Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"08" травня 2019 р.Справа № 922/4294/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Савченко А.А.
розглянувши матеріали
по справі за заявою ПП "Сєнтябрь", м. Харків
до ПП "Сєнтябрь", м. Харків
про визнання банкрутом
Постановою господарського суду Харківської області від 24.10.2014р. Приватне підприємство "Сєнтябрь" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Оганезова Рема Ашотовича.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.12.2015р. усунуто арбітражного керуючого Оганезова Р.А. від виконання ним обов'язків ліквідатора ПП "Сєнтябрь", призначено ліквідатором ПП "Сєнтябрь" арбітражного керуючого Шубу Володимира Івановича.
23 квітня 2019 року до суду надійшло клопотання ГУ ДФС у Харківській області про заміну кредитора правонаступником (вх. №10190), в якому заявник просить суд замінити кредитора по справі №922/4294/14 з ДПІ у Київському районі м. Харкова на Головне управління ДФС у Харківській області.
Розглянувши матеріали справи, клопотання Головного управління ДФС у Харківській області, суд встановив наступне.
Постановою господарського суду Харківської області від 24.10.2014р. Приватне підприємство "Сєнтябрь" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.12.2014 визнано вимоги ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області в сумі 124227,22грн. та включено до третьої черги реєстру вимог кредиторів ПП "Сєнтябрь".
З огляду на вищевикладене судом встановлено, що ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області є кредитором у справі про банкрутство ПП "Сєнтябрь".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797 внесено зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно п.19-1.1.22. статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Функції державних податкових інспекцій визначені статтею 19-3 ПК України, якою встановлено, що державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 41.2 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Наказом Державної фіскальної служби від 19.10.2016 № 875 визначені функції та повноваження, які здійснюють структурні підрозділи ГУ, до яких, зокрема, віднесені: організація роботи щодо погашення податкового боргу з податків і зборів платників податків, заборгованості з інших платежів, а також стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску платників єдиного внеску; організація та координація роботи щодо застосування до платників податків та платників єдиного внеску судових процедур банкрутства; організація та ведення позовної роботи, спрямованої на забезпечення надходження податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів.
Отже, з внесенням змін до ПК України повноваження щодо стягнення податкової заборгованості та стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску шляхом застосування процедур, передбачених законодавством з питань банкрутства. Відповідні повноваження відповідно до вимог чинного законодавства перейшли до Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізувати територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2, за наслідками чого було утворено Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області та Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів реорганізовано в Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 № 892 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено перейменувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби за перелікомзгідно з додатком 1.
На підставі вищезазначеної постанови Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області було перейменовано на Київську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Київську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Харківській області.
Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Частиною першою статті 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником.
Отже, згідно з вимогами чинного законодавства, заміна кредитора за заявою правонаступника допускається на будь-якій стадії судового процесу, тому суд вважає вимоги Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора обґрунтованими.
Крім того, суд зазначає, що в цій справі має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції), а саме: від Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Головного управління ДФС у Харківській області. Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. № 10190) та здійснити заміну кредитора ПП "Сєнтябрь" - ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Керуючись ст. ст. 21, 37-48, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 52, 233-235 ГПК України, -
Задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. № 10190).
Здійснити заміну у справі №922/4294/14 кредитора - ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Зобов'язати ліквідатора врахувати відповідну заміну кредитора в реєстрі вимог кредиторів.
Ухвалу направити ліквідатору, банкруту, кредиторам, Головному управління ДФС у Харківській області.
Ухвала набирає законної сили 08.05.2019р. та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 256 ГПК України.
Суддя Савченко А.А.