Рішення від 13.05.2019 по справі 676/972/19

Справа № 676/972/19

РІШЕННЯ

іменем України

13 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовною заявою, в якій просить зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії його клопотання та прийняти згідно вимог Земельного кодексу України відповідне рішення з питання надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0231 га, розташованої по АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається, зокрема, на ч.1-2,7 ст.118 Земельного кодексу України, та вказує, що листом від 25 січня 2019 року за № 2/16-76-2/15 за підписом посадової особи відповідача його повідомлено про неможливість передачі у власність частини земельної ділянки будинковолодіння з підстав неналежності частини житлового будинку. Проте всупереч норм законодавства питання на сесію винесене не було, жодного рішення сесії Кам'янець-Подільської міської ради також прийнято не було.

Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 12.02.2019 відкрито провадження по справі та передано справу №676/972/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про зобов'язання вчинити дії за підсудністю на розгляд Хмельницькому окружному адміністративному суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

29.03.2019 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що заява була подана позивачем з порушенням вимог Земельного кодексу України, а тому розглянута в порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.07.1977 та свідоцтва про спадщину за законом від 13.04.1999 ОСОБА_1 отримав лише частину домоволодіння. Поділ або виділення окремої частки з земельної ділянки можливий після передачі у спільну сумісну власність всім співвласникам жилого будинку, а не рішенням органу місцевого самоврядування в порядку передачі частини ділянки для обслуговування частини будинку.

22.04.2019 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що відповідач не зазначає, якою саме правовою нормою визначено обмеження або заборону позивачу в приватизації частини земельної ділянки, що закріплено за належним йому на правах спільної часткової власності будинковолодінням. При цьому Кам'янець-Подільська міська рада при надходженні його клопотання протягом місяця повинна була розглянути його на сесії та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про вмотивовану відмову у його наданні.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з технічним паспортом від 26.12.2018, ОСОБА_1 є власником 1/2 частину житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 .

23 січня 2019 року позивач звернувся до Кам'янець-Подільської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0231 га, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Листом за № 6/02-14-392 від 25.01.2019, який підписаний першим заступником міського голови, позивача повідомлено про розгляд виконавчим комітетом заяви з питання надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0231 га за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Зазначено про те, що відповідно до долучених до заяви документів позивачу належить частина домоволодіння, що знаходився по АДРЕСА_1 . Згідно з земельним законодавством земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об'єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири тощо.) Передача умовних частин земельної ділянки законодавством не передбачена, також у заяві невірно вказана площа земельної ділянки». Враховуючи наведене, надати такий дозвіл немає можливості.

Відповідно до ч.1-2 ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Отже, вказана норма закону не регулює питання надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою.

Згідно з п.3 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр", у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи.

Згідно зі статтею 25 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є однією із видів документації із землеустрою.

Відповідно до ч.8 статті 55 Закону України "Про землеустрій" у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).

Згідно з ч.9 статті 55 Закону України "Про землеустрій" якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність чи користування, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку без надання дозволу Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Отже, згідно ч.9 ст. 55 Закону України "Про землеустрій" для передачі земельної ділянки у власність, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку без надання дозволу органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2,5 ст.89 ЗК України у спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки, зокрема, співвласників жилого будинку. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.

При цьому, абз.2 п.14 ст. 186 Земельного кодексу України також визначено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується, серед інших, органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності.

Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для, зокрема, будівництва та обслуговування жилого будинку, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Стаття 25 Закону України "Про землеустрій" визначає, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є різними видами документації із землеустрою.

Позивач у позовній заяві просить зобов'язати відповідача розглянути на пленарному засіданні сесії його клопотання та прийняти рішення з питання надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в той час як відповідачем розглядалось питання надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), відповідь на яку надано листом.

При цьому, згідно п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Таким чином, розгляд клопотання заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 у справі №826/8844/16.

Отже, міською радою порушено порядок розгляду клопотання позивача, оскільки останнє не розглядалося на пленарному засіданні сесії і, як наслідок, уповноваженим органом не приймалось рішення по суті заяви ОСОБА_1 . Фактично заява позивача, яка була подана в порядку ЗК України, розглянута в порядку Закону України "Про звернення громадян". Все це вказує на бездіяльність відповідача щодо не розгляду клопотання позивача в порядку, передбаченому ЗК України і Законом №280/97-ВР.

Таким чином, порушенні права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання відповідача розглянути на пленарному засіданні сесії Кам'янець-Подільської міської ради заяву ОСОБА_1 від 23.01.2019 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 0,0231 га, розташованої по АДРЕСА_1, та прийняття рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України. При цьому суд зазначає, що розглянуте відповідачем питання не відповідає формулюванню, вказаному позивачем у прохальній частині позовної заяви (відповідачем розглянуто питання надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а не щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки), тому у цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню частково, із зазначенням правильного формулювання, ніж те, яке вказано у позовній заяві.

Відповідно до ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з позовом було сплачено 768,40 грн. судового збору, тому такі підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради задовольнити частково.

Зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 23.01.2019 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 0,0231 га, розташованої по АДРЕСА_1, та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 13 травня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Кам'янець-Подільська міська рада (майдан Відродження, 1, м.Кам'янець-Подільський, Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)

Головуючий суддя О.О. Михайлов