Справа № 826/5646/17
07 травня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Мельничука В.П. та суддів Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О., перевіривши матеріали апеляційної скарги особи, яка не брала участі у справі Головного управління ДФС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскоп-Україна" до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві про стягнення пені, -
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням особа, яка не брала участі у справі Головне управління ДФС у м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 296 КАС України в редакції згідно з Законом від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Розмір судового збору, що підлягає сплаті при поданні апеляційної скарги в адміністративній справі визначено Законом України "Про судовий збір" з урахуванням змін до вказаного Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір справляється в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягав сплаті при поданні позовної заяви.
Позивачем в адміністративному позові заявлено вимогу майнового характеру на загальну суму 778821,74 грн.
Виходячи зі змісту позовної заяви, Головне управління ДФС у м. Києві при зверненні до суду з даною апеляційною скаргою повинно було сплатити судовий збір за вимогу майнового характеру, тобто 17523,50 грн. (1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (11682,33 грн.)*150%).
Вказаною особою в порушення зазначених вимог законодавства не було дотримано вказані вимоги ст. 296 КАС України та не додано документ про сплату судового збору, натомість було заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з відсутністю коштів на сплату судового збору.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року у задоволенні клопотання Головного управління ДФС у м. Києві про звільнення від сплати судового збору відмовлено.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 295 КАС України в редакції згідно з Законом від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи 05 лютого 2018 року судом першої інстанції ухвалено зазначене вище рішення в порядку письмового провадження.
Апеляційну скаргу Головне управління ДФС у м. Києві подало до суду першої інстанції 18 березня 2019 року, тобто після закінчення строку на апеляційне оскарження.
При цьому вказаною особою було заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року в якому зазначала, що Головне управління ДФС у м. Києві не є стороною у даній справі, у зв'язку з чим немало інформації про перебіг розгляду справи, в тому числі про прийняте рішення.
Про наявність вказаного рішення суду, Головному управлінню ДФС у м. Києві стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Разом з тим, Головне управління ДФС у м. Києві не вказувало, коли саме йому стало відомо про рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року.
Ухвалою судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року зазначену апеляційну скаргу залишено без руху через її невідповідність вимогам КАС України.
Вказаній особі надано строк для усунення зазначених вище недоліків десять днів з часу отримання копії зазначеної вище ухвали судді суду апеляційної інстанції шляхом надання до Шостого апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору та звернувшись з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження в якій зазначити, коли саме даній особі стало відомо про оскаржуване рішення.
19 квітня 2019 року Головним управлінням ДФС у м. Києві до суду подано клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, у зв'язку необхідністю додаткового часу для сплати судового збору за подання даної апеляційної скарги.
Розглянувши клопотання Головного управлінням ДФС у м. Києві про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року, яке заявлено в апеляційній скарзі, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поняття поважних причин пропуску процесуальних строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд судді, суду.
Поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються обставини, які не залежать від волі заінтересованої особи і перешкодили їй виконати процесуальні дії у межах встановленого законом проміжку часу. До їх числа відносяться обставини непереборної сили та обставини, які об'єктивно унеможливлюють вчинення процесуальної дії у встановлений строк. Вказані обставини підлягають підтвердженню шляхом подання відповідних документів або їх копій.
Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 246 КАС України у резолютивній частині рішення зазначаються строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження.
У рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року, яке ухвалено в порядку письмового провадження зазначено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Отже, останнім днем подання апеляційної скарги відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року та ч. 1 ст. 295 КАС України є 07 березня 2018 року.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Колегія суддів звертає увагу, що в апеляційній скарзі не зазначено, коли саме Головному управлінню ДФС у м. Києві стало відомо про оскаржуване рішення.
Дана інформація також не вказана в клопотанні про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги, яке подано Головним управлінням ДФС у м. Києві на виконання вимог ухвали судді суду апеляційної інстанції про залишення апеляційної скарги без руху.
Ухвалою судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року було чітко визначено спосіб усунення недоліку апеляційної скарги шляхом звернення до суду з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження в якій зазначити, коли саме даній особі стало відомо про оскаржуване рішення.
Однак, Головним управлінням ДФС у м. Києві не виконано вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, не подано до суду заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження з інформацією, коли саме дана особа дізналася про рішення Окружного адміністравтиного суду м. Києві від 05 лютого 2018 року.
Також, вказаною особою не наведено з яких причин дана інформація не може бути надана суду.
Розглянувши клопотання Головного управління ДФС у м. Києві про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року, перевіривши його обґрунтованість, дослідивши матеріали апеляційної скарги в частині, що стосується порушеного питання, колегія суддів дійшла висновку про відсутність поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження.
Щодо клопотання про продовження строку на усунення недоліків колегія суддів зазначає таке.
Стаття 44 КАС України передбачає, що учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
З метою виконання процесуального обов'язку сплати судового збору особа, яка має намір подати апеляційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії.
Це стосується і суб'єктів владних повноважень, які фінансуються з Державного бюджету України, зокрема, в частині видатків на оплату судового збору, а тому держава повинна створити належні фінансові можливості і заздалегідь передбачити відповідні кошти на вказані цілі у кошторисах установ.
Також, пунктом 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року передбачено, що безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
На час здійснення безспірного списання коштів проводяться платежі боржника, зокрема, із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору.
Зазначене клопотання колегія суддів розцінює як зловживання Головним управління ДФС у м. Києві своїми процесуальними правами та навмисне затягування строку, наданого для усунення недоліків апеляційної скарги, оскільки останнім не надано доказів наявності поважних причин неможливості виконання вимог ухвали судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року про залишення апеляційної скарги без руху щодо сплати судового збору.
За таких обставин підстави для задоволення клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги відсутні.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України строк усунення недоліків не може перевищувати 10 днів.
Копія ухвали судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року про залишення апеляційної скарги без руху згідно відомостей повідомлення про вручення поштового відправлення вручена адресату 10 квітня 2019 року.
Строк виконання вимог зазначеного судового рішення сплинув 22 квітня 2019 року.
Зазначені в ухвалі судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року недоліки апеляційної скарги не усунуто.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Таким чином, зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 299, 328, 329 КАС України, -
У задоволенні клопотання Головного управління ДФС у м. Києва про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року - відмовити.
У задоволенні клопотання Головного управління ДФС у м. Києві про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги - відмовити.
У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою особи, яка не брала участі у справі Головного управління ДФС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 лютого 2018 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскоп-Україна" до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві про стягнення пені - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач: В.П. Мельничук
Судді: Ю.А. Ісаєнко
І.О. Лічевецький