Рішення від 08.05.2019 по справі 140/597/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2019 року

Луцьк

Справа № 140/597/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області до Комунального підприємства “Луцьке” про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області звернувся з позовом до Комунального підприємства “Луцьке” про стягнення з Комунального підприємства “Луцьке” коштів в загальній сумі 320 684, 81 грн., а саме: 261 600, 00 грн. використаних Комунальним підприємством “Луцьке” не за цільовим призначенням та 59 084, 81 грн. не перерахованої частки орендної плати.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства “Луцьке” за період з 01.01.2015 по 01.08.2018 року, за результатами якої складено акт ревізії від 11.12.2018 №19-24/016, у якому зафіксовано порушення КП “Луцьке” п.8 ч.1 ст.7 та абз.1 ч.6 ст.22 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VI, зокрема, здійснено нецільове використання бюджетних коштів (використано у не відповідності до планів використання бюджетних коштів) на суму 261 600, 00 грн. На підставі акту ревізії від 11.12.2018 №19-24/016, позивачем складено вимогу №1 від 30.01.2019 до одержувача бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі 261 600,00 грн., що використана ним не за цільовим призначенням. Крім того, в порушення п.14 Методики розрахунку КП “Луцьке” не перераховано 50 % отриманих коштів в сумі 59 084, 81 грн. від оренди нерухомого майна до Луцького районного бюджету, чим завдано збитків районному бюджету на вказану суму, про що відповідачу направлено лист-вимогу від 17.01.2019 року №13-03-19-14/233-2019.

Враховуючи те, що відповідач станом на 06.03.2019 не забезпечив відшкодування матеріальної шкоди в добровільному порядку, позивач вимушений забезпечити відшкодування завданої матеріальної шкоди в сумі 320 684, 81 грн., а саме: 261 600, 00 грн. використаних Комунальним підприємством “Луцьке” не за цільовим призначенням та 59 084, 81 грн. не перерахованої частки орендної плати, в судовому порядку.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмову провадженні).

02.04.2019 позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій зазначив вірні реквізити рахунків для зарахування коштів, які підлягають стягненню з Комунального підприємства “Луцьке”.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.

Розгляд справи по суті відповідно до ч.3 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, судом встановлено наступне.

На виконання пункту п.2.1.4.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2018 року управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області в період з 20.08.2018 до 04.12.2018 проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства “Луцьке” за період з 01.01.2015 року по 31.07.2018 року, за результатами якої складено акт ревізії від 11.12.2018 №19-24/016.

Зокрема, перевіркою встановлено, що відповідно до наданих УДКСУ у Луцькому районі планів використання бюджетних коштів та довідок про зміни до Плану на 2017 рік за загальним фондом по КПКВК 0117500 за КЕКВ 2610 “Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)” КП “Луцьке” Луцькою районною радою було виділено бюджетних асигнувань в сумі 13 422 161, 00 грн., в тому числі на предмети, матеріали, обладнання та інвентар - 4 875 761, 00 грн., оплату послуг (крім комунальних) - 4 942 855, 00 грн. та на оплату інших енергоносіїв 3 603 545, 00 грн., однак відповідно до даних бухгалтерського обліку КП “Луцьке” та інформації УДКСУ у Луцькому районі по КПКВК 0117500 за КЕКВ 2610 КП “Луцьке” було придбано брикетів торфових, паливних гранул та пелет соняшникових на суму 3 865 145, 00 грн., що на 261 000, 00 грн. більше ніж передбачено планом використання бюджетних коштів.

Враховуючи вищенаведене, КП “Луцьке” в порушення п.8 ч.1 ст.7 та абз.1 ч.6 ст.22 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VI, здійснено нецільове використання бюджетних коштів (використано у не відповідності до планів використання бюджетних коштів) на суму 261 600, 00 грн.

На підставі акту ревізії від 11.12.2018 №19-24/016, позивачем складено та надіслано КП “Луцьке” вимогу №1 від 30.01.2019 до одержувача бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі 261 600,00 грн., що використана ним не за цільовим призначенням.

Крім того, управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області в ході проведення ревізії Комунального підприємства “Луцьке” встановлено порушення п.14 Методики розрахунку і Порядку використання орендної плати за користування майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженої Рішенням Луцької районної ради від 28.12.2012 №21/17 (надалі - Методика), яка затверджена на підставі п.2 ст.10, п.п.1, 3 ст.16, п.п.19, 20, ч.1 ст.43, ст.60 ч.2 п.10 розділу V «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, а саме КП “Луцьке” не перераховано 50% отриманих коштів в сумі 59 084, 81 грн. від оренди нерухомого майна до Луцького районного бюджету, чим завдано збитків районному бюджету на вказану суму, про що відповідачу направлено лист-вимогу від 17.01.2019 року №13-03-19-14/233-2019.

Відповідач станом на 06.03.2019 не забезпечив відшкодування матеріальної шкоди в добровільному порядку.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” від 26 січня 1993 року №2939-XII (далі - Закон №2939-XII).

Відповідно до Закону №2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Згідно зі статтею 2 Закону №2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірки закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 4 Закону №2939-XII визначено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.

Відповідно до пунктів 1, 7, 9, 10 частини 1 статті 10 Закону №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ адміністративні стягнення; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно зі статтею 11 Закону №2939-XII плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державного фінансового контролю одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів. Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” Кабінет Міністрів України постановою від 20 квітня 2006 року №550 затвердив Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами (далі - Порядок).

Пунктами 1, 2, 4, 5 Порядку визначено, що цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.

Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Планові та позапланові виїзні ревізії проводяться органами державного фінансового контролю відповідно до Закону та цього Порядку.

Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.

Відповідно до пункту 16 Порядку ревізія проводиться шляхом, зокрема, документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи органу державного фінансового контролю керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об'єкта чи його заступником.

Згідно пунктами 35, 39, 40, 45, 49, 50, 52 Порядку результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку органу державного фінансового контролю, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища).

Після складення акта ревізії посадова особа органу державного фінансового контролю підписує всі його примірники та забезпечує реєстрацію в журналі реєстрації актів ревізій, форма якого визначається Держаудитслужбою.

Перший і третій примірники акта ревізії надаються для ознайомлення і підписання об'єкту контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після закінчення ревізії, зокрема, особисто під розписку керівнику або головному бухгалтеру об'єкта контролю.

Керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.

У міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державного фінансового контролю, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

У разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган державного фінансового контролю ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення позовів до винних осіб.

За результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення, зокрема: звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

Органи державного фінансового контролю здійснюють контроль за усуненням об'єктами контролю порушень законодавства за результатами аналізу їх зворотного інформування про вжиті заходи, а також під час наступних ревізій цих об'єктів контролю, систематично вивчають матеріали ревізій і на підставі їх узагальнення вносять відповідним органам державної влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо перегляду нормативно-правових актів, усунення причин і умов, що сприяли порушенням законодавства.

Відповідно до статті 15 Закону №2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Отже, оскільки відповідач не виконав письмові вимоги викладені у листі-вимозі від 17.01.2019 року №13-03-19-14/233-2019 та вимозі №1 від 30.01.2019 до одержувача бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням, не перерахував кошти, тому сума невідшкодованих відповідачем збитків становить 320 684, 81 грн.

Доказів сплати заборгованості у зазначеній сумі відповідачем суду не надано.

Згідно із ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Керуючись статтями 243-246 КАС України, на підставі Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” від 26 січня 1993 року №2939-XII, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства “Луцьке” кошти в загальній сумі 320 684 (триста двадцять тисяч шістсот вісімдесят чотири) гривні 81 копійка, а саме: на рахунок Луцького районного бюджету (Отримувач - УК у Луцькому районі/ОТГ Забороль/22080401, рахунок - 33217871003508, ЄДРПОУ - 38009654, код банку (МФО) - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)) кошти в сумі 261 600 (двісті шістдесят одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок використаних не за цільовим призначенням та на рахунок Луцького районного бюджету (Отримувач - УК у Луцькому районі/Луцький РМ/24060300, рахунок - 31415544003208, ЄДРПОУ - 38009654, код банку (МФО) - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)) кошти в сумі 59 084 (п'ятдесят дев'ять тисяч вісімдесят чотири) гривні 81 копійка не перерахованої частки орендної плати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Позивач: Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області, код ЄДРПОУ 40913671, адреса: 43005, Волинська область, м. Луцьк, проспект Грушевського, буд. 3А.

Відповідач: Комунальне підприємство “Луцьке”, код ЄДРПОУ 36716814, адреса: 45624, Волинська область, Луцький район, с. Великий Омеляник, вул. Володимирська, буд. 5.

Суддя Ю.Ю. Сорока