26 квітня 2019 р. № 400/436/19
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Фульга А.П. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Виконавчого комітету Баштанської міської ради, вул. Героїв небесної сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101
про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Баштанської міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо демонтажу пам'ятника синам Баштанської республіки у місті Баштанці Миколаївської області, зобов'язання демонтувати пам'ятник синам Баштанської республіки у місті Баштанці Миколаївської області.
Позивач у позовній заяві зазначає, що 21.05.2016 голова Миколаївської обласної державної адміністрації прийняв за № 197-р розпорядження «Про перейменування об'єктів топоніміки та демонтаж пам'ятних знаків». Пунктом 4 зазначеного розпорядження передбачено "демонтувати пам'ятники та пам'ятні знаки, розташовані на території населених пунктів Миколаївської області згідно переліком (додаток 2)". В переліку Додатку до даного розпорядження під №45 пам'ятник синам Баштанської республіки у місті Баштанці Миколаївської області, про який також є примітка, що відповідно до висновку Українського інституту національної пам'яті вказаний пам'ятник підлягає демонтажу. Оскільки подорожуючи до своїх родичів, у позивача виникають душевні страждання від того, що бачить символ комуністичного тоталітарного режиму, позов необхідно задовольнити.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки рішенням сесії Баштанської міської ради від 07.07.2016 № 20 "Про зміну статусу історичної пам'ятки пам'ятнику "Синам Баштанської республіки" вирішено змінити його статус на пам'ятку монументального мистецтва та змінити його назву на "Героям Баштанщини". Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної Державної адміністрації підтримало зазначене рішення, а Національною Спілкою Краєзнавців України направлено листа на ім'я Міністра культури України від 18.05.2018 № 09/2018 з проханням збереження даного монументу. На даний час виготовлено нову облікову картку на цей монумент. Триває робота по виготовленню облікової документації на пам'ятку монументального мистецтва місцевого значення. Відповідач очікує відповідь та документальне підтвердження збереження пам'ятника "Синам Баштанщини" шляхом включення його до реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятку монументального мистецтва місцевого значення.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження
Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
9.04.2015 прийнятий Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", відповідно до преамбули якого цей Закон засуджує комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні, визначає правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.
Статтею 7 п. 6 цього Закону внесені зміни до розділу VII "Заключні положення" Закону України "Про місцеві державні адміністрації" відповідно до яких, у разі якщо протягом строку, визначеного пунктом 6 статті 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", сільські, селищні, міські ради або сільські, селищні, міські голови населених пунктів на території відповідної області в установленому зазначеним законом порядку не здійснять демонтаж пам'ятників, пам'ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов'язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов'язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, такий демонтаж здійснюється за розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації (або особи, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження). Голова обласної державної адміністрації (або особа, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) зобов'язаний прийняти розпорядження про демонтаж у тримісячний строк, який обчислюється з моменту закінчення строку, визначеного абзацом четвертим пункту 6 статті 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Пунктом 4 розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації від 21.05.2016 № 197-р "Про перейменування об'єктів топоніміки та демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків" передбачений демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків, розташованих на території населених пунктів Миколаївської області згідно з додатком 2 (http://www.mk.gov.ua/ua/oda/order/?doc_id=14304).
У додатку 2 до зазначеного розпорядження під № 45 міститься об'єкт - пам'ятник "Синам Баштанської республіки" із приміткою такого змісту: "З метою уникнення двозначності щодо необхідності демонтажу об'єкта облдержадміністрацією отримано висновок Українського інституту національної пам'яти щодо необхідності відповідно до Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" демонтажу цього об'єкта".
Таким чином, відповідно до вищенаведених приписів Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" та вимог розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації від 21 травня 2016 р. № 197-р, пам'ятник "Синам Баштанської республіки" підлягає демонтажу.
Заперечення відповідача про те, що ним отримано позитивний висновок Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації на перейменування пам'ятника на "Синам Баштанщини" і надання йому статусу пам'ятки монументального мистецтва місцевого значення, не можуть бути взяті судом до уваги, так як це суперечить змісту і суті Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" - Закон не передбачає можливості уникнення демонтажу, шляхом перейменування пам'ятника.
З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не виконавши вимоги Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" і розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації від 21 травня 2016 р. № 197-р "Про перейменування об'єктів топоніміки та демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків", шляхом демонтажу пам'ятника "Синам Баштанської республіки", але позовні вимоги не можуть бути задоволені з таких міркувань.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожном гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України зазначається, що у позовній заяві повинно бути обґрунтовано порушення оскаржуваним рішенням, прав, свобод або інтересів позивача.
Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Обов'язковою умовою визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів цим рішенням суб'єкта владних повноважень, тобто, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення його прав та інтересів з боку відповідача.
Позивач зазначив, що він родом з с. Костянтинівка Баштанського району Миколаївської області, де мешкають його родичі. Під час поїздок він бачить пам'ятник "Синам Баштанської республіки", як комуністичний символ, що призводить до душевних страждань та порушує його право на правову державу.
Зазначені доводи позивача лежать виключно у суб'єктивній площині, тобто це його відношення і особиста оцінка. В той же час, порушення прав особи повинно мати не уявний характер, а мати об'єктивне вираження, чого в даному спорі суд констатувати не може. Бездіяльність суб'єкта владних повноважень повинна порушувати права особи та/або створювати перешкоди в їх реалізації. В даному випадку не відбулось порушення жодного права позивача, а його міркування про порушення права на правову державу занадто загальні, неконкретні - на підставі таких доводів можливе оскаржень будь-яких рішень, дій чи бездіяльності будь-якого суб'єкта владних повноважень.
З огляду на викладені обставини, позивачем не доведено порушення саме його прав та інтересів з боку відповідача та не надано суду доказів, яким чином вони будуть відновлені у разі задоволення позову.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволені позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Баштанської міської ради ( вул. Героїв небесної сотні, 38, Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101 ідентифікаційний код 26361868) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
.
Суддя А. П. Фульга
Повний текст рішення складено та підписано суддею 11.05.2019р.