Рішення від 06.05.2019 по справі 480/1168/19

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 р. Справа № 480/1168/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - Глухівське ОУПФУ) щодо перерахунку йому пенсії станом на 01.03.2019 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорії, інваліду 2 групи згідно індивідуального коефіцієнту 2,37452 протиправними;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача станом на 01.03.2019 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорії, інваліду 2 групи згідно індивідуального коефіцієнту 16,21622.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус учасника ліквідації наслідків аварії та перебуває на обліку у Глухівському ОПФУ щодо отримання пенсії. Як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії виходячи із заробітної плати, що мала бути ним одержана за роботу в зоні відчуження. 20.02.2019 звернувся із заявою до відповідача щодо перерахунку його пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 27.11.2018 № 801/04.03 виданої архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області, проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії, з чим ОСОБА_1 не погоджується, вважає, що діями Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області порушено його право на соціальний захист як особи, яка приймала участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та суттєво змінює розмір його пенсійних виплат.

Ухвалою від 04.04.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, зобов'язано надати до суду належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , що стосуються позовних вимог.

Відповідачем 02.05.2019 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що з 01.03.2019 позивачу проведений перерахунок пенсії відповідно до вимог Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Розрахунок пенсії ОСОБА_1 , проведений виходячи із заробітної плати одержаної за роботу в зоні відчуження за період з 01.12.1986 по 30.06.1987 з урахуванням заробітної плати за червень 1987 року - 4314,11 руб. на підставі архівної довідки про заробітну плату від 27.11.2018 № 801/04.03.

Відповідач пояснює, що під час обчислення пенсії ОСОБА_1 за заявою від 20.02.2019 про перерахунок пенсії була врахована довідка про дні виїздів в зону відчуження № 110 від 14.07.1987, видана військовою частиною НОМЕР_1 та довідка Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 21.08.1999 № 51/1/11234 про дні виїздів в зону відчуження. За вказаними довідками позивач має 7 повних місяців роботи в зоні відчуження з грудня 1986 року по червень 1987 року включно. При розрахунку заробітку, що враховується для обчислення пенсії, застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 рік, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" збільшений з 01.03.2019 на 17% і становить 1086,71 грн. (928,81 грн. х 1,17). Розрахунок заробітку проведено на підставі архівної довідки про заробітну плату від 27.11.2018 № 801/04/03 за повні місяці роботи в зоні відчуження, згідно чого сума коефіцієнтів заробітку за 7 місяців становить - 16,62163 (0,40541+16,21622), індивідуальний коефіцієнт для обчислення складає 2,37452 (16,62163 : 7 місяців), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 2580,41 грн. (1086,71 грн. х 2,37452).

Крім того, відповідач зазначає, що відповідно до виписки з акта огляду МСЕК 10 ААА № 269429 відсоток втрати працездатності ОСОБА_1 встановлено 80%, у зв'язку з чим розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків позивача складає 2064,33 грн. (2580,41 грн. х 80%).

При цьому, пунктом 11 Порядку № 1210 гарантовано мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, зокрема, для інвалідів 2 групи - 160% відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджету України на 2019 рік" з 01.01.2019 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено у розмірі 1497 грн. Тобто, враховуючи положення п. 11 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії для інвалідів 2 групи не може бути нижчим 2395,20 грн. (160% х 1497 грн). Оскільки розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків позивача є меншим за передбачений п. 11 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії для інвалідів 2 групи, то ОСОБА_1 встановлено мінімальний розмір пенсії 2395,20 грн.

Відповідач звертає увагу на те, що наведений ОСОБА_1 розрахунок заробітку для обчислення пенсії за грудень 1986 року, січень, лютий, квітень, травень 1987 року не підтверджується первинними документами, оскільки у відомостях по нарахуванню заробітної плати за грудень 1986 року, січень, лютий, квітень, травень 1987 року, наявних в матеріалах пенсійної справи, відсутні нарахування заробітної плати директору ОСОБА_1 (не заповнені графив колонці "Нараховано").

06.05.2018 надійшла відповідь позивача на відзив відповідача, у якій ОСОБА_1 з доводами Глухівського ОУПФУ не погоджується, просить задовольнити позов у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності відповідно до ст. 90 КАС України, суд вважає, що в позові слідує відмовити, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером та учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії та інвалідом II групи, захворювання якого пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 04.03.1993, довідкою до акта огляду медико-соціальної (експертної) комісії серії 10 ААА № 269429 від 21.05.2015 (а.с. 24, 25).

Позивач перебуває на обліку в Глухівському ОУПФУ та отримує пенсію як інвалід 2 групи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків.

ОСОБА_1 звернувся до Глухівського ОУПФУ із заявою від 20.02.2019 про перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 34).

Листом від 01.03.2019 № 2159/03-31 Глухівське ОУПФУ повідомило ОСОБА_1 , що з 01.03.2019 розмір пенсії перераховано відповідно до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розрахунок пенсії проведено відповідно до довідки про заробітну плату виданої від 27.11.2018 № 801/04.03, із заробітної плати яка розрахована за період роботи в зоні за період з 01.12.1986 по 30.06.1987, з урахуванням заробітної плати за червень 1987 року - 4314,11 грн. Станом на 01.03.2019 розмір пенсії становить 3817,35 грн. Розмір пенсії розраховано відповідно до норм чинного законодавства (а.с. 11).

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За приписами ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 55 цього Закону передбачено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, зокрема встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Цією ж статтею визначено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Аналіз наведених норм права з урахуванням системного і логічного з'ясування їх змісту дає підстави вважати, що законодавцем передбачено особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 4-5 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі Порядок № 1210).

Згідно п.п. 3 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Пунктом 9 Порядку № 1210 передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П= ЗсхКзсхКв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою Кзс= Ск/К, де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати. Коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, …, Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою Кз=Зв/Зсм, де Кз - коефіцієнт заробітної плати; Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи; для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках) Кв=Ку/Ку+1х100%, де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї. Під час визначення коефіцієнта заробітної плати у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.

Згідно з частиною першою ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З матеріалів справи судом встановлено, а саме з довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.07.1987 № 110 та довідки галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 21.08.1999 № 51/1/11234 (а.с. 35, 47), що позивач має 7 повних місяців роботи в зоні відчуження з грудня 1986 року по червень 1987 року включно.

Рішенням № 95925010794 від 28.02.2019 позивачу проведений перерахунок пенсії відповідно до вимог Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 37).

Пенсія ОСОБА_1 обчислена виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження за період з 01.12.1986 по 30.06.1987 у розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі довідки про заробітну плату від 27.11.2018 № 801/04-03, виданої архівним відділом Глухівської міської ради Сумської області (а.с. 12).

При цьому відповідно до розрахунку Глухівського ОУПФУ Сумської області розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії взято за червень 1987 року. Сума коефіцієнтів заробітку за 7 місяців становить - 16,62163 (0,40541+16,21622), індивідуальний коефіцієнт для обчислення складає 2,37452 (16,62163 : 7 місяців), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 2580,41 грн. (1086,71 грн. х 2,37452) (а.с. 38).

При розрахунку заробітку, що враховується для обчислення пенсії відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 рік, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" збільшений з 01.03.2019 на 17% і становить 1086,71 грн. (928,81 грн. х 1,17).

Отже, суд вважає, що відповідач застосовуючи при перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт 2,37452 діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством. Судом не встановлено протиправності дій відповідача під час проведення розрахунку пенсії позивача виходячи із сум наданої довідки про заробітну плату.

Посиланняу своїй позові при розрахунку заробітної плати за грудень 1986 року, січень, лютий, квітень, травень 1987 року на довідку ПП "Талісман" № 65 від 20.06.2007 суд не приймає до уваги, оскільки постановою Верховного Суду від 26.10.2018 у справі № 576/1467/16-а, копія якої міститься в матеріалах справи (а.с. 48-50), зазначена довідка визнана такою, що суперечить первинним бухгалтерським документам, а тому не породжує правових підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал