Рішення від 02.05.2019 по справі 140/466/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/466/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Гуцалюк І.О.,

представника позивача Ємчика Р.І.,

представника відповідача Ярошика Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" " (далі - ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", позивач, товариство) звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Головне управління ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень від 20.11.2018 №0013581405, №0013671405, №0013551405, від 21.11.2018 №0013711405, №0013721405, №0013801405.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами Головного управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, смт. Любешів, вул. Незалежності, 2, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23022/03/20/14/41048714.

Інспекторами Головного управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Брестська, 141, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23024/03/20/14/41048714.

Інспекторами Головного управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Варшавська, 3Б, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23023/03/20/14/41048714.

Інспекторами Головного управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Луцька, 29а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23026/03/20/14/41048714.

Інспекторами Головного управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька, 140, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23029/03/20/14/41048714.

Інспекторами Головного управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, Ковельський район, с. Колодяжне, вул. Луцька, 2а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23027/03/20/14/41048714.

У висновках зазначених актів перевірок контролюючий орган вказав на порушення товариством пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР (надалі - Закон №265/95-ВР) у зв'язку з реалізацією нафтопродуктів, на які відсутні облікові документи.

На підставі актів фактичних перевірок від 02.11.2018 №23022/03/20/14/41048714, №23024/03/20/14/41048714, №23023/03/20/14/41048714, №23026/03/20/14/41048714, №23029/03/20/14/41048714, №23027/03/20/14/41048714 ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 20.11.2018 №0013581405, №0013671405, №0013551405, від 21.11.2018 №0013711405, №0013721405, №0013801405, якими до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Позивач не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями та вважає їх протиправними. Вказує на те, що товариство здійснює належним чином бухгалтерський облік та зберігає первинні документи у бухгалтерії підприємства. Разом з тим, на АЗС з магазином ведеться відповідний облік товарів, що надходять від постачальників на підставі первинних документів (ТТН, накладних), які зберігаються як прихідні документи та не рідше 10 днів передаються для обліку та зберігання у бухгалтерію товариства. При цьому, по місцю реалізації товарів (АЗС з магазином) зберігаються копії документів, що підтверджують прихід товару (ТТН, накладні). Позивач зауважує, що на момент перевірки на АЗС були наявні копії товарно-транспортних накладних, видаткові накладні від постачальників, які надавались інспекторам для перевірки. При цьому зазначає, що сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку, не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 20 цього Закону.

Також позивач вказує на дотримання товариством вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496 (надалі - Інструкція №281/171/578/155). У зв'язку з цим, на АЗС з магазином товариство складає в кінці кожної зміни змінні звіти форми №17-НП, які також було надано перевіряючим для огляду.

Крім того, позивач зазначає, що робота АЗС з магазином є автоматизованою, тобто використовуються реєстратори розрахункових операцій, які належним чином зареєстровані. Реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов'язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам'яті, формування контрольної стрічки в електронні формі і призначений для роботи на автозаправних станціях. ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" у своїй господарській діяльності для обліку розрахункових операцій використовує реєстратор розрахункових операцій (РРО), який повністю відповідає вимогам ст.12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Позивач наголошує на тому, що звітні документи РРО, а саме Z-звіти, містять всі відомості, зокрема, про фактичні залишки пального у літрах, кожного найменування у кожному з розхідних резервуарів, внесення яких передбачено у змінний звіт АЗС за формою №17-НП. Таким чином, РРО здійснює точний та повний контроль за залишками товарних запасів за місцем їх реалізації.

Враховуючи вищенаведене, позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 20.11.2018 №0013581405, №0013671405, №0013551405 та від 21.11.2018 №0013711405, №0013721405, №0013801405 протиправними та просить їх скасувати.

Ухвалою судді від 01.03.2019 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.1).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у задоволенні заяви Головного управління ДФС у Волинській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено (а.с.150-151).

У відзиві на позов від 26.03.2019 за вх. №4610/19 представник відповідача позовні вимоги не визнав (а.с.96-99) та зазначив, що Головним управлінням ДФС у Волинській області проведено фактичні перевірки за місцем провадження діяльності ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" та розташування його господарських об'єктів за адресою: Волинська область, смт. Любешів, вул. Незалежності, 2, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23022/03/20/14/41048714; за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Брестська, 141, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23024/03/20/14/41048714; за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Варшавська, 3Б, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23023/03/20/14/41048714; за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Луцька, 29а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23026/03/20/14/41048714; за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька, 140, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23029/03/20/14/41048714; за адресою: Волинська область, Ковельський район, с. Колодяжне, вул. Луцька, 2а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23027/03/20/14/41048714.

У висновках вищевказаних актів перевірок, зокрема, зазначено, що контролюючим органом виявлено порушення пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, реалізація товарів, що не відображені в такому обліку та здійснення реалізації паливно-мастильних матеріалів (ПММ) без наявності документів на оприбуткування ПММ.

На підставі вищевказаних актів фактичних перевірок ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкові повідомлення-рішення, а саме: від 20.11.2018 №0013581405, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 79 804,44 грн.; від 21.11.2018 №0013711405, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 36 388,46 грн.; від 21.11.2018 №0013721405, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 258 182,30 грн.; від 20.11.2018 №0013671405, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 42 728,00 грн.; від 21.11.2018 №0013801405, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89 228,28 грн.; від 20.11.2018 №0013551405, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 54 911,22 грн.

Відповідач зазначив, що під час проведення перевірок ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" не надало документи та письмові пояснення, що підтверджують відображення у змінному звіті за формою №17-НП та в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП паливно-мастильних матеріалів з розмежуванням власних та переданих на зберігання товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ), які не належать товариству, у розрізі кожного резервуара, журнали обліку талонів на пальне, отримані від ТзОВ "Нафтотрейд Ресурс". А тому, на думку відповідача, під час перевірок встановлено факт реалізації ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" паливно-мастильних матеріалів кінцевому споживачу без права власності за готівкові (безготівкові) кошти.

З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області з 24.10.2018 по 02.11.2018 на підставі наказу від 24.10.2018 №3757 проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, смт. Любешів, вул. Незалежності, 2, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23022/03/20/14/41048714 (а.с.181-182).

Перевіркою встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: 24.10.2018 при знятті залишків палива у резервуарах на АЗС станом на 15:00 год. встановлено надлишок дизельного пального в кількості 14,43 л. на загальну суму 483,26,грн. Також, в ході проведення фактичної перевірки встановлено, що на АЗС проводиться реалізація товарів, що не відображенім в такому обліку. Так, станом на 02.11.2018 не пред'явлено будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 39 418,96 грн. (згідно Z-звіту №0069 від 02.11.2018 встановлено факт реалізації бензину М-95 в кількості 355,98 літрів на загальну суму 11611,10 грн., дизельного пального «Мустанг» в кількості 267,64 л. на суму 8868,69 грн., бензину А-95 в кількості 62,34 л. на суму 2 149,47 грн., бензину М-95 в кількості 34,68 л. на суму 1800,00 грн., газу LPG (М) в кількості 954,27 л. на суму 15589,70 грн., без наявності підтверджуючих документів (накладних, товарно-транспортних накладних, акту прийому-передачі тощо).

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 39 418,96 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області 20.11.2018 прийняло податкове повідомлення-рішення №0013581405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 79 804,44 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.11).

Працівниками Головного управління ДФС у Волинській області з 24.10.2018 по 02.11.2018 на підставі наказу від 22.10.2018 №3754 проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Брестська, 141, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23024/03/20/14/41048714 (а.с.186-187).

Перевіркою встановлено факт незабезпечення ведення в порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Так, станом на 02.11.2018 не пред'явлено будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 18 194,23 грн. (згідно Z-звіту №0069 від 02.11.2018 встановлено факт реалізації бензину А-95 в кількості 36,97 літрів на загальну суму 1274,80 грн., бензину А-92 в кількості 38,76 л. на суму 962,73 грн., дизельного пального «Мустанг+» в кількості 29 л. на суму 1000,00 грн., дизельного пального «Мустанг» в кількості 374,6 л. на суму 11401,60 грн., газу скрапленого в кількості 217,02 л. на суму 3555,05 грн., без наявності підтверджуючих документів (накладних, товарно-транспортних накладних, акту прийому-передачі тощо).

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 18 194,23 грн.

На підставі акта перевірки 21.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0013711405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 36 388,46 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.24).

Працівниками Головного управління ДФС у Волинській області з 24.10.2018 по 02.11.2018 на підставі наказу від 22.10.2018 №3753 проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Варшавська, 3Б, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23023/03/20/14/41048714 (а.с.190-191).

Перевіркою встановлено факт незабезпечення ведення в порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Так, в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою №13-НП, а також у реєстраторах розрахункових операцій, згідно Z-звіту №0067 та Z-звіту №0066 за 02.11.2018 паливо придбане (отримане) по видатковій накладній від 02.11.2018 №621447 (бензин А-95 в кількості 541,158 л. на суму реалізації 18664,53 грн., бензин «Мустанг-92» в кількості 274,76 л. на суму реалізації 9 202,00 грн., бензин «Мустанг-95 Євро» в кількості 232,59 л. на суму реалізації 8254,60 грн., паливо дизельне «Мустанг ДП» в кількості 1816,46 л. на суму реалізації 60831,23 грн., газ скраплений в кількості 1080,56 л. на суму реалізації 18130,79 грн., паливо дизельне «Мустанг+ ДП» в кількості 261,097 л. на суму реалізації 9004,99 грн.) на загальну суму за ціною реалізації 124 008,15 грн. не обліковано.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 124 008,15 грн.

На підставі акта перевірки 21.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0013721405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 258 182,30 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.38).

Працівниками Головного управління ДФС у Волинській області з 24.10.2018 по 02.11.2018 на підставі наказу від 22.10.2018 №3752 проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Луцька, 29а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23026/03/20/14/41048714 (а.с.193-194).

Перевіркою встановлено факт незабезпечення ведення в порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Так, станом на 02.11.2018 не пред'явлено будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 21 364,00 грн. (згідно Z-звіту №0067 від 02.11.2018 встановлено факт реалізації дизельного пального «Мустанг+» в кількості 309,33 л. на суму 9754,33 грн., бензин «Мустанг-92» в кількості 33,62 л. на суму 1115,38 грн., бензин А-95» в кількості 75,30 л. на суму 2596,74 грн., бензин А-95» в кількості 15,00 л. на суму реалізації 517,35 грн., бензин «Мустанг-95» в кількості 20,00 л. на суму 709,80 грн., газу LPG (М) в кількості 378,87 л. на суму 6220,29 грн., без наявності підтверджуючих документів (накладних, товарно-транспортних накладних, акту прийому-передачі тощо).

Приймання вказаних видів ПММ не відображено також у журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП та журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №6-НП. До перевірки не пред'явлено журнал вимірювання нафти та нафтопродуктів у резервуарах за формою №7-НП.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 21 364,00 грн.

На підставі акта перевірки 20.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0013711405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 42 728,00 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.49).

Працівниками Головного управління ДФС у Волинській області з 24.10.2018 по 02.11.2018 на підставі наказу від 22.10.2018 №3758 проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька, 140, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23029/03/20/14/41048714 (а.с.198-199).

Перевіркою встановлено факт незабезпечення ведення в порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Так, станом на 02.11.2018 реалізовано ПММ (форма оплати готівка і банківська карта) на загальну суму 44 614,14 грн., яке не обліковане в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою №13-НП, в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою №6-НП, а також у реєстраторах розрахункових операцій, згідно 2-ох Z-звітів за 02.11.2018.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 44 614,14 грн.

На підставі акта перевірки 21.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0013801405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 89 228,28 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.65).

Працівниками Головного управління ДФС у Волинській області з 24.10.2018 по 02.11.2018 на підставі наказу від 24.10.2018 №3755 проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, Ковельський район, с. Колодяжне, вул. Луцька, 2а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23027/03/20/14/41048714 (а.с.204-205).

Перевіркою встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: 24.10.2018 при знятті залишків палива у резервуарах на АЗС станом на 15:00 год. встановлено надлишок (нестача) в межах похибки. Також, в ході проведення фактичної перевірки встановлено, що на АЗС проводиться реалізація товарів, що не відображені в такому обліку. Так, станом на 02.11.2018 не пред'явлено будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 27 455,61 грн. (згідно Z-звітів №0056 та №0072 від 02.11.2018 встановлено факт реалізації дизельного пального «Мустанг+ДП» в кількості 84,17 л. на суму 2683,02 грн., бензину «Мустанг-92» в кількості 86,95 літрів на загальну суму 2599,60 грн., бензину А-95 в кількості 89,98 л. на суму 2 599,95 грн., дизельного пального «Мустанг» в кількості 438,21 л. на суму 13659,38 грн., газу LPG (М) в кількості 634,52 л. на суму 5 913,26 грн., без наявності підтверджуючих документів (накладних, товарно-транспортних накладних, акту прийому-передачі тощо).

Приймання вказаних видів ПММ не відображено також у журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП та журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №6-НП.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 27 455,61 грн.

На підставі акта перевірки 20.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення №0013551405 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 54 911,22 грн., тобто у подвійному розмірі товарних запасів, щодо яких облік яких не ведеться у порядку, встановленому законодавством, та здійснюється продаж товарів, які не відображено в такому обліку (а.с.78).

ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" не погоджуючись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями оскаржив їх в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Згідно зі статтею 20 Закону №265/95-ВР до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 6 цього ж Закону встановлено, що облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Національним положенням (стандартом) є затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 №246 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку «Запаси» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 за №751/4044, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Положення (стандарт) 9), яким визначено методологічний засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.

Правові ж засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності визначені Законом України від 16.07.1999 №996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.

Відповідно до приписів частин 1, 2 та 5 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Підприємство самостійно: визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства, обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних.

Відповідно до статті 9 зазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Отже, документами, що є підставою для внесення записів до бухгалтерського обліку є накладні, витратні накладні, товарно-транспортні накладні, тощо.

В свою чергу, законодавством не передбачено, що за місцем знаходження господарської одиниці суб'єкта господарювання повинні зберігатись оригінали первинних документів на придбання товарно-матеріальних цінностей, які є підставою для бухгалтерського обліку, ведення якого відповідно до статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"покладено на уповноважену особу.

Сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом первинних документів за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", не є підставою для застосування до платника фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Аналогічні правові висновки наведені у постанові Верховного Суду від 07.08.2018 у справі №825/10/17, які в згідно з ч.5 ст. 242 КАС України враховуються судом при виборі і застосування норми права до спірних правовідносин.

На підтвердження організації порядку бухгалтерського обліку, позивач надав суду наказ №1 від 02.01.2018 "Про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику підприємства на 2018 рік", пунктом 7 якого зобов'язано відповідальних працівників АЗС не рідше 1 разу на 10 днів передавати звіт про рух товарів на торговій точці відповідальному працівнику бухгалтерії; до звіту додаються всі первинні документи, що підтверджують рух товарів; зобов'язано забезпечити зберігання первинних документів в бухгалтерській службі відповідно до п.6.2 Положення №88 (а.с.157-159).

Перевіряючи правильність оцінки відповідачем обставин, за якими він визначив склад правопорушення, передбаченого пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР, та наявність підстав для застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 20 цього Закону, судом взято до уваги, що єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначено Інструкцією №281/171/578/155. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).

Порядок приймання і відпуску нафтопродуктів на АЗС визначений у пункті 10 Інструкції №281/171/578/155. Відповідно до підпунктів 10.2.1, 10.2.10 пункту 10.2 цієї Інструкції приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками АЗС за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними ТТН у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).

За умовами підпункту 10.3.1.3 пункту 10.3 Інструкції №281/171/578/155 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року №1442 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами" розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.

Тобто, законодавством визначено можливість розрахунку за придбані у роздріб нафтопродукти як у готівковій формі, так і з використанням відомостей на відпуск, талонів, платіжних карток, смарт-карток (паливних карток).

Як визначено підпунктами 10.3.1.1, 10.3.2.1, 10.3.3.2, 10.3.4.2 пункту 10.2 Інструкції №281/171/578/155 розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року №1315.

Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП (додаток 16).

Заправлення за талонами та відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Згідно з пунктом 10.4 Інструкції №281/171/578/155 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП. Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК.

У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.

Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Після оприбуткування нафтопродуктів, дані лічильника сумарного обліку паливно-роздавальних колонок, система керування паливно-роздавальними колонками та реєстратори розрахункових операцій діють як одне ціле та не повинні мати розбіжностей даних більш ніж на 0,1 %. Як наслідок, дані про оприбутковане за даними бухгалтерського обліку пальне повинні відповідати даним реєстратора розрахункових операцій, який є носієм доказової інформації про обіг пального на АЗС.

Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою №17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.

Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі №826/18483/13-а.

Як передбачено п.16.1 Інструкції №281/171/578/155, матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Згідно з п. 16.2 Інструкції №281/171/578/155 бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно первинні документи знаходяться на зберіганні у таких осіб, а також у бухгалтерських службах підприємства.

На переконання суду, контролюючий орган дійшов помилкового висновку про реалізацію позивачем належним чином необлікованих товарів (ПММ) за місцем їх реалізації, оскільки під час перевірок товариство надало податковому органу документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві.

Так, перевіркою АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, смт. Любешів, вул. Незалежності, 2, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23022/03/20/14/41048714 встановлено, що станом на 02.11.2018 на АЗС проводиться реалізація товарів, по яких відсутні будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 39 418,96 грн. Однак, суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки позивачем було надано первинні документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: товарно-транспортну накладну від 02.11.2018 №НР0122419, видаткову накладну №625072 від 02.11.2018, акт приймання-передачі майна (на зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, акт приймання-передачі майна (зі зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, змінні звіти форми №17-НП (а.с.16-23), журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №21-НП (а.с.145-147).

Перевіркою АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Брестська, 141, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23024/03/20/14/41048714 встановлено, що станом на 02.11.2018 на АЗС проводиться реалізація товарів, по яких відсутні будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 18 194,23 грн. Однак, суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки позивачем було надано первинні документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: товарно-транспортну накладну від 02.11.2018 №НР0122408, товарно-транспортну накладну від 02.11.2018 №1, видаткову накладну №624983 від 02.11.2018, акт приймання-передачі майна (на зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, акт приймання-передачі майна (зі зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, змінні звіти форми №17-НП (а.с.33-37), журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №21-НП (а.с.137-139).

Перевіркою АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Варшавська, 3Б, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23023/03/20/14/41048714 встановлено факт незабезпечення ведення в порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме, за 02.11.2018 паливо придбане (отримане) по видатковій накладній від 02.11.2018 №621447 на загальну суму за ціною реалізації 124 008,15 грн. не обліковано. Однак, суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки позивачем було надано документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: товарно-транспортну накладну від 02.11.2018 №004, товарно-транспортну накладну від 02.11.2018 №НР0122414, видаткову накладну №621447 від 02.11.2018, акт приймання-передачі майна (на зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, акт приймання-передачі майна (зі зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, змінні звіти форми №17-НП (а.с.42-48), журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №21-НП (а.с.128-131).

Перевіркою АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Луцька, 29а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23026/03/20/14/41048714 встановлено, що станом на 02.11.2018 на АЗС проводиться реалізація товарів, по яких відсутні будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 21 364,00 грн. Приймання вказаних ПММ не відображено у журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП та журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №6-НП. Однак, суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки позивачем було надано первинні документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: товарно-транспортну накладну від 02.11.2018 №2, видаткову накладну №624991 від 02.11.2018, акт приймання-передачі майна (на зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, акт приймання-передачі майна (зі зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, змінні звіти форми №17-НП, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №21-НП (а.с.54-64).

Перевіркою АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька, 140, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23029/03/20/14/41048714 встановлено факт незабезпечення ведення в порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації., а саме, саном на 02.11.2018 реалізовано ПММ на загальну суму 44 614,14 грн., які не обліковані в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою №13-НП, в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою №6-НП, а також у реєстраторах розрахункових операцій, згідно 2-ох Z-звітів за 02.11.2018. Однак, суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки позивачем було надано первинні документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: видаткову накладну №624842 від 02.11.2018, акт приймання-передачі майна (на зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, акт приймання-передачі майна (зі зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, змінні звіти форми №17-НП, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №21-НП (а.с.69-77).

Перевіркою АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН", що розташована за адресою: Волинська область, Ковельський район, с. Колодяжне, вул. Луцька, 2а, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 02.11.2018 №23027/03/20/14/41048714 встановлено, що станом на 02.11.2018 на АЗС проводиться реалізація товарів, по яких відсутні будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі, тощо), які б підтверджували походження нафтопродуктів, що реалізуються позивачем покупцям за формою оплати готівка та банківська картка на загальну суму 27 455,61 грн. Приймання вказаних ПММ не відображено у журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП та журналах обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №6-НП. Однак, суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки позивачем було надано первинні документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: товарно-транспортну накладну від 02.11.2018 №3, видаткову накладну №623859 від 02.11.2018, акт приймання-передачі майна (на зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, акт приймання-передачі майна (зі зберігання) від 02.11.2018 до договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, змінні звіти форми №17-НП, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС (а.с.83-89).

Як вбачається з наявних у матеріалах справи документів, товариство реалізує через мережу АЗС нафтопродукти, які отримані, зокрема, від ТзОВ "Нафтотрейд Ресурс" відповідно до умов договору №11/06/18 купівлі-продажу від 11.06.2018 (а.с.90-91) та договору зберігання №24/11 від 24.11.2017 з додатками №1, №2, №3 від 24.11.2017 до нього (а.с.160-180).

Відповідно до пункту 1.1 договору купівлі-продажу від 11.06.2018 продавець (ТзОВ "Нафтотрейд Ресурс") зобов'язується передати у власність покупця (ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН") нафтопродукти в асортименті, в подальшому викладенні іменовані товар, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його вартість на умовах даного договору.

Приймання-передача товару по кількості та якості здійснюється представниками обох сторін, згідно наданих продавцем супровідних документів на товар (п.3.2 цього Договору).

Як передбачено пунктом 1.1 договору зберігання №24/11 від 24.11.2017, зберігач (ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН") зобов'язується зберігати нафтопродукти в асортименті, в подальшому іменовані - майно, передане йому поклажодавцем (ТзОВ "Нафтотрейд Ресурс"), і повернути це майно уповноваженим представникам поклажодавця в цілісності на умовах, визначених даним договором.

Відповідно до пункту 2.1 цього договору асортимент та кількість майна, що передається на зберігання, погоджується сторонами в актах приймання-передачі на кожну окрему товарну партію майна.

Майно вважається переданим на зберігання з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі майна. При цьому, право власності на майно до зберігача не переходить (п.1.2 цього Договору).

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що пунктом 4.1.4 цього договору передбачено, що зберігач зобов'язується відпускати зі зберігання майно уповноваженим представникам Поклажодавця (в тому числі безготівковим клієнтам поклажодавця), при пред'явленні ними старт-карти, картки на пальне, паливних карток, відомості, тощо, шляхом заправки вказаних ними транспортних засобів, з одночасним проведенням такого відпуску через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до пунктів 4.4.3, 4.4.4 зберігач має право: змішувати майно поклажодавця з іншими нафтопродуктами тієї ж марки та якості, що знаходяться у зберігача в одному резервуарі для зберігання нафтопродуктів; використовувати майно, передане йому на зберігання, у власній господарській діяльності, до моменту отримання вимоги про повернення майна зі зберігання від уповноважених представників поклажодавця.

З вищенаведеного слідує, що ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" через мережу АЗС може здійснювати реалізацію як власних нафтопродуктів, так і тих, які передані на зберігання (в тому числі і за готівку), що не є порушенням умов вищенаведених договорів. У зв'язку з цим, суд не бере до уваги твердження контролюючого органу про те, що позивачем не надано підтверджуючі документи на реалізоване майно. До того ж, суд звертає увагу на те, що такими підтверджуючими документами можуть бути як товарно-транспортні накладні, видаткові накладні, акти приймання-передачі тощо, що підтверджують постачання товару відповідно до умов договору №11/06/18 купівлі-продажу від 11.06.2018, так і товарно-транспортні накладні, видаткові накладні, акти приймання-передачі тощо, що підтверджують передачу та реалізацію цих товарів відповідно до умов договору зберігання №24/11 від 24.11.2017. При цьому, розмежування товару як власного, так і переданого на зберігання не впливає на факт наявності у позивача підтверджуючих документів на цей товар.

Крім того, дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться підприємством до змінних звітів АЗС за формою №17-НП, а реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов'язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам'яті, формування контрольної стрічки в електронні формі і призначений для роботи на автозаправних станціях. Також звітні документи РРО, а саме Z-звіти, містять всі відомості, зокрема, про фактичні залишки пального у літрах, кожного найменування у кожному з розхідних резервуарів, внесення яких передбачено у змінний звіт АЗС за формою № 17-НП. Таким чином, РРО здійснює точний та повний контроль за залишками товарних запасів за місцем їх реалізації.

Також суд звертає увагу на те, що фінансова санкція, встановлена ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" може бути застосована лише до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Разом з тим, достовірність та правильність оформлення тих чи інших первинних документів, що були надані позивачем до матеріалів справи, представником відповідача під час розгляду справи не заперечувалось. Більш того, як свідчать наявні у справі матеріали, контролюючим органом перевірка з питання дотримання ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" порядку оприбуткування та ведення обліку товарних запасів (нафтопродуктів) за місцем розташовування основного офісу та бухгалтерії підприємства не проводилась.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність та законність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 20.11.2018 №0013581405, №0013671405, №0013551405, від 21.11.2018 №0013711405, №0013721405, №0013801405, відтак, позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь ТзОВ "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області слід присудити всі здійснені ним судові витрати в розмірі 8 418,64,00 грн. оплачені платіжним дорученням від 20.02.2019 №4484 (а.с.2)

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 20.11.2018 №0013581405, №0013671405, №0013551405 та від 21.11.2018 №0013711405, №0013721405, №0013801405.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 0675541117) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" (43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кременецька, 38, код ЄДРПОУ 41048714) судові витрати у розмірі 8 418,64,00 грн. (вісім тисяч чотириста вісімнадцять гривень 64 копійки).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 07 травня 2019 року.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук