Ухвала від 13.05.2019 по справі 500/1035/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 500/1035/19

13 травня 2019 рокум.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до державного кадастрового реєстратор відділу у Шумському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Золотуна Ігора Володимировича про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець Трищук Віктор Васильович, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулися до суду з позовом до державного кадастрового реєстратора відділу у Шумському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Золотуна Ігора Володимировича про скасування рішень державного кадастрового реєстратора

від 16.07.2018 № РВ-6100280602018 про відмову ОСОБА_2 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру,

від 16.07.2018 № РВ-6100280672018 про відмову ОСОБА_3 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру,

від 16.07.2018 № РВ-6100280682018 про відмову ОСОБА_3 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру,

від 30.08.2018 № РВ-6100291082018 про відмову ОСОБА_3 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру,

від 30.08.2018 № РВ-6100291112018 про відмову ОСОБА_4 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру,

від 25.09.2018 №РВ-6100295932018 про відмову ОСОБА_5 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру,

від 20.03.2019 №РВ-6100383732019 про відмову ОСОБА_3 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру

та зобов'язання повторно розглянути заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру по технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Позов обґрунтовано тим, що державний кадастровий реєстратор безпідставно відмовив у державній реєстрації земельних ділянок позивачам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , на замовлення яких фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , виготовляв технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Позивачі вважають, що оскаржуваними рішеннями порушено право на приватизацію земельних ділянок заявників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , а також право фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , як розробника документації із землеустрою, на виконання таких робіт.

У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.

Відповідно до пункту 9 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

В порушення наведеної норми таке підтвердження позивачів відсутнє у позовній заяві.

Частиною третьою статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Порядок сплати судового збору регламентує Закон України від 08.07.2011, №3674-VI «Про судовий збір». Згідно з частиною першою статті 3, частиною першою статті 4 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921,00 гривень.

При цьому відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з приписами частини сьомої статті 6 цього ж Закону у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що ОСОБА_2 оскаржується 1 рішення державного реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, яке він просить скасувати і зобов'язати повторно розглянути заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а тому він має сплатити судовий збір на суму 768,40 грн.

Шойму ОСОБА_6 оскаржує 4 рішення державного реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, які він просить скасувати і зобов'язати повторно розглянути заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а тому він має сплатити судовий збір на суму 3073,60 грн (768,40 грн х 4).

ОСОБА_4 оскаржує 1 рішення державного реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, яке він просить скасувати і зобов'язати повторно розглянути заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а тому він має сплатити судовий збір на суму 768,40 грн.

ОСОБА_5 оскаржує 1 рішення державного реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, яке він просить скасувати і зобов'язати повторно розглянути заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а тому він має сплатити судовий збір на суму 768,40 грн.

Докази сплати позивачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 судового збору в порядку і розмірі, встановленому законом, відсутні.

За подання цього позову кожному з позивачів слід сплатити судовий збір у розмірі зазначеному вище за реквізитами Тернопільського окружного адміністративного суду: отримувач коштів УК у місті Тернополі/м.Тернопіль/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977726, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 34311206084008, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу «*;101;(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)» окремими платіжними документами.

Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.

Таким чином, позивачам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 слід надати суду належні документи про сплату судового збору кожним окремо у вищевказаному розмірі за подання цієї позовної заяви.

Судовий збір сплачено лише фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , який також оскаржує рішення державного реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру щодо державної реєстрації земельних ділянок, по яких він виготовляв технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), так як вважає, що оскаржуваними рішеннями порушені його права як розробника документації із землеустрою, на виконання таких робіт.

Щодо необхідності сплати судового збору, у випадках встановлених законом, кожним із заявників (позивачів) у разі оскарження одного й того ж рішення зазначено в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 24.09.2018 у справі № 9901/756/18 (П/9901/756/18), провадження № 11-1062заі18.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно з частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, за змістом статті 122 КАС України початком перебігу строку звернення до адміністративного суду є день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).

Порівняльний аналіз термінів «дізнався» та «повинен був дізнатися», що містяться в частині другій статті 122 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого права в сфері публічно-правових відносин і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.

Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права в сфері публічно-правових відносин, що також випливає із загального правила, встановленого статтею 77 КАС України, про обов'язковість доведення стороною спору тих обставин, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Згідно з частинами першою, другою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Позивачі фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 оскаржують рішення державного кадастрового реєстратора від 16.07.2018, 30.08.2018, 25.09.2018, проте звернулися до суду лише 06.05.2019, тобто з пропуском строку на звернення до адміністративного суду.

У матеріалах позовної заяви відсутні заяви позивачів про поновлення пропущеного строку звернення до суду та будь-які докази поважності причин його пропуску.

З огляду на викладене, всім позивачам слід вказати момент коли їм стало відомо про порушення їхніх прав (кожному), з наданням відповідних доказів, зазначити причини поважності пропуску строку звернення до суду з позовом у визначений законом строк та надати відповідні підтверджуючі докази.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачам строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачам фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду таких документів:

- власних письмових підтверджень про те, що вони не подали до суду іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

- оригіналів документів про сплату судового збору ОСОБА_2 у сумі 768,40 грн, ОСОБА_3 у сумі 3073,60 грн, ОСОБА_4 у сумі 768,40 грн., ОСОБА_5 у сумі 768,40 грн. за реквізитами, вказаними вище, або документів, що підтверджують звільнення позивачів від сплати судового збору;

- заяв про поновлення строку звернення до суду, в яких указати момент коли кожному з позивачів стало відомо про порушення їхніх прав, з наданням відповідних доказів, зазначенням причин поважності пропуску строку звернення до суду з позовом у визначений законом строк.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до державного кадастрового реєстратора відділу у Шумському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Золотуна Ігора Володимировича про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.

Встановити позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачам без розгляду.

Копію ухвали надіслати особам, які подали позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Чепенюк О.В.

З оригіналом згідно:

Суддя Чепенюк О.В.