23 квітня 2019 року м. Рівне №460/627/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. розглянувши у спрощеному позовному провадженні (без виклику сторін) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
доГоловного управління ДФС у Рівненській області
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
20.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0120673-5202-1705, №0120672-5202-1705 в частині, що перевищують податкові зобов'язання визначені за розрахунком ставки оподаткування затвердженої рішенням Берестівської сільської ради №300 від 27.01.2015 з врахуванням мінімальної заробітної плати у розмірі 1378, 00 грн., відповідно на суму 10858,01 грн. та 5967,97 грн.
Ухвалою суду від 21.03.2019 відкрито провадження у справі №460/627/19 розгляд справи по суті призначено на 23.04.2019 вирішено проводити у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
09.04.2019 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій з урахуванням помилки, допущеної у нумерації оспорюванипх рішень, просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0110525-5202-1705, №0110525-5202-1705 від 19.06.2018.
Згідно з позовною заявою та заявою про уточнення позовних вимог позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідно до принципу стабільності податкового законодавства України зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Відповідно до пп.12.3.4. п.12.3. ст.12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Позивачу на праві власності належить - приміщення магазину-кафе загальною площею 174,4 м.кв ( АДРЕСА_1 ) та приміщення торгового центру загальною площею 317,3 м.кв. (АДРЕСА_3). На вказані об'єкти ГУ ДФС у Рівненській області податковими повідомленнями-рішеннями №0110525-5202-1705, №0110525-5202-1705 від 19.06.2018 нарахувало податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік в сумі 15230,40 грн. та 8371,20 грн., відповідно. Із співвідношення нарахованої суми і площ об'єктів вбачається, що фіскальним органом застосовано ставку в розмірі 48 грн., що відповідає розрахунку ставки, затвердженої рішенням Берестівської сільської ради №113 від 25.01.2017, яким внесено зміни до рішення Берестівської сільської ради №300 від 27.01.2015. Сторона позивача наполягає на тому, що рішення Берестівської сільської ради №113 від 25.01.2017, з огляду на імперативні вимоги Податкового кодексу України не могло бути застосоване в 2017 році. А відтак, при дотриманні норм Податкового кодексу України, фіскальний орган повинен був нарахувати ОСОБА_1 податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік, застосовуючи затверджену рішенням Берестівської сільської ради №300 від 27.01.2015 ставку податку - 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. бази оподаткування, тобто фіксовану ставку на рівні 13,78 грн. за кв.метр. За наведеного, сторона позивача вважає, що податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню, як такі що перевищують податкові зобов'язання при застосуванні ставки оподаткування нерухомого майна відмінного від земельної ділянки за рішенням ради Берестівської сільської ради №300 від 27.01.2015 з врахуванням мінімальної заробітної плати 1378,00 грн.
Відповідачем у встановленні судом строки подано відзив на позовну заяву (а.с.81-82). У відзиві відповідач вказує на те, що у 2017 році, як і в 2016 році, зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, що свідчить про відсутність обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік, таке має братись до уваги контролюючим органом при здійсненні розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік. Відповідно до цього, контролюючим органом в повній мірі дотримано законодавчі вимоги при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень, якими визначено позивачу податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік з урахуванням Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" №1791-VIII від 20.12.2016 та рішення Берестівської сільської ради №113 від 25.01.2017, яким внесено зміни до рішення Берестівської сільської ради №300 від 27.01.2015. За наведеного сторона відповідача просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідженням письмових доказів суд встановив наступне.
Сторонами не оспорюється, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у власності позивача перебувають такі об'єкти нежитлової нерухомості, як: - приміщення магазину-кафе загальною площею 174,4 м.кв ( АДРЕСА_1 ) та приміщення торгового центру загальною площею 317,3 м.кв. (АДРЕСА_3).
27.01.2015 Берестівською сільською радою прийнято рішення №300, яким на території с.Берестя затверджено розміри ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для відповідних типів об'єктів нежитлової нерухомості. Згідно з пунктом 5.1. додатку №1 до такого рішення, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.метр бази оподаткування і визначені в додатках 2, 3 до рішення. Згідно з додатком №3 до рішення, для магазинів загальною площею до 200 м.кв, їдалень, кафе та торгових центрів ставка податку визначена на рівні 1% (а.с.23-24). Даний факт, як і відповідні розміри ставок, сторонами не оспорюються.
Рішенням Берестівської сільської ради №36 від 04.02.2016 внесено зміни до рішення міської ради "Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" №300 від 27.01.2015. Даним рішенням внесено зміни до додатку №3, шляхом його викладення в новій редакції. За таким додатком, для магазинів загальною площею до 200 м.кв, їдалень, кафе та торгових центрів розмір ставки з 2016 року збільшнено до 2% (а.с.25-26).
Рішенням Берестівської сільської ради №113 від 25.01.2017 внесено зміни до рішення №300 від 27.01.2015 "Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" №300 від 27.01.2015, шляхом його викладення в новій редакції. Згідно з додатком №3 до такого рішення, для магазинів загальною площею до 200 м.кв, їдалень, кафе та торгових центрів ставка податку визначена на рівні 1,5% (а.с.27-28).
Станом на 01 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати становив 3200 грн. Відповідно, ставка податку за рішенням Берестівської сільської ради №113 від 25.01.2017 становила: 3200 грн. х 1,5 % = 48 грн. за 1 кв.метр бази оподаткування.
19.06.2018 Головне управління ДФС у Рівненській області винесло податкове повідомлення-рішення №0110525-5202-1705, яким визначило ОСОБА_1 . податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що підлягає сплаті фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, за 2017 рік в сумі 15230,40 грн. (а.с.29).
19.06.2018 Головне управління ДФС у Рівненській області винесло податкове повідомлення-рішення №0110525-5202-1705, яким визначило ОСОБА_1 . податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що підлягає сплаті фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, за 2017 рік в сумі 8371,20 грн. (а.с.30).
З огляду на суми нарахованого податку, розрахунок проведено із застосуванням затвердженої рішенням Берестівської сільської ради №113 від 25.01.2017 ставки податку у розмірі 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. бази оподаткування: 317,3 кв.м х 48 = 15230,40 грн та 174,4 кв.м. х 48 = 8371,20 грн.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають, з огляду на таке.
01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIII від 28.12.2014, яким, зокрема, викладено в новій редакції статтю 266 Податкового кодексу України та введено новий податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно із підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
За підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно з підпунктами 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
За приписами підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 вказаного Кодексу (в редакції чинній на 1 січня 2015 року) ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
Як передбачено підпунктом 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 266 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" №909-VІІІ від 24.12.2015, згідно з яким підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України було викладено у такій редакції: ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
А з 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" №1791-VIII від 20.12.2016, згідно з яким максимальну стаку податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості зменшено з "трьох відсотків" до "1,5 відсотка".
Пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо встановлення місцевих податків та зборів.
Підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України встановлено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, законодавець встановив чіткий строк до якого органами місцевого самоврядування необхідно прийняти рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що рішення №113 від 25.01.2017 прийнято поза межами цього строку.
В той же час, пунктом 4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" №1791-VIII від 20.12.2016, установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Отже, у 2017 році, аналогічно 2016 року, зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, а, відповідно, відсутні обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів. І у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік, таке має братись до уваги контролюючим органом при здійсненні розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік. Таким чином, Податковим кодексом України встановлений обов'язок громадянина сплатити податок за 2017 рік незалежно від термінів прийняття рішення органу місцевого самоврядування про встановлення відповідних податків і зборів.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду, зокрема, від 04.09.2018 по справі №820/5457/17, від 26.06.2018 по справі №824/651/17-а та від 24.04.2018 у справі №803/1307/17.
Враховуючи наведене, податковий орган при визначенні позивачу податкового зобов'язання діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, а податкові повідомлення-рішення №0110525-5202-1705, №0110525-5202-1705 від 19.06.2018 якими ОСОБА_1 визначено суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік в повній мірі відповідають критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак до скасування не підлягають.
Окремо слід зауважити на непослідовності доводів позивача, позаяк заперечуюючи поширення дії рішення Берестівської сільської ради №113 від 25.01.2017 щодо визначення ставки податку на рівні 1,5 % на 2017 рік, позивач не бере до уваги, що за рішенням Берестівської сільської ради №36 від 04.02.2016 ставка податку була більшою і становила 2% для об'єктів такого виду, які належать позивачу.
З урахуванням вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для присудження позивачу судових витрат відсутні.
Судовий збір, внесений в більшому розмірі, ніж встановлено законом, за правилами статті 7 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011, повертається лише за заявою особи, яка його сплатила.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39394217, вул.Відінська,12, м.Рівне, 33023) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0110525-5202-1705, №0110525-5202-1705 від 19.06.2018 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 23 квітня 2019 року.
Суддя Друзенко Н.В.