Рішення від 13.05.2019 по справі 540/685/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/685/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" до Херсонської міської ради Херсонської області, виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Херсонської міської ради Херсонської області (далі - відповідач-1), Виконавчого комітету Херсонської міської ради (далі - відповідач-2), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-1 від 02.11.2018 р. № 1688 "Про внесення змін до рішення міської ради від 23.02.2018 р. № 1227";

- судові витрати по справі покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 08 квітня 2019р. у справі відкрите спрощене позовне провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 06 травня 2019р.

06.05.2019р. сторони в судове засідання не з'явились.

25.04.2019р. відповідач -1 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в зв'язку з перебуванням представника у плановій відпустці.

Позивач надав суду заяву в якій вказав, що не заперечує проти клопотання відповідача- 1 щодо розгляду справи у їх відсутність в порядку письмового провадження.

Відповідач- 2, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, клопотань не заявляв.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 27.12.2017 року на сесії Херсонською міською ради прийнято рішення №1168 «Про затвердження ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок». Рішенням міської ради вказаний проект землеустрою затверджено та передано в оренду товариству у земельну ділянку строком на 15 років.

Рішенням Херсонської міської ради № 1227 від 23.02.2018 року внесенні зміни до рішення міської ради від 27.12.2017 року № 1168, за якою змінилось формулювання та сума неправомірно нарахованого відшкодування, яку вимагає сплатити відповідач за надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, в частині замість слів : «за умови відшкодування збитків за самовільне використання земельної ділянки за попередніх 3 роки в розмірі 16 317 318, 17 грн.» треба читати: «з вимогою відшкодування збитків за самовільне використання земельної ділянки за попередніх 3 роки в розмірі 17 182 152, 61 грн.».

Не погоджуючись з прийнятим рішення, позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду Херсонської області з позовом до Херсонської міської ради Херсонської області про визнання протиправними та скасування рішення від 23.02.2018 р. № 1227, пп.1.2 п.1, п.4 рішення від 27.12.2017 р. № 1168 (справа № 821/1271/18). 13.11.2018 р. судом винесено рішення про задоволенні позовних вимог. Проте, незважаючи на наявність судового процесу відповідач-1 паралельно в процесі слухання справи №821/1271/18 вносить зміни до оскаржуваного рішення № 1227 від 23.02.2018р. в частині розміру збитків.

Судове рішення вступило в законну силу 27.12.2018року. Проте, Відповідач-1 не вчиняє жодних заходів на скасування оскаржуваного рішення №1688 від 02 листопада 2018 року, допускаючи існування акту регуляторної дії до неіснуючого документу, яким змінено розмір збитків. Товариство позбавлене можливості отримати в оренду земельну ділянку без визнання протиправним та скасування Рішення № 1688 від 02.11.18р (про внесення змін в частині зміни суми "відшкодування") в повному обсязі, оскільки додаткові умови про відшкодування збитків , які в ньому містяться є протиправними. Таким чином, рішення XXIV сесії Херсонської міської ради VII скликання №1688 від 02.11.2018 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.02.2018 № 1227 » є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач надіслав суду відзив, у якомк заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, клопотання позивача про надання в оренду земельної ділянки було задоволено, і рішенням міськради від 27 грудня 2017 року №1168 проект землеустрою затверджено, передано землю в оренду позивачу на 15 років. Водночас, відповідно до ст.ст.156, 157 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Відшкодування збитків здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється КМ України. Згідно пункту 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 19 квітня 1993 року №284, відшкодуванню підлягають збитки власників та землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Розмір збитків розрахований на підставі встановленого рішенням міської ради від 26 серпня 2011 року №333 розміру орендної плати за землю у відсотках від їх нормативної грошової оцінки (в даному випадку 3%). Таким чином, використовуючи методику розрахунку збитків, затверджену рішенням міської ради від 02.11.2018 № 1688 «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.02.2018 № 1227», було визначено саме таку суму збитків, яка зазначена в оскаржуваному рішенні міської ради. Стосовно рішення по справі № 821/1271/18, яким скасовано в повному обсязі рішення міської ради від 23.02.2018 № 1227, звертає увагу суду, що воно було прийнято 13.11.2018р. (набуло чинності 27.12.2018). Тобто, рішення про внесення змін прийнято міською радою до ухвалення рішення суду.

Вважає спірні рішення прийняті у відповідністю з вимогами ст.19 Конституції України та статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». В задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Відповідач-2 не скористався правом надати пояснень.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

27.12.2017 року на ХVIII сесії Херсонською міською ради прийнято рішення №1168 «Про затвердження ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок». Рішенням міської ради вказаний проект землеустрою затверджено та передано в оренду товариству земельну ділянку строком на 15 років.

В підпункті 1.2 пункту 1 Рішення №1168 зазначено: "передати в оренду, строком на 15, земельну ділянку площею 68,1393 га, із земель комунальної власності, по вул. Тираспольській, 1, під виробничою базою, категорія земель землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, за умови відшкодування збитків за самовільне використання земельної ділянки за попередні 3 роки в розмірі 16317318,17 грн."

Пунктом 4 вказаного рішення зобов'язано управління земельних відносин департаменту містобудування та землекористування міської ради у місячний термін, із моменту надання ТОВ «Укрсільгоспмаш» документів, підготувати проект договору оренди земельної ділянки, додавши до договору оренди пункт щодо відшкодування збитків за самовільне використання земельної ділянки за попередні 3 роки в розмірі 16317318,7 грн.

На ХІХ сесії міської ради від 23 лютого 2018 року прийнято рішення №1227 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2017 №1168 «Про затвердження товариству з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Укрсільгоспмаш» проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок» (надалі Рішення № 1227), де в пункті 1 вніс зміни до Рішення №1168 в частині замість слів «за умови відшкодування збитків за самовільне використання земельної ділянки за попередніх 3 роки в розмірі 16317318,17 грн.» треба читати «з вимогою відшкодування збитків за самовільне використання земельної ділянки за попередніх 3 роки в розмірі 17182152,61 грн.».

Отже, Рішенням №1227 відповідач збільшив суму збитків, які необхідно відшкодувати позивачу за самовільне використання земельною ділянкою, з 16317318,7 грн. до 17182152,61 грн. і виклав це у вигляді вимоги.

Питання щодо визнання протиправними та скасування рішення від 23.02.2018 р. № 1227, пп.1.2 п.1, п.4 та рішення від 27.12.2017 р. № 1168 розглядалось Херсонським окружним адміністративним судом Херсонської області 13.11.2018 р. у справі № 821/1271/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" до Херсонської міської ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішень.

Херсонським окружним адміністративним судом 13.11.2018 р. було винесено рішення по справі № 821/1271/18 про задоволення позовних вимог в повному обсязі та скасовані рішення від 23.02.2018 р. № 1227, пп.1.2 п.1, п.4 та рішення від 27.12.2017 р. № 1168.

Рішення суду набрало законної сили 27.12.2018р.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, в якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Проте, незважаючи на наявність судового процесу про скасування вищевказаних рішень 02 листопада 2018 року на XХІV сесії Херсонської міської ради VII скликання було прийнято рішення № 1688 яким вирішено:"... Внести зміни до рішення міської ради від 23.02.2018 № 1227 а саме: замість « 17 182 152,61 грн.» читати: «12 958 649,90 грн.»...". Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку правомірності спірного рішення, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

У рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вказано, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Із аналізу даних правових норм слідує, що рішення № 1688 від 02.11.2018 року приймалось після того, як Позивачем виконано окремі положення рішення № 1168 від 27.12.17р., а саме: 26.01.2018 року позивач надав пакет документів необхідних для підготовки договору оренди (п. 4.1. Рішення № 1168). Таким чином фактично з 26.01.2018року відповідач-1 не мав права вносити зміни в рішення від 27.12.2017 року № 1168 та № 1227 від 23.02.2018 року так як воно вичерпало свою дію фактом виконання.

Крім, того рішення № 1227 від 23.02.2018 року щодо внесення змін до якого прийняв рішення відповідач-1 на сесії міської ради від 02.11.2018 року (рішення № 1688) - скасовано Херсонським окружним адміністративним судом від 13.11.2018 року справа № 821/1271/18. Рішення суду набрало законної сили 27.12.2018р.

Відповідно до ч. 2ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність рішення відповідача-1 від 02.11.2018 р. № 1688 "Про внесення змін до рішення міської ради від 23.02.2018 р. № 1227" відтак воно підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Визнати протиправним та скасувати рішення XXIV сесії Херсонської міської ради VII скликання №1688 від 02.11.2018 року "Про внесення змін до рішення міської ради від 23.02.2018 № 1227 ".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958, 73000, м. Херсон, просп. Ушакова, 37) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" (код ЄДРПОУ 35964153,09107, Київська обл., м. Біла Церква, Бульвар 1-го травня (Бульвар Михайла Грушевського) 13), судовий збір в сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Морська Г.М.

кат. 109020100