Рішення від 13.05.2019 по справі 580/871/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 року справа № 580/871/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області(18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якій просить:

-визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки № 29/П-13 від 29 січня 2019 року про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної Поліції в Черкаській області в званні генерала поліції третього рангу, оформлену листом №151/П-10 від 14 лютого 2019 року;

-зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки №29/П-13 від 29 січня 2019 року про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної Поліції в Черкаській області в званні генерала поліції третього рангу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером МВС України та йому призначено пенсію за вислугу років. На виконання вимог законодавства, яким встановлені підстави для перерахування пенсійного забезпечення подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак відповідачем протиправно не здійснено перерахування пенсії. Позивач зазначає, що відповідачем порушено його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. При цьому зазначено, що на виконання статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і постанови № 103 ОСОБА_1 . з 01.01.2016 було проведено перерахунок пенсії. Зазначений перерахунок пенсії проведено відповідно до довідки від 16.03.2018 № 8718 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області. Враховуючи вищезазначене позивач з 01.01.2018 отримує пенсію у новому збільшеному розмірі. Отже, зобов'язання щодо перерахунку пенсії головним управлінням виконано. Крім того, якщо пенсіонер подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, згідно з порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ заяву про перерахунок пенсії подається за встановленою формою. Однак, заява позивача про перерахунок пенсії від 31.01.2019 не відповідає встановленій формі.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МВС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Черкаським районним судом Черкаської області 03 жовтня 2017 року постановлено рішення, яким зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України від 17.05.2017 року №911/07 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Розмір грошового забезпечення за посадою начальника ГУ НП в Черкаській області, що прирівняна до посади позивача, на момент здійснення перерахунку пенсії становив 13080грн.

Законом України від 23.12.2015 № 900-VII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VII), передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.

Така зміна грошового забезпечення для позивача відбулась після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-УІІ, оскільки даним Законом встановлено право пенсіонерів органів внутрішніх справ на перерахунок пенсії, виходячи з розмірів грошового забезпечення, яке встановлено законодавством для поліцейських.

Станом на 01.01.2019 грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивача. Розмір такого грошового забезпечення зумовлений саме постановою Кабінету Міністрів У країни № 988 від 11.11.2015.

Позивач звернувся із заявою до Головного управління Національної Поліції в Черкаській області, у якій просив повідомити розмір грошового забезпечення для поліцейських, а саме для посади начальника ГУ НП.

Головне Управління Національної Поліції в Черкаській області своєю довідкою №29/П-13 від 29 січня 2019 року повідомило заявника, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»:

-посадовий оклад начальника ГУ НП в Черкаській області становить 5400,00 грн.

-оклад за спеціальним званням «генерал поліції третього рангу» 2600,00 грн.

Начальнику ГУНП в Черкаській області в січні поточного року встановлено такі види грошового забезпечення:

-надбавка за стаж служби в поліції - 50%;

-надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20%;

-надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 100%;

-премія 91,5%.

31 січня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок його пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення начальника ГУ НП в Черкаській області в званні генерала поліції третього рангу станом на січень 2019 року.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Черкаській області №151/П-10 від 14 лютого 2019 року пенсійний фонд відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивачу.

Не погоджуючися з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-УІІІ (далі - Закон №900-УІІІ) із змінами та доповненнями.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 52 даного Закону.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22,12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01,2015 за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Отже, повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України.

Як зазначено представником відповідача у відзиві на позовну заяву, постанови про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством, Кабінетом Міністрів України, не приймалися.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки за службу, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії виплачувались в більшому розмірі ніж при здійсненому перерахунку, тому, ці надбавки правомірно вказані у довідці про розмір грошового забезпечення №29/П-13 від 29 січня 2019 року.

Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

20 грудня 2016 року у справі №1-38/201 Конституційний суд дійшов висновку, що положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки № 29/П-13 від 29 січня 2019 року про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної Поліції в Черкаській області, оформлену листом №151/П-10 від 14 лютого 2019 року.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки №29/П-13 від 29 січня 2019 року про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної Поліції в Черкаській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Копію рішення направити сторонам.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.

Суддя П.Г. Паламар