08 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1483/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представників заявника Цвілюх Н.А. , Крисюка Р.Б. ,
представника відповідача Олейник І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за заявою Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Талфорт" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
03.05.2019 о 15:55 год. Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, заявник) звернулося до суду із заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Талфорт" (далі - ТзОВ "Талфорт", відповідач, платник податків) про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 заяву було залишено без руху, надано заявнику строк для усунення недоліків до 17:00 год. 06.05.2019 та ухвалою суду від 06.05.2019 відкрито провадження за вказаною заявою.
Заява обґрунтована тим, що ГУ ДФС у Волинській області видано наказ від 17.04.2019 № 1390 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Талфорт" тривалістю 5 робочих днів з 18.04.2019 у зв'язку з поданням відповідачем заперечення на акт планової виїзної документальної перевірки від 15.03.2019 № 4754/14-01/40745411.
Наказом ГУ ДФС у Волинській області від 24.04.2019 № 1528 внесено зміни до наказу 17.04.2019 № 1390 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Талфорт" щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки з 24.04.2019, тривалістю 5 робочих днів за період діяльності з 15.08.2016 по 30.09.2018 з метою дослідження питань, що стали предметом заперечення.
В ході проведення перевірки, директору товариства вручено письмову вимогу від 24.04.2019 № 13983/10/03-20-14-01-12 про обов'язкове проведення платником податків інвентаризації залишків товарно-матеріальних цінностей та повідомлено про згоду контролюючого органу бути присутнім під час проведення інвентаризації.
26.04.2019 ТзОВ "Талфорт" видано наказ про призначення інвентаризації №1/03/19 та підготовлено лист вих. №18, яким платником податків повідомлено про проведення івентаризації 02.05.2019 за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_10 .
При прибутті посадових осіб ГУ ДФС у Волинській області 02.05.2019 о 10:15 год. за адресою: АДРЕСА_5 , директор ТзОВ ТзОВ "Талфорт" ОСОБА_3. повідомив, що інвентаризація ТМЦ за вказаною адресою вже відбулася о 08:00 год., проте документи, які засвідчують факт проведення інвентаризації та документи, на підставі яких було здійснено таку інвентаризацію, не надав.
З метою отримання документів, на підставі яких проводилася інвентаризація, посадовими особами контролюючого органу складено запит про надання копій таких документів від 02.05.2019, який було пред'явлено директору товариства ОСОБА_3 , проте останній відмовився від ознайомлення з даним запитом, про що складено акт від 02.05.2019 №242/14-01/40745411.
Також, при виїзді посадових осіб контролюючого органу за адресою: АДРЕСА_10 встановлено відсутність осіб, які згідно наданого наказу від 26.04.2019 №1/03/19 входять до складу робочої інвентаризаційної комісії, а саме: директора ОСОБА_3 , власника ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , про що, було складено акт від 02.05.2019 №244/14-01/40745411 про незабезпечення виконання вимог ГУ ДФС у Волинській області щодо проведення інвентаризації за адресою: м . Рівне пров. Робітничий, 1.
Враховуючи вищевикладене зазначає, що ТзОВ "Талфорт" не виконано законні вимоги ГУ ДФС у Волинській області про проведення інвентаризації, а саме: не забезпечено проведення інвентаризації залишків у присутності посадових осіб ГУ ДФС у Волинській області, які проводять перевірку.
03.05.2019 о 15:00 на підставі пункту 94.2.8 статті 94 Податкового кодексу України начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ "Талфорт" у зв'язку з відмовою від проведення інвентаризації залишків товарно-матеріальних цінностей, основних засобів та грошових коштів.
Заявник просить підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна ТзОВ "Талфорт".
Представник відповідача у відзиві на заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків зазначає про те, що підстави для застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків на підставі рішення ГУ ДФС у Волинській області від 03.05.2019 відповідно до статті 94 Податкового кодексу України відсутні, оскільки інвентаризація підприємством проведена в межах строку, встановленого вимогою контролюючого органу, а вимога контролюючого органу про проведення такої інвентаризації у присутності посадових осіб контролюючого органу чинним законодавством не передбачена. Просить відмовити у задоволенні заяви повністю.
Представники заявника у судовому засіданні заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків підтримали та просили її задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні щодо заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків заперечила з підстав, наведених у відзиві та просила суд відмовити у її задоволенні повністю.
Заслухавши думку учасників справи, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява ГУ ДФС у Волинській області про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ "Талфорт" не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ГУ ДФС у Волинській області видано наказ від 17.04.2019 № 1390 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Талфорт", відповідно до якого наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "Талфорт" з 18.04.2019, тривалістю 5 робочих дів. Перевірку провести за період діяльності 15.08.2016 по 30.09.2018, з метою дослідження питань, що стали предметом заперечення.
24.04.2019 ГУ ДФС у Волинській області видано наказ № 1528 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС у Волинській області від 17.04.2019 № 1390 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Талфорт", виклавши пункт 1 наказу в такій редакції: «Провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "Талфорт" з 24.04.2019, тривалістю 5 робочих днів.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України на підставі направлень від 17.04.2019 № № 1213, 1214, 1215, 1216, виданих ГУ ДФС у Волинській області та наказу від 17.04.2019 № 1390, із змінами внесеними наказом від 24.04.2019 № 1528, посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області проводилась документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ "Талфорт" за період діяльності з 15.08.2016 по 30.09.2018, з метою дослідження питань, що стали предметом заперечення від 02.04.2019 № 15035/10 на акт планової виїзної документальної перевірки від 15.03.2019 № 4754/14-01/40745411.
В ході проведення вказаної перевірки, ГУ ДФС у Волинській області складено вимогу про проведення інвентаризації залишків товарно-матеріальних цінностей від 24.04.2019 № 13983/10/03-20-14-01-12, яка була вручена товариству. Вказаною вимогою було зобов'язано ТзОВ "Талфорт" в термін з 02.05.2019 по 03.05.2019 включно провести інвентаризацію залишків товарно-матеріальних цінностей та повідомлено про згоду на присутність посадових осіб, які проводять перевірку під час проведення інвентаризації.
26.04.2019 ТзОВ "Талфорт" на виконання вимоги щодо проведення інвентаризації від 24.04.2019 №13983/10/03-20-14-01-12 було подано до ГУ ДФС у Волинській області лист-повідомлення щодо надання інформації про проведення інвентаризації, яким проінформовано контролюючий орган про те, що інвентаризація залишків товарно-матеріальних цінностей в розрізі місць зберігання залишків буде проведена 02.05.2019 за адресами: АДРЕСА_7 , а також надано наказ про призначення робочої інвентаризаційної комісії.
02.05.2019 посадовими особами контролюючого органу здійснено вихід за адресами місць зберігання для проведення інвентаризації відповідача та складено акти №/14-01/40745411 та №244/14-01/40745411 про невиконання посадовими особами ТзОВ "Талфорт" законних вимог ГУ ДФС у Волинській області щодо проведення інвентаризації.
03.05.2019 ТзОВ "Талфорт" до ГУ ДФС у Волинській області було подано листа, яким повідомлено, що на підставі наказу від 26.04.2019 №1/03/19 та вимоги контролюючого органу від 24.04.2019 №13983/10/03-20-14-01-12 на підприємстві проведено інвентаризацію залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 02.05.2019, що підтверджується актами контрольної інвентаризації за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_8 .
03.05.2019 на підставі пункту 94.8 статті 94 Податкового кодексу України начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ "Талфорт".
Надаючи правову оцінку обставинам, які зумовили звернення заявника до суду у порядку статті 283 КАС України, суд виходить з наступного.
Статтею 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Згідно з підпунктом 16.1.13 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Отже, контролюючий орган має право вимагати від платника податків провести такий захід, як інвентаризація, а у платника податків наявний обов'язок здійснити таку інвентаризацію.
Згідно з пунктом 94.1 статті 94 ПК України винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом є адміністративний арешт майна платника податків.
Згідно з підпунктом 94.2.8 пункту 94.2 статті 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог цього Кодексу інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки).
Тобто, однією з підстав для застосування арешту майна платника податків є відмова від проведення інвентаризації.
Судом встановлено, що 24.04.2019 контролюючим органом було складено вимогу про проведення інвентаризації залишків товарно-матеріальних цінностей від 24.04.2019 № 13983/10/03-20-14-01-12, якою зобов'язано ТзОВ "Талфорт" в термін з 02.05.2019 по 03.05.2019 включно провести інвентаризацію залишків товарно-матеріальних цінностей та повідомлено про згоду на присутність посадових осіб, які проводять перевірку під час проведення інвентаризації.
26.04.2019 ТзОВ "Талфорт" на виконання вимоги щодо проведення інвентаризації від 24.04.2019 №13983/10/03-20-14-01-12 було подано до ГУ ДФС у Волинській області лист-повідомлення щодо надання інформації про проведення інвентаризації, яким проінформовано контролюючий орган про те, що інвентаризація залишків товарно-матеріальних цінностей в розрізі місць зберігання залишків буде проведена 02.05.2019 за адресами: АДРЕСА_9 та АДРЕСА_4 , а також надано наказ про призначення робочої інвентаризаційної комісії.
02.05.2019 в межах строку, встановленого вимогою контролюючого органу, таку інвентаризацію було проведено, про що складено акти контрольної інвентаризації із інвентаризаційними описами товарно-матеріальних цінностей, основних засобів.
Вказані акти були скеровані ГУ ДФС у Волинській області листом від 03.05.2019 № 20.
Отже, інвентаризація залишків товарно-матеріальних цінностей підприємством була проведена в межах строків проведення позапланової перевірки та наказу від 26.04.2019, а тому посилання заявника про відмову відповідача у проведенні інвентаризації не відповідає фактичним обставинам справи.
За змістом підпункту 94.2.8 пункту 94.2 статті 94 ПК України, належною підставою для застосування вказаної норми є відмова платника податків взагалі від проведення такої інвентаризації, а не відмова в її проведенні у присутності працівників податкового органу.
Тому, враховуючи зазначене суд вважає, що відповідачем не було допущено порушення вимог податкового законодавства в частині проведення інвентаризації, а відтак у ГУ ДФС у Волинській області були відсутні підстави для застосування адміністративного арешту до ТзОВ «Талфорт».
Підставою для прийняття контролюючим органом рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна стала відмова уповноважених осіб ТзОВ «Талфорт» у проведенні інвентаризації в присутності посадових осіб ГУ ДФС у Волинській області.
Організація та основні правила проведення інвентаризації врегульовано Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02 вересня 2014 року №879 (далі - Положення №879).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення №879 для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.
У тих випадках, коли бухгалтерський облік ведеться безпосередньо керівником підприємства, інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства самостійно.
За рішенням керівника підприємства до складу інвентаризаційної комісії можуть бути включені члени ревізійної комісії господарського товариства.
У разі проведення інвентаризації за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації, посадові особи відповідного органу (за їх згодою) можуть бути присутні при проведенні інвентаризації.
Тобто, із змісту зазначеної норми вбачається, що у суб'єкта господарювання відсутній імперативний обов'язок щодо проведення інвентаризації лише в присутності працівників органу, який видав таку вимогу, а є його правом.
Отже, присутність посадових осіб органу, який оформив вимогу про проведення інвентаризації не є обов'язковою.
Що стосується тверджень представників ГУ ДФС у Волинській області про те, що ТзОВ «Талфорт» не було надано відповідних документів під час проведення перевірки, то суд при розгляді вказаної справи їм оцінку не надає, оскільки це виходить за рамки предмету поданої заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Також не можуть бути взяті до уваги твердження представників ГУ ДФС у Волинській області про те, що вони не згідні із проведеною інвентаризацією та даними, зазначеними в інвентаризаційних актах, оскільки це не є підставою для застосування адміністративного арешту і виходить за рамки предмету розгляду даної заяви.
Як встановлено підпунктом 94.19.9 статті 94 ПК України припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв'язку з фактичним проведенням платником податків інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем надано належні докази проведення інвентаризації та повідомлення про здійснення такого заходу контролюючого органу.
Отже, ТзОВ «Талфорт» виконано вимоги ПК України, що виключає можливість застосування адміністративного арешту.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви ГУ ДФС у Волинській області про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ "Талфорт".
Керуючись статтями 243-246, 268, 271, 272, 283, 371 КАС України, суд
У задоволенні заяви Головного управління ДФС у Волинській області про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Талфорт" відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Р.С. Денисюк