Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову у відкритті провадження
11 травня 2019 р. Справа № 520/4443/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Кухар М.Д., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОСОБА_2 ) до В.о. начальника Управління Держгеокадастру у Харківській області Саранчі Василя Івановича (вул. Космічна, АДРЕСА_2 . 21,м. Харків,61145, , Голови Кегичівської районної державної адміністрації в Харківській області Гончарова Романа Анатолійовича ( АДРЕСА_3 . Волошина, АДРЕСА_2 . АДРЕСА_4 Харківська область,64003, про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправним та скасувати наказ в.о. голови Управління Держгеокадастру в Харківській області В. Саранча №108 від 29.03.2019 року та наказ в.о. голови Управління Держгеокадастру в Харківській області В.Даугуль №148 від 19.04.2019 року «Про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону» та зобов'язати укласти договори по земельним ділянкам надавши можливість скориставшись переважним правом продовження договорів оренди.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви та доданих до неї документів, позивач оскаржує наказ в.о. голови Управління Держгеокадастру в Харківській області В. Саранча №108 від 29.03.2019 року та наказ в.о. голови Управління Держгеокадастру в Харківській області В.Даугуль №148 від 19.04.2019 року «Про проведення електронних земельних торгів у формі аукціон)», якими фактично позбавлено позивача права на оренду земельної ділянки.
З матеріалів позову вбачається, що позивач посилається саме на те, що у вказаних правовідносинах порушено право на пролонгацію договорів оренди земельних ділянок, що порушує право позивача на оренду вказаних земельних ділянок.
Відповідно до частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 7 КАС України). Термін «публічно-правовий спір» охоплює, зокрема, спори, у яких хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій) (пункт 2 частини першої статті 7 КАС України).
З аналізу наведених процесуальних норм вбачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Тобто до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а останній відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень. Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 914/2006/17.
Основною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він зумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 19 ЦПК України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
В даному випадку, як вбачається з матеріалів позовної заяви, між ОСОБА_1 та Кегичівською РДА 08.10.2007 року був укладений договір оренди земельної ділянки.
ОСОБА_1 по завершені дії вказаного договору оренди скористався процедурою пролонгації дії договору, проте відповіді так і не отримав.
З офіційного сайту Держгеокадастру ОСОБА_1 дізнався про прийняття стосовно земельних ділянок, що були предметом договору оренди, Наказу № 108 від 28.03.2019 року «Про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону» та наказу №148 від 19.04.2019 року «Про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону».
Позивач вважає, що виданням вказаних наказів Управління Держгеокадастру в Харківській області порушується право позивача на оренду земельних ділянок, за договором, щодо якого вчинено всі на думку позивача дії щодо його пролонгації.
Відтак, звернення ОСОБА_1 пов'язане із захистом права оренди земельних ділянок, стосується перевірки законності розпорядчих дій суб'єкта владних повноважень, що пов'язані з подальшим володінням, користуванням ОСОБА_1 земельними ділянками, яке, як зазначає ОСОБА_1 було унеможливлено внаслідок видання наказів, що оскаржуються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що аналіз змісту статті 19 ЦПК України та статті 19 КАС України у сукупності дає підстави для висновку, що під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і цивільних справ у кожній конкретній справі не достатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб'єкта владних повноважень). Визначальною ознакою для правильного вирішення такого питання є характер правовідносин, з яких виник спір.
Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 587/2110/16-ц, та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 червня 2018 року № 583/2715/16-ц.
З поданих до суду документів та обґрунтувань позовної заяви, суд вбачає наявність приватно-правового спору, з огляду на що, вказаний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 19, 170, 241-243, 248, 256, 294-295 КАС України, ст. 19 ЦПК України, суд -
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до В.о. начальника Управління Держгеокадастру у Харківській області Саранчі Василя Івановича, Голови Кегичівської районної державної адміністрації в Харківській області Гончарова Романа Анатолійовича про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів, з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.