуатації об'єкту у декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками від 13.07.2018 № ХК 141181940951 на об'єкт: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові» (замовник - ПП «Акубенс») наведено недостовірні дані щодо затвердженої проектної документації, авторського нагляду, готовності до експлуатації об'єкту.
Щодо доводів апеляіційної скарги позивача стосовно неможливості визнання правомірними рішень та актів, прийнятих за результатами позапланової перевірки об'єкта, на який вже зареєстровано право власності на підставі декларації про закінчення будівельних робіт, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до фактичних обставин у справі 13.07.2018 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1) щодо об'єкта: «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові », замовник - ПП «Акубенс».
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №131502776 від 19.07.2018 р. про право власності на нерухоме майно - нежитлові приміщення, загальною площею 641,1 кв.м, що знаходяться в нежитловій будівлі літ. «Ш-2», розміщеної за адресою Харківська обл., м. Харків, просп. Гагаріна, буд . 152 оформлене на позивача 19.07.2018 р.
Також, зі змісту зазначеного витягу вбачається, що підставою виникнення права власності є, зокрема, декларація про готовність об'єкта до експлуатації, серія та номер: ХК141181940951, виданої 13.07.2018 р. Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу № 356 від 20.07.2018 року «Щодо здійснення позапланової перевірки» відповідачем на виконання Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» наказано провести позапланову перевірку достовірності даних, наведених у декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків відповідальність) належіть до об'єктів з незначними наслідками (СС 1) від 13.07.2018 № ХК 141181940951 щодо об'єкта «Реконструкція частини нежитлової будівлі літ. «Ш-1» під адміністративні приміщення по просп. Гагаріна, 152 у м. Харкові ».
Відповідно до абз. 4 п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок №553), підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.
Отже, окремою та самостійною підставою для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка здійснюється протягом 3-х місяців після подання відповідних документів.
Таким чином, суб'єкт владних повноважень у даному випадку відповідач наділений правом проводити таку перевірку у встановлений законодавством строк, а саме протягом 3-х місяців після подання декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
У зв'язку з вищевказаним, якщо законодавством передбачено в якості підстави для проведення позапланової перевірки перевірка достовірності даних, наведених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, то результати такої перевірки мають бути оформлені відповідно до Порядку №553, а законність перевірки не може залежати від реєстрації права власності на об'єкт, на підставі декларації.
Зазначений висновок узгоджується правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.10.2018 року по справі № 815/319/16.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем доведено вчинення позивачем правопорушення у сфері містобудівної діяльності, отже підстави для скасування постанови №33/2278/о/250-18-П від 20.08.2018 р. про накладення на приватне підприємство "АКУБЕНС" штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 66276,00 грн. відсутні.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 року по справі № 2040/7277/18 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Акубенс" залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 року по справі № 2040/7277/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко
Судді(підпис) (підпис) О.М. Калитка Л.В. Мельнікова
Повний текст постанови складено 13.05.2019 року