03 травня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/265/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Васильєвій В.В.,
за участі: позивача - ОСОБА_12, представника позивача - ОСОБА_39
представника відповідача - Чернухи О.О.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Голови Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_12 до Олешківської районної ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення районної ради,
встановив:
Голова Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_12 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Олешківської районної ради Херсонської області (далі - відповідач, Олешківська райрада), у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення ХХХІХ позачергової сесії Олешківської районної ради Херсонської області сьомого скликання від 30 січня 2019 року №711 «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12».
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 29 січня 2019 року голова Олешківської районної ради ОСОБА_5 видав розпорядження № 13 «Про скликання XXXIX позачергової сесії районної ради VII скликання» наступного змісту:
1. Скликати XXXIX позачергову сесію районної ради VII скликання 30 січня 2019 року. Роботу розпочати о 10 годині. Сесію провести в актовому залі районної ради.
2. На розгляд сесії внести питання:
2.1. Про звіт голови Олешківської районної державної адміністрації щодо виконання делегованих районною радою повноважень за 2017 рік.
2.2. Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 .
2.3. Про внесення змін до рішення XXXVIII сесії районної ради VII скликання від 21 грудня 2018 року №678 «Про районний бюджет на 2019 рік».
2.4.Про питання власності.
Не зважаючи на те, що ОСОБА_12 , відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.01.2019 № 1-в «Про надання відпустки ОСОБА_12», у зв'язку з необхідністю проходження медичного обстеження доньки, перебувала у відпустці за межами області/України з 21 січня по 03 лютого 2019 року, Олешківська районна рада Херсонської області (сьомого скликання), під час проведення позачергової сесії, заслухала звіт голови Олешківської РДА ОСОБА_12 та вирішила визнати його незадовільним.
На адресу районної ради був скерований лист від 30.01.2019 №01-28-126/0/19/617.4 щодо перебування голови Олешківської районної державної адміністрації у відпустці та неможливості розгляду першого та другого питання. У зазначеному листі була вимога щодо доведення до депутатів, на початку сесії ради, його змісту. Вказана вимога була проігнорована головою райради.
У зв'язку з цим, більшість депутатів не знали причин відсутності ОСОБА_12 на пленарному засіданні.
Головуючий - Потоцький Павло Борисович проігнорував вимогу районної державної адміністрації щодо доведення до депутатського корпусу інформації про перебування голови Олешківської РДА ОСОБА_12 у відпустці та неможливості останньою взяти участі у обговоренні питання щодо припинення її публічної служби.
Крім цього, останній навпаки наголосив на тому, що ОСОБА_12 навмисно не прийшла на засідання ради і таким чином проявила своє ставлення до депутатів районної ради.
ОСОБА_10 , проігнорувавши вимоги чинного законодавства та опираючись на визнання звіту незадовільним, поставив на голосування питання щодо висловлення недовіри ОСОБА_12 Зазначене підтверджується рішенням №711 від 30 січня 2019 року «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 ». Вказане рішення підтримали 25 депутатів (більше 2/3 від загального складу), всього 36 депутатів.
Підставою для винесення на розгляд питання висловлення недовіри послугувало звернення депутатського корпусу, у якому відсутні будь-які підтверджуючі факти щодо можливої протиправної діяльності голови Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 .
Звернення містить тільки припущення, що, в свою чергу, не заважає останній виконувати делеговані районною радою повноваження.
На думку позивача, винесення питання щодо висловлення недовіри голові Олешківської РДА ОСОБА_12 є політичним.
Під час проведення XXXIX позачергової сесії районної ради VII скликання питання про заслуховування звіту голови Олешківської районної державної адміністрації не могло бути розглянутим, оскільки остання перебувала у відпустці.
Прийняття оскарженого рішення від 30.01.2019 № 711 слугувало підставою для здійснення численних публікацій в засобах масової інформації, що негативно відобразилося на репутації Олешківської районної державної адміністрації в особі її голови ОСОБА_12.
На підставі викладеного, позивач вважає, що рішення № 711 від 30 січня 2019 року «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12» прийняте з порушенням порядку визначеного чинним законодавством.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду по справі ЗП-5/19 застосовано захід забезпечення позову, а саме зупинено дію рішення XXXIX позачергової сесії Олешківської районної ради Херсонської області сьомого скликання від 30.01.2019 року «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12».
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.04.2019 року заходи забезпечення, вжиті Херсонським окружним адміністративним судом - скасовано.
Ухвалою суду від 12.02.2019 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою суду від 04.03.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Призначено судове засідання на 26.03.2019 року.
21.03.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що рішення про висловлення недовіри голові Олешківської РДА було включено до порядку денного ХХХІХ позачергової сесії Олешківської районної ради сьомого скликання від 30.01.2019 року відповідно до звернення 16 депутатів районної ради, та не є наслідком визнання звіту незадовільним. Положеннями Конституції та законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації» закріплено право місцевої ради депутатів висловлювати недовіру голові місцевої державної адміністрації. Наведеними актами не визначено переліку підстав та умов для висловлення радою недовіри голові відповідної місцевої державної адміністрації та не встановлено будь-яких обмежень щодо висловлення такої недовіри. Рішення районної чи обласної ради про висловлення недовіри голові відповідної місцевої державної адміністрації може бути предметом судового оскарження, проте лише в частині дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.
Зазначає, що ч. 2 ст.72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь.
Відповідно до п.3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради
Відповідно до ч. 2 - 3 ст. 24 Регламенту пропозиції до порядку денного пленарного засідання вносяться вищезазначеними органами не пізніш як за 21 робочий день до пленарного засідання. Голова ради організовує їх попередній розгляд та обговорення. Пропозиції, внесені пізніше вищезазначеного строку або безпосередньо при розгляді порядку денного на пленарному засіданні, можуть бути включені до порядку денного в тому випадку, якщо вони були попередньо погоджені з головою ради, розглянуті відповідними органами ради. У такому випадку заслуховується повідомлення ініціатора пропозиції про готовність цього питання до розгляду радою, а також заслуховується виступ з цього питання представника відповідної постійної комісії, райдержадміністрації тощо.
Відповідач стверджує, що на момент внесення вказаного питання до порядку денного було виконано всі вимоги Законів України та Регламенту, а саме 28.01.2019 року було зареєстроване в районній раді звернення депутатів про винесення питання на розгляд сесії, звернення розглядалось 30.01.2019 р. о 09:30 год. на спільному засіданні постійних комісій районної ради, де було прийнято рішення про винесення на розгляд сесії ради питання (проект рішення) щодо висловлення недовіри голові Олешківської РДА ОСОБА_12 .
В подальшому 30.01.2019 р. на пленарному засіданні XXXIX сесії Олешківської районної ради сьомого скликання 30 голосами «за» (з 33 присутніх на сесії депутатів) було затверджено порядок денний, в якому другим питанням стояло питання висловлення недовіри голові Олешківської РДА. Після відповідного обговорення депутатами, шляхом таємного голосування, двома третинами від загального складу депутатів Олешківської райради (25 голосів «за») рішення XXXIX сесії Олешківської районної ради сьомого скликання від 30.01.2019р. року № 711 «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_12» було прийнято.
Відповідач вважає, що оскаржене рішення прийнято депутатами Олешківської райради, які діяли в межах наданих повноважень та у цілковитій відповідності до вимог чинного законодавства України про спосіб голосування та вирішення цього питання безпосередньо на засіданні районної ради.
26.03.2019 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач не погоджується із дотриманням відповідачем пп. 2-5 ст. 24, 26, 30, 32 Регламенту Олешківської районної ради Херсонської області, затвердженого рішенням ІІ сесії від 15.12.2015 року № 15, а також звертає увагу суду на порушення відповідачем вимог Положення про постійні комісії районної ради, затвердженого рішенням І сесії від 24.11.2015 року № 6 при прийняті оскарженого рішення.
26.03.2019 року у судовому засіданні клопотання про виклик свідків задоволено частково. Викликано у наступне судове засідання ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , також задоволено клопотання про витребування доказів. Розгляд справи відкладено на 05.04.2019 року.
02.04.2019 року до суду надійшли заперечення. Відповідач зазначає, що твердження позивача про порушення прав депутатів районної ради під час внесення до порядку денного питання щодо висловлення недовіри повністю нівелюється кількістю депутатів, які проголосували «за» за порядок денний, де другим стояло питання щодо висловлення недовіри позивачу. Відповідач зазначає, що на момент внесення питання про висловлення недовіри до порядку денного було виконано всі вимоги законів України та Регламенту, а саме 28.01.2019 року було зареєстроване в районній раді звернення депутатів про винесення питання на розгляд сесії, звернення розглядалось 30.01.2019 року на спільному засіданні постійних комісій ради, де було прийнято рішення про винесення на розгляд сесії Олешківської райради даного питання. Відповідно до ч. 25 ст. 32 регламенту Олешківської райради - в результаті таємного голосування рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини від загального складу депутатів ради. Відповідно протоколу лічильної комісії за підсумками голосування про висловлення недовіри голові Олешківської райради «за» проголосувало 25 депутатів ради, тому рішення з цього приводу є прийнятим.
05.04.219 року розгляд справи відкладено на 23.04.2019 року та викликано у наступне судове засідання свідків.
23.04.2019 року клопотання про допит свідків задоволено, викликано у судове засідання у якості свідків ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 наступне судове засідання призначено на 03.05.2019 року.
У судовому засіданні, позначеному на 03.05.2019 року, позивач та її представник на задоволенні позовних вимог наполягали, з підстав викладених в позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, вивчивши доводи позову, відзиву на позов та відповіді на відзив, заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до розпорядження Президента України від 31.05.2017 ОСОБА_12 призначено головою Олешківської районної державної Херсонської області з 02.06.2017.
З 02.06.2017 ОСОБА_12, згідно розпорядження №52-ос приступила до виконання повноважень голови Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (а.с. 9).
Відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.01.2019 року № 1-в «Про надання відпустки ОСОБА_12» надано голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 основну щорічну відпустку за відпрацьований період роботи з 02 червня 2017 року по 01 червня 2018 року терміном 14 календарних днів з 21 січня 2019 року по 03 лютого 2019 року включно.
28.01.2019 року в адресу Голови Олешківської районної ради Херсонської області ОСОБА_10 надійшло звернення депутатів Олешківської районної ради Херсонської області (за підписом 16 депутатів) в якому депутати скаржаться на дії та бездіяльність голови Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області, вказують на ігнорування нею та підлеглими засідань сесії районної ради. На підставі зазначеного просять внести до порядку денного сесії районної ради питання щодо висловлення недовіри позивачці. (а.с.179-180)
Зазначене звернення зареєстровано в книзі вхідної кореспонденції відповідача (а.с.177).
29.01.2019 року голова Олешківської районної ради ОСОБА_10 видав розпорядження № 13 "Про скликання XXXIХ позачергової сесії районної ради VII скликання", відповідно до якого визначено скликати ХХХІХ позачергову сесію 30.01.2019 року в залі засідань районної ради о 10 годині. На розгляд сесії були винесені наступні питання:
1. Про звіт голови Олешківської районної державної адміністрації щодо виконання делегованих районною радою повноважень за 2017 рік.
2.Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 .
3. Про внесення змін до рішення XXXVIII сесії районної ради VII скликання від 21 грудня 2018 року № 678 «Про районний бюджет на 2019 рік».
4. Про питання власності.
Відповідне розпорядження 29.01.2019 року опубліковано на веб-сторінці відповідача 29.01.2019 року (а.с.12).
30.01.2019 року Олешківською районною державною адміністрацією Херсонської області направлено лист №01-28-126/0/19/617.4 голові Олешківської районної ради Херсонської області ОСОБА_10, відповідно до якого повідомлялося про неможливість розгляду першого та другого питань, що виносилися на розгляд ХХХІХ позачергової сесії, у зв'язку з тим, що звіт голови районної державної адміністрації «Про виконання делегованих районною радою повноважень за 2017 рік» скерований на адресу ради 04 травня 2018 року та був розглянутий на всіх (всього 6) постійно діючих комісіях, зауважень щодо виконання делегованих районною радою повноважень не надходило. Крім цього в листі зазначалось, що ОСОБА_12 , відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.01.2019 №1-в «Про надання відпустки ОСОБА_12», у зв'язку з необхідністю проходження медичного обстеження доньки перебуває у відпустці за межами області/України з 21 січня по 03 лютого 2019 року.
Також в листі зазначалось, що вирішення питання про припинення публічної служби посадової особи без участі ОСОБА_12 є неможливим.
Відповідно протоколу спільного засідання постійних комісій Олешківської районної ради VII скликання від 30.01.20119 року (а.с.160-164) комісії почали роботу о 09:30 год. Засідання велось головою районної ради ОСОБА_10 Серед іншого, комісіями розглянуто питання та вирішено винести на розгляд 39 позачергової сесії районної ради питання «Про звіт голови Олешківської районної державної адміністрації щодо виконання делегованих районною радою повноважень за 2017 рік» («за» проголосувало 23 з 28 присутніх депутатів) та «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 » («за» проголосувало 24 з 28 присутніх депутатів). При вирішенні другого з зазначених питань, депутатом ОСОБА_25 було зачитано присутнім звернення депутатів районної ради за підписом 16 депутатів щодо внесення до порядку денного сесії питання «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 » та його обґрунтування. Також, згідно протоколу спільного засідання зазначене питання обговорено головуючим та депутатами ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_27 , ОСОБА_15 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 . При обговоренні зазначені особи ознайомились з Актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Олешківської районної державної адміністрації за період з 01.01.2017 року по 01.04.2018 року за №15-21-08-30/06 від 30.05.2018 року.
Протокол спільного засідання постійних комісій Олешківської районної ради VII скликання від 30.01.2019 року підписано п'ятьма головами постійно діючих комісій та одним заступником (через відсутність голови комісії).
Відповідно до протоколу ХХХІХ позачергової сесії районної ради сьомого скликання від 30.01.2019 року сесія розпочалась о 10:00 год., присутні 32 з 36 обраних депутатів.
О 10:42 присутні депутати затвердили порядок денний сесії за основу і в цілому («за» голосувало 30 з 33 присутніх депутатів). Відповідно зазначеного порядку денного, серед іншого, на розгляд сесії винесено питання «Про звіт голови Олешківської районної державної адміністрації щодо виконання делегованих районною радою повноважень за 2017 рік» та «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12».
Головою районної ради ОСОБА_10 поставлено на голосування питання «Про звіт голови Олешківської районної державної адміністрації щодо виконання делегованих районною радою повноважень за 2017 рік». Проект рішення винесено на голосування за основу. Рішення прийнято за основу («за» проголосувало 26 з 33 присутніх депутатів). При голосуванні в цілому «за» проголосувало 24 депутати з 33 присутніх депутатів. Звіт голови Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 за 2017 рік визнано незадовільним.
Також, на обговорення винесено питання «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12 ».
Відповідно до рішення ХХХІХ сесії VII скликання Олешківської районної ради від 30.01.2019 року № 711 висловлено недовіру голові Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_12, протокол лічильної комісії про результати таємного голосування свідчить про те, що за висловлення недовіри проголосувало 25 депутатів, 4 депутати проголосували проти (а.с. 115, 123).
Позивач вважає протиправним рішення ХХХІХ позачергової сесії Олешківської районної ради Херсонської області сьомого скликання від 30.01.2019 року № 711 "Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_12", тому звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і законами України.
Також на рівні Основного Закону України закріплено конституційне право, зокрема райради, на висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації (ст. 118 Конституції України).
Повноваження, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР).
За змістом ч. 2, 3 ст. 72 Закону № 280/97-ВР районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь. Якщо недовіру голові районної, обласної державної адміністрації висловили не менш як дві третини депутатів від загального складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.
Аналогічна норма викладена у ч. 7, 8 ст. 34 Закону України від 09 квітня 1999 року № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації» (далі - Закон № 586-XIV).
Відповідно до ст. 43 Закону № 280/97-ВР визначено перелік питань, які вирішуються районними й обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях.
До таких питань, зокрема, належать: заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень (п. 28 ч. 1 ст. 43); прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації (п. 29 ч. 1 ст. 43).
З аналізу зазначених законодавчих норм убачається, що право райради на висловлення недовіри голові райдержадміністрації не пов'язується з будь-яким юридичним фактом та не передбачає попереднього заслуховування звіту голови щодо його роботи на посаді.
Заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень і висловлення недовіри голові державної адміністрації є різними законодавчо визначеними процедурами, які не мають між собою причинно-наслідкового зв'язку.
При цьому ані в Конституції України, ані в законах № 280/97-ВР та № 586-XIV не міститься посилань на підстави для висловлення недовіри голові райдержадміністрації або на необхідність створення будь-яких обов'язкових передумов для прийняття цього рішення, у тому числі щодо залежності висловлення недовіри голові відповідної місцевої державної адміністрації від результатів розвитку регіону, звіту голови місцевої адміністрації або інших факторів.
Відповідних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 27.03.2019 року по справі №688/3487/16-а (№ К/9901/6979/18).
Крім того, Велика Палата Верховного Суду звернула увагу, що такі повноваження райради є дискреційними, а тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам райради, з яких вона виходила, висловлюючи недовіру голові райдержадміністрації.
Тобто, спірне рішення Олешківської райради може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.
Суд, при розгляді цієї справи по суті спору, не може здійснювати власну оцінку роботи голови районної державної адміністрації щодо виконання чи невиконання нею службових обов'язків, а також не може будь-яким чином переоцінювати позицію депутатів Олешківської райради, які проголосували за висловлення недовіри голові райдержадміністрації ОСОБА_12 .
Окрім наведеного, визначальними відповідні висновки Великої Палати Верховного Суду у справі №688/3487/16-а (№ К/9901/6979/18) є в тій частині, що при прийнятті постанови від 27.03.2019 року найвищий суд у системі судоустрою України відступив від позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 03 квітня 2007 року у справі №21-400во07.
Відповідно зазначеного, неактуальним є посилання позивача на судову практику, згідно якої рішення місцевої ради про висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації не може бути суто політичним, зважаючи на те, що наслідком висловлення недовіри голові державної адміністрації може бути припинення публічної служби на цій посаді, оскільки ухвалення рішення про недовіру голові райдержадміністрації (облдержадміністрації) є конституційно закріпленим, дискреційним повноваженням органу місцевого самоврядування, а тому може бути ухвалено незалежно від проведення обговорення цього питання за наслідками звіту голови райдержадміністрації (облдержадміністрації).
Відповідно до ч.12 ст. 46 Закону № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
За приписами ч. 14 ст. 46 Закону № 280/97-ВР не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Рішенням Цюрупинської районної ради від 15.12.2015 року №15 затверджено Регламент роботи районної Цюрупинської районної ради VІІ скликання (далі - Регламент).
Рішенням Олешківської районної ради від 23.05.2017 року №326 внесено зміни до Регламенту.
Згідно п.п.1-6 Регламенту, які кореспондуються з ч.ч. 6,7 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради скликається головою ради. Про скликання сесії голова ради видає розпорядження. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.
Сесія ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або голови районної державної адміністрації. У цьому випадку на ім'я голови ради через виконавчий апарат ради надсилаються підписані вищезазначеними ініціаторами мотивовані пропозиції щодо скликання сесії із зазначенням питань, розгляд яких пропонується, та проектами рішень ради з цих питань, оформленими в установленому радою та цим Регламентом порядку. У разі, якщо пропозиції подаються депутатами, вони повинні супроводжуватися підписними листами з зазначенням прізвища та особисто підписаними не менше ніж однією третиною депутатів від загального складу ради.
Пропозиції, які не оформлено відповідно до вимог цього Регламенту, вважаються такими, що не подані, про що голова ради повідомляє ініціаторів.
Сесія скликається головою ради у двотижневий строк після надходження пропозицій про її скликання. Датою надходження пропозицій вважається дата її реєстрації у виконавчому апараті ради. Двотижневий термін обчислюється починаючи з дня наступного за днем реєстрації пропозицій. У разі, якщо останній день зазначеного терміну припадає на вихідний (святковий) день, останнім днем терміну вважається перший після вихідного (святкового) робочий день.
Таким чином, голова районної ради має право видавати розпорядження про скликання сесії районної ради, у тому числі, за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для скликання тридцять дев'ятої сесії Олешківської райради була пропозиція 16 депутатів районної ради (загальна кількість обраних до ради депутатів складає 36) скликати сесію, що викладена у відповідному листі на адресу голови районної ради.
Відповідне розпорядження голови райради опубліковано на офіційній веб-сторінці відповідача.
Статтею 24 Регламенту Олешківської районної ради передбачено наступне:
- проект порядку денного пленарного засідання ради формується головою ради на підставі плану роботи ради, пропозицій Президії ради, постійних комісій, депутатських груп (фракцій), депутатів, районної державної адміністрації, підприємств, установ та організацій району. Проект порядку денного сесії доводиться до відома депутатів виконавчим апаратом ради в порядку та у спосіб, установлений для скликання сесії (пункт 1);
- пропозиції до порядку денного пленарного засідання вносяться вищезазначеними органами не пізніш як за 21 робочий день до пленарного засідання. Голова ради організовує їх попередній розгляд та обговорення (пункт 2);
- пропозиції, внесені пізніше вищезазначеного строку або безпосередньо при розгляді порядку денного на пленарному засіданні, можуть бути включені до порядку денного в тому випадку, якщо вони були попередньо погоджені з головою ради, розглянуті відповідними органами ради. У такому випадку заслуховується повідомлення ініціатора пропозиції про готовність цього питання до розгляду радою, а також заслуховується виступ з цього питання представника відповідної постійної комісії, райдержадміністрації тощо (пункт 3);
- попередній розгляд питань, які вносяться до порядку денного пленарного засідання, здійснюється постійними комісіями або президією ради за дорученням голови ради (пункт 5);
- проект порядку денного пленарного засідання обговорюється і затверджується радою більшістю голосів депутатів від загального складу ради шляхом відкритого поіменного голосування (пункт 6).
Звернення 16 депутатів райради щодо висловлення недовіри позивачці розглядалося 30.01.2019 року на спільному засіданні постійних комісій ради, де було прийнято рішення про винесення на розгляд сесії Олешківської районної ради даного питання.
30.01.2019 року на пленарному засіданні ХХХІХ сесії Олешківської районної ради сьомого скликання 30 голосами «за» (з 33 присутніх на сесії депутатів) було затверджено порядок денний, в якому другим питанням було висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації.
Після обговорення, депутатами шляхом таємного голосування 25 з 33 присутніх депутатів проголосували за прийняття рішення ХХХІХ сесії Олешківської районної ради сьомого скликання від 30.01.2019 року № 711 «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_12».
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що Олешківська райрада при прийнятті оскаржуваного рішення діяла на підставі, у межах наданих їй повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з дотриманням визначеної законодавством процедури його прийняття.
Щодо посилання позивача про порушення процедури таємного голосування, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь.
Згідно з приписами ст. 32 Регламенту Олешківської районної ради Херсонської ради VII скликання таємне голосування проводиться у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим Регламентом, та за рішенням ради. Голосування проводиться у приміщенні, де встановлена кабіна та скринька для голосування. Вхід до кабіни або кімнати для таємного голосування, вихід з них, а також шляхом від них до виборчої скриньки і сама скринька повинні бути в полі зору членів лічильної комісії. Депутат може знаходиться в приміщенні для голосування тільки протягом часу, необхідного для голосування.
Відповідно до протоколу лічильної комісії, за підсумками голосування про висловлення недовіри голові Олешківської РДА «за» проголосувало 25 депутатів ради (з 36 від загальної кількості депутатів ради), тому, відповідно до ст. 32 Регламенту Олешківської районної ради Херсонської ради VII у результаті таємного голосування рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини від загального складу депутатів ради.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що при прийнятті рішення про висловлення недовіри голові Олешківській РДА було дотримано процедуру прийняття такого рішення та його прийнято відповідно до вимог чинного законодавства в рамках повноважень відповідної районної ради, наданих Конституцією та Законами України.
У судовому засіданні не встановлено порушення процедури таємного голосування, а позивачем не надано доказів на підтвердження цього.
Допитані в якості свідків в судовому засіданні 23.04.2019 року депутати Олешківської райради ОСОБА_17 та ОСОБА_15 засвідчили, що перед проведенням сесії районної ради в кабінеті голови районної ради ОСОБА_10 розглядалось питання про винесення на розгляд 39 позачергової сесії ради проектів рішення про звіт голови Олешківської районної державної адміністрації щодо виконання делегованих районною радою повноважень за 2017 рік та про висловлення недовіри позивачці. Обидва свідки зазначили, що сприймати засідання в кабінеті ОСОБА_10 як спільне засідання постійних комісій вони відмовлялись, однак свідок ОСОБА_15 зазначила, що ОСОБА_10 повідомляв про зазначене під час самого засідання. Окрім викладеного, ОСОБА_15 свідчила, що на 30.01.2019 року вона викликалась як на засідання постійної комісії так і на сесію районної ради.
Також свідки вказали, що були в повній мірі обізнані з питаннями, що розглядались на сесії районної ради та на засіданні, що відбувалось перед засіданням сесії в кабінеті ОСОБА_10
Звернення 16 депутатів щодо внесення до порядку денного сесії питання «Про висловлення недовіри голові Олешківської районної державної адміністрації ОСОБА_12» на обох засіданнях було зачитано депутатам. Про підстави відсутності позивачки на сесії депутаті також були повідомлені.
Аналізуючи покази свідків, суд дійшов висновку, що вони не спростовують факту проведення спільного засідання постійних комісій Олешківської районної ради від 30.01.2019 року о 09:30, оскільки свідки зазначають, що дійсно були присутні на відповідному засіданні, обговорювали питання, характерні відповідному виду засідань, мали можливість голосувати за питаннями, що обговорювались. У випадку свідка ОСОБА_15 , були повідомлені про відповідне ОСОБА_10
В свою чергу незгода, допитаних в якості свідків депутатів, з процесуальними питаннями проведення засідання (зазначення ними, що зазвичай спільне засідання постійних комісій не проводиться під головуванням районної ради ОСОБА_10) не може свідчити про те, що таке засідання проведено не було.
Окрім зазначеного, ч.2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Частиною 12 ст. 47 Закону № 280/97-ВР, положення якої кореспондуються з п.1.9 Положення про постійні комісії районної ради, затвердженого рішенням сесії районної ради №6 від 24.11.2015 року, передбачено, що питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
Отже, підписаний шістьма головами постійних комісій протокол спільного засідання постійних комісій Олешківської районної ради від 30.01.2019 року є належним доказом того, що відповідне засідання відбулося, а також висновків, якого дійшли члени відповідних комісій на зазначеному засіданні.
Твердження, щодо відсутності у голови Олешківської районної ради повноважень щодо головування на спільному засіданні постійних комісій суд вважає неспроможними, оскільки в даному конкретному випадку, на думку суду, Потоцький П. Б . при винесенні на обговорення питання щодо винесення на розгляд 39 позачергової сесії районної ради VII скликання проекту рішення про висловлення недовіри позивачці здійснював дії щодо підготовки сесії ради та питання, що вноситься на її розгляд, що згідно п.2 ч.6 ст. 55 Закону № 280/97-ВР відноситься до безпосередніх повноважень голови районної ради.
Окрім зазначеного, визначальним є те, що порядок денний ХХХІХ сесії Олешківської районної ради із включенням до нього під номером 2 питання про висловлення недовіри голові Олешківській райдержадміністрації був підтриманий 30 депутатами з 33 присутніх (а.с.117), що додатково свідчить, що відповідачем не порушений визначений законодавством порядок та спосіб включення цього питання до порядку денного. Твердження позивача про порушення прав депутатів не відповідає дійсності, оскільки самі депутаті відповідно результатів голосування так не вважають (в інакшому випадку голосування проти затвердження порядку денного було б належним способом захисту відповідних порушених прав).
Також, посилання позивачки на неможливість розгляду питання про висловлення недовіри за її відсутності суд вважає хибними, оскільки право депутатів прийняти відповідне рішення жодним чином не пов'язано з фактом її присутності на засіданні сесії під час його прийняття.
Також суд не бере до уваги надані позивачем пояснення ОСОБА_34 від 04.04.2019 року, ОСОБА_35 від 04.04.2019 та ОСОБА_36 , ОСОБА_37 від 25.03.2019 року, оскільки відповідно ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
З огляду на викладене, суд зазначає, що письмові пояснення осіб, що були свідками певних подій, не можуть бути сприйняті в якості доказів в адміністративній справі без явки цих осіб до суду для надання показів. Натомість, ОСОБА_34 , ОСОБА_38 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 до суду не з'являлись, покази не надавали.
З досліджених під час судового розгляду відеозаписів, судом не встановлено порушень порядку прийняття відповідачем оскарженого рішення, що мали б наслідком його скасування.
Окрім викладеного, згідно правової позиції Верховного Суду України, зазначеній в постанові від 03.04.2007 року по справі № 21-400во07, порушення встановленої законодавством процедури ухвалення рішення може бути підставою для скасування цього рішення, якщо допущене порушення вплинуло або могло вплинути на його правильність.
Під час вирішення даної адміністративної справи, судом не встановлено порушень передбаченої законодавством процедури ухвалення рішення, які могли вплинути на його правильність. Позивачем доказів протилежного суду не надано.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що при прийнятті рішення про висловлення недовіри голові Олешківській РДА було дотримано процедуру прийняття такого рішення та його прийнято відповідно до вимог чинного законодавства в рамках повноважень відповідної районної ради, наданих Конституцією та Законами України.
За таких обставин, позовні вимоги Голови Олешківської районної державної адміністрації не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 13 травня 2019 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 103000000