Рішення від 23.04.2019 по справі 120/4691/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 квітня 2019 р. Справа № 120/4691/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Комара П.А.,

за участю:

секретаря судового засідання: Дмитрука М.В.

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: Осовського С.В.

представника відповідача: Зорогляна А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_1

про: визнання протиправними та скасування наказів

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування наказів.

В обґрунтування адміністративного позову, позивач зазначає, що відповідно до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 № 498 від 06.11.2018 «Про результати службового розслідування» на нього було накладено дисциплінарне стягнення «сувора догана» за неналежний контроль підлеглого особового складу щодо виконання розпоряджень старших начальників, порушення ст. ст. 11, 16, 30, 59 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України.

Відповідно до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.11.18 № 547 «Про результати проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу» на позивача було накладено дисциплінарне стягнення «сувора догана» за порушення вимог абзаців 2, 5 статті 11, статті 16, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 10.12 розділу X Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, розпорядження військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2018 № 10/7/3178, не виконання визначеного планового завдання з призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Крім того, відповідно до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2018 № 549 «Про результати комплектування військових частин молодим поповненням у листопаді 2018 року» на позивача було накладено дисциплінарне стягнення «сувора догана» за неналежне виконання службових обов'язків та порушення абзаців 2,3,5 статті 11, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 8 та 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року №389.

Вважаючи дані накази військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності не обґрунтованими, незаконними, упередженими і таким, що порушують права позивача, останній звернувся до суду з вимогами про їх скасування.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 26.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження.

15.01.2019 представником ІНФОРМАЦІЯ_1 подано до суду відзив на адміністративний позов, згідно якого, вимоги позивача вважає необґрунтованими та заперечує проти його задоволення. Мотивуючи даний відзив відповідачем вказано, що в ході перевірки стану військово-лікарської експертизи ІНФОРМАЦІЯ_2 виявлено суттєві недоліки в організації роботи та порядку проведення військово-лікарської експертизи. Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.10.2018 №432 призначено службове розслідування з метою з'ясування причин, обставин та передумов, що сприяли допущенню виявлених недоліків під час проведення перевірки стану військово-лікарської експертизи ІНФОРМАЦІЯ_3 у період з 12 по 13.09.2018.

В ході перевірки Центральною військово-лікарською комісією та службовим розслідуванням встановлено, що керівні документи, які регламентують організацію роботи та порядок ведення військово-лікарської експертизи в наявності, за винятком Положення про лікарську - льотну експертизу в державній авіації України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 20.11.2017 №602, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2017 за №1566/31434. Відповідно голова та члени ВЛК не ознайомлені з вказаним Положенням та не керуються ним у своїй діяльності. Про те, 02.02.2018 військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 в своїй телеграмі за №6/7/430 було доведено інформацію про набрання чинності вказаного Положення, та визначено завдання щодо його доведення до голів ВЛК Р(М)ВК. Призначення голови ВЛК ОМВК повинно погоджуватись з головою ВЛК обласного військового комісаріату. На час перевірки вказане погодження відсутнє, що призвело до порушення вимог Положення.

В ході перевірки також встановлено, що наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.12.2017 №179 про створення ВЛК потребує доопрацювання та внесення змін щодо керування в своїй діяльності Положенням про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України та внесення змін щодо персонального складу комісії.

Також в ході перевірки виявлені наступні недоліки, а саме: потребує доопрацювання та внесення змін Положення про позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію ОМВК на 2018 рік; функціональні обов'язки голови та членів ВЛК ОМВК потребують доопрацювання та уточнення з доведенням їх до голови та членів комісії на 2018 рік; в рішенні міської ради на проведення призову не визначений основний та резервний склад лікарів медичної комісії призовної дільниці; наказ директора Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради про закріплення персонального складу лікарів з лікувальних закладів на час проведення призову (приписки) не представлений; лікарські кабінети призовної дільниці медичним майном укомплектовані не в повному обсязі згідно додатку №6 до Положення; відсутній кабінет отоларинголога.

Аналіз виявлених недоліків в організації та порядку ведення військово-лікарської експертизи показав недбале виконання службових обов'язків посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , в першу чергу особового складу відділення комплектування, та низький контроль з боку військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_1 за дотриманням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Так, військовий комісар полковник ОСОБА_1 з результатами перевірки Центральною військово-лікарською комісією був ознайомлений 14.09.2018 (наявний підпис в акті перевірки), де комісією було запропоновано скласти план усунення недоліків та в місячний термін (до 14.10.2018) їх усунути, а реально план усунення недоліків був складений та затверджений лише 19.10.2018, а сплановані заходи планувалися бути виконаними лише 14.11.2018. Крім того станом на 26.10.2018 в плані усунення недоліків в графі «Відмітка про виконання» записів про виконання заходів немає, а саме 19.10.2018, 22.10.2018 та 25.10.2018 це свідчить про формальний підхід до виконання спланованих заходів та відсутність належного контролю з боку військового комісара.

З пояснення військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_1 з'ясовано, що телеграма військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.02.2018 за № 6/7/430 не була доведена до відому лікарям військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до цього лікарі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 не керувались даним Положенням.

Провину щодо несвоєчасного доведення до виконавців розпорядження старшого начальника, військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_3 полковник ОСОБА_1 за собою не визнає, мотивуючи тим що з 29.01.2018 по 10.06.2018 перебував у відрядженні у в/ч НОМЕР_1 та не міг особисто проконтролювати хід виконання вищезазначеної телеграми військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Таким чином, наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , що являється прямим начальником для військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 "Про результати службового розслідування" від 06.11.2018 № 498 за неналежне виконання своїх службових обов'язків, що включає здійснення неналежного контролю підлеглого особового складу щодо виконання розпоряджень прямого начальника, що полягає: 1) у недбалому ставленні до виконання службових обов'язків, що стосується організації та порядку ведення військово-лікарської експертизи, що виявлено у вигляді недоліків під час планової перевірки Центральної військово-лікарської комісії на 2018 рік яка була проведена з 12 по 13.09. 2018 тобто майже через 3 місяця з моменту повернення з відрядження полковника ОСОБА_1 06.06.2018; 2) у недбалому ставленні щодо усунення недоліків за Актом перевірки стану військово-лікарської експертизи Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату затвердженого Начальником Центральної військово-лікарської комісії, де Центральною військово-лікарською комісією було запропоновано скласти план усунення недоліків та в місячний термін (до 14.10.2018) їх усунути, а фактично план усунення недоліків був складений та затверджений лише 19.10.2018, а сплановані заходи планувалися бути виконаними лише 14.11.2018. Штатного військового комісара Вінницького ОМВК полковника ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді "сувора догана".

Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 (зі змінами), наказу Міністерства оборони України від 22 травня 2018 року № 231 (зі змінами), директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 04.10.2018 № Д-14, протягом жовтня-листопада 2018 року було проведено заходи з організації та проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідно до розпоряджень начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 03.09.2018 № 321/5398, командира військової частини НОМЕР_1 від 09.09.2018 № 5/4/3813 та від 15.09.2018 № 5/4/3921 обласному військовому комісаріату було визначено планове завдання щодо призову на військову службу за призовом осіб офіцерського складу в кількості 32 чоловіка, а також мати 100 % резерв кандидатів.

Враховуючи щомісячне подання військовими комісаріатами області додатку 3 (бази даних по офіцерам запасу) до Табеля термінових донесень затвердженого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 12.03.2018 та доведеного до РМВК 14.03.2018 під час проведення мобілізаційного збору на базі ІНФОРМАЦІЯ_3 , районним (міським) військовим комісаріатам області розпорядженням військового комісара обласного військового комісаріату від 17.09.2018 № 10/7/3178 було визначено планове завдання з відбору та представлення на атестаційну комісію обласного військового комісаріату офіцерів запасу віком до 43-х років, які пройшли військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу у вищих військових навчальних закладах або у військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів та не проходили військової служби.

Вінницькому ОМВК відповідно до планового завдання офіцерів запасу було визначено план в кількості - 6 чоловік та 100% резерву у кількості - 6 чоловік. Таким чином загальна кількість планового завдання складала у кількості 12 чоловік. Станом на 19.10.2018 планове завдання за Вінницький ОВК було виконано тільки на 41 %.

З метою виправлення стану справ та своєчасного виконання планового завдання по призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 було прийнято рішення щодо створення позаштатної групи офіцерів запасу обласного військового комісаріату та визначено завдання щодо негайного пошуку та відбору офіцерів запасу.

Розпорядженням військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 "Про створення позаштатної групи офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 05.10.2018 № 17 в період з 3 по 4 листопада 2018 року позаштатною групою офіцерів запасу обласного військового комісаріату було перевірено стан роботи та надано допомогу ІНФОРМАЦІЯ_4 в пошуку офіцерів запасу віком до 43-х років, які підлягають призову.

За результатами роботи встановлено, що за наявними даними бази обліку офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовому обліку перебуває 1305 офіцерів запасу медичного профілю віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби, з них підлягають призову за необхідними військово-обліковими спеціальностями 1067 офіцерів запасу.

Під час перегляду книги обліку офіцерів запасу, які були взяті на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з жовтня 2016 року і по теперішній час, з числа офіцерів запасу медичного профілю відібрано 22 офіцера запасу. Під час вивчення їх особових справ та проведенням звірки із базою даних встановлено, що 9 офіцерів запасу не внесені до бази даних, що поставлені на облік у 2016 році - 1 чоловік; у 2017 році - 5 чоловік; у 2018 році - 2 чоловіка. Даний факт підтверджує систематичне не ведення бази даних по офіцерам запасу (ведення бази визначено Табелем термінових донесень обласного військового комісаріату).

При перевірці направлених на ім'я керівників медичних установ та організацій м. Вінниці розпоряджень про виклик до військового комісаріату офіцерів запасу встановлено, що розпорядження направлені тільки на 75 офіцерів запасу із 1067 офіцерів запасу медичного профілю, що перебувають на військовому обліку у військовому комісаріаті.

В ході оповіщення контроль за виконанням направлених розпоряджень щодо виклику військовозобов'язаних посадовими особами відділення офіцерів запасу і кадру ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснювався. Так, по жодному випадку не прибуття офіцера запасу за розпорядженням до військового комісаріату, заходи реагування та не притягнення керівників медичних установ та організацій до адміністративної відповідальності не здійснювався.

В ході подальшої роботи при визначені потенційних кандидатів було виявлено факт щодо не подання на атестаційну комісію обласного військового комісаріату документів, для надання відстрочки на 50 офіцерів запасу, через відсутність підтверджуючих документів в повному обсязі.

Враховуючи вищезазначений стан справ, результатом роботи Вінницького ОМВК, позаштатною групою офіцерів запасу Вінницького ОВК зроблено висновок: завдання щодо організації та проведення оповіщення, відбору, виклику до військового комісаріату, проведення медичного огляду, уточнення облікових даних, представлення на атестаційну комісію обласного військового комісаріату офіцерів запасу віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби, особовому складу відділення офіцерів запасу і кадру військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 не визначено; робота по оповіщенню, відбору, виклику до військового комісаріату, проведенню медичного огляду, уточненню облікових даних, представленню на атестаційну комісію обласного військового комісаріату офіцерів запасу віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби не організована; контроль за виконанням вище вказаних заходів не здійснювався взагалі.

Виходячи з даного стану справ за результатами роботи проведено заслуховування військового комісара та начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_3 . За результатами заслуховування військовий комісар полковник ОСОБА_1 причини не притягнення до відповідальності керівників підприємств і установ міста назвати не зміг.

В цілому за результатами проведеної роботи військовими комісаріатами області в період з 11.10.2018 по 07.11.2018 було відібрано 49 кандидатів для призову, з них 3 кандидата, які проходили атестаційні комісії під час проведення попередніх призовів.

За результатами роботи атестаційної комісії встановлено, що 6 кандидатів мали законні підстави для отримання відстрочки від призову та виявили бажання нею скористатися. В тому числі 1 кандидат з Вінницького ОМВК - лейтенант ОСОБА_2 . Результат вивчення та спілкування з кандидатом під час проведення атестаційних комісій склали враження про поверхневе вивчення відібраного кандидата Вінницького ОМВК, низьким рівнем оформлення особових справ, що є грубим порушенням абзацу 2,3,4,5, 27 п. 10.12. Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170.

Також в ході внесення даних до звітної відомості для контролю за наявністю призовного ресурсу було виявлено факти відсутності внесення даних офіцерів запасу в додаток 3 до Табеля термінових донесень (база даних обліку офіцерів запасу), що унеможливлювало здійснювати правильний та оперативний облік військовими комісаріатами, в тому числі і ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В цілому за результатами роботи Вінницького ОМВК по відбору кандидатів з числа офіцерів запасу віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби у відповідності до планового завдання, визначеного військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 , планове завдання було виконано лише на 20%, враховуючи найбільшу кількість облікованих офіцерів запасу по Вінницькій області - 2712 чоловік, відібрано лише 3 чоловіка (плановим завданням визначалось 12 чоловік).

Отже, на підставі Аналізу виконання завдання РМВК області щодо призову громадян України з числа офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу до Збройних Сил України протягом жовтня-листопада 2018 року наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 "Про результати проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу" від 29.11.2018 №547 за результатами організації та проведення призову осіб офіцерського складу за порушення вимог абзаців 2, 5 статті 11, статті 16, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 10.12 розділу X Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, розпорядження військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2018 № 10/7/3178, не виконання визначеного планового завдання з призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу оголошено сувору догану полковнику ОСОБА_1 , військовому комісару Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату.

Крім того, відповідно до вимог Указу Президента України від 15.02.2018 №33/2018 (із змінами) Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.09.2018 року №679-р "Про затвердження чисельності громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу у жовтні - грудні 2018 року з областей та м. Києва", Вимог директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 02.02.2018 року №Д-3 "Про організацію та проведення призову громадян України на строкову військову службу і звільнення в запас військовослужбовців, які вислужили встановлені строки строкової служби у 2018 році" та вимог директиви Командувача військ оперативного командування від 15.03.2018 року №4 "Про організацію та проведення призову громадян України на строкову військову службу і звільнення в запас військовослужбовців" у районних та міських військових комісаріатах області проводиться черговий призов громадян України на строкову військову службу.

По ІНФОРМАЦІЯ_4 заплановано 166 призовників, а призвано 71 чоловік, що складає 43% виконання завдання.

Такий стан справ щодо виконання планів призову свідчить, що робота була організована та проводилась неефективно, питанням обліково-призовної роботи належної уваги не приділялося, підготовчі заходи проводились поверхнево, формально та несвоєчасно, контроль за оповіщенням призовників не здійснювався, заходи з розшуку юнаків, які ухиляються від призову проводилась в недостатньому об'ємі та не ефективно.

Відповідно до пункту 8 Положення про військові комісаріати, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року №389 одним із завдань районного (міського) військового комісаріату є проведення призову громадян на військову службу у мирний та воєнний час.

Відповідно до пункту 14 Положення про військові комісаріати, військовий комісар районного (міського) військового комісаріату відповідає за своєчасне і повне виконання завдань, покладене на військовий комісаріат.

Відповідно до обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (на мирний час) затвердженого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2017 військовий комісар відповідає за підготовку молоді до військової служби, організацію проведення призову на військову службу.

Було порушено вимоги абзаців 2,3,5 статті 11, статті 16, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що зобов'язують військовослужбовців додержуватися законів України, бути дисциплінованим, додержуватись вимог Статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників).

Тому наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу у листопаді 2018 року" від 30.11.2018 № 549 за неналежне виконання службових обов'язків та порушення абзаців 2,3,5 статті 11, статутів абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 8 та 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року №389 оголошено сувору догану полковнику ОСОБА_1 , військовому комісару Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату.

Відповідно до ст. 88 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом місяця з часу накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командирові або звернутися до суду у визначений законом строк.

Відтак, враховуючи зазначене, позивач, окрім резолюцій з надписом "незгоден" на доведеній до Вінницького ОМВК телеграмі від 16.11.2018 № 7/7/3853 щодо проведення службового розслідування (в доданій до позовної заяви), ні одного разу не звернувся до свого безпосереднього начальника з метою роз'яснення причин накладення на нього дисциплінарних стягнень. Даний факт свідчить про ігнорування принципів і засад військової дисципліни, яка покладає на військовослужбовця додержання визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, виявлення поваги до командирів, здатністю виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 06.03.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив в повному обсязі, просив суд в їх задоволенні відмовити з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.

ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14.01.2015 №15/2015 09.04.2015 призваний до лав Збройних Сил України.

Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.04.2015 №67 полковник ОСОБА_1 з 09.04.2015 призначений військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_6 та зарахований до списків особового складу.

Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.04.2015 №69 полковник ОСОБА_1 виконує обов'язки за посадою військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 з 14.04.2015 по теперішній час.

У період з 12 по 13 вересня 2018 року здійснено перевірку стану військово-лікарської експертизи Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату. Під час перевірки виявлені недоліки, вказані в Акті перевірки стану військово-лікарської експертизи ІНФОРМАЦІЯ_2 затвердженого начальником Центральної військово-лікарської комісії від 17.09.2018, які потребують усунення. З метою з'ясування причин, обставин та передумов, що сприяли допущенню такого стану справ, притягнення до відповідальності винних, недопущення подібних фактів в подальшому та відповідно до Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.2017 № 608, наказом Військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.10.2018 №432 призначено службове розслідування.

Згідно Акту проведення службового розслідування від 30.10.2018, в ході проведення службового розслідування зроблено висновок, що основними причинами виявлених недоліків є неналежне виконання службових обов'язків посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 а також відсутності контролю з боку військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_1 за виконанням розпоряджень військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 . З метою недопущення подібних випадків в подальшому, керуючись Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.2017 № 608, запропоновано за не належний контроль підлеглого особового складу щодо виконання розпоряджень старших начальників порушуючи статті Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України ст. 11 ст. 16, ст. 30, ст. 59 притягнути до дисциплінарної відповідальності військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_1 .

Наказом Військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.11.2018 №498 від 06.11.2018 «Про результати службового розслідування», за неналежний контроль підлеглого особового складу щодо виконання розпоряджень старших начальників, порушення ст. ст. 11, 16, 30, 59 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України на військового комісара Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату полковника ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення «сувора догана».

Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.11.18 № 547 «Про результати проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу» ОСОБА_1 , за порушення вимог абзаців 2, 5 статті 11, статті 16, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 10.12 розділу X Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, розпорядження військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2018 № 10/7/3178, не виконання визначеного планового завдання з призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, оголошено сувору догану.

Крім того, наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2018 №549 «Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу у листопаді 2018 року» за неналежне виконання службових обов'язків та порушення абзаців 2, 3, 5 статті 11, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 8 та 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року №389 оголошено сувору догану.

Вважаючи накази військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності протиправними та такими що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд зазначає наступне.

На виконання статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" від 24 березня 1999 року №548-XIV затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі - Статут).

Статут визначає загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах.

Відповідно до ст. 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України ( 254к/96-ВР ) та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Згідно ст. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Статтею 30 Статуту передбачено, що начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання. Підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою.

Згідно з вимогами ст. 59 Статуту командир (начальник) зобов'язаний: планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання та удосконалення бойової та мобілізаційної готовності і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни (уточнення), вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами; негайно доповідати старшому командиру (начальнику) про кримінальне чи корупційне правопорушення, вчинене підлеглим військовослужбовцем, а командир (начальник) військової частини (установи) - негайно повідомляти про це відповідному прокурору, а в разі вчинення кримінального чи корупційного правопорушення військовослужбовцем Збройних Сил України - начальнику відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань; організовувати та безпосередньо керувати бойовою підготовкою, здійснювати контроль за її ходом, об'єктивно оцінювати досягнуті підлеглими результати, підбивати підсумки й заохочувати кращих, узагальнювати та впроваджувати передовий досвід у практику навчання особового складу, ефективно використовувати навчально-матеріальну базу, спрямовувати кошти та матеріальні засоби на вдосконалення цієї бази; постійно вдосконалювати особисту підготовку та майстерність підпорядкованих командирів (начальників), методи керівництва військовою частиною, кораблем (підрозділом), особисто проводити навчання та заняття з особовим складом військової частини, корабля (підрозділу), займатися правовим вихованням підлеглих, своєчасно вживати заходів для виконання завдань соціально-психологічного забезпечення бойової підготовки; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності; встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності; постійно виховувати підлеглих у дусі гуманізму та людяності, спираючись при цьому на загальновизнані принципи міжнародного права; проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові); виявляти чуйність та бути уважним до підлеглих, поєднувати вимогливість і принциповість з повагою до їх честі і гідності, вникати в проблеми їх побуту, забезпечувати соціальну та правову захищеність, у разі необхідності клопотати за них перед старшими командирами (начальниками); знати потреби і запити особового складу, приймати рішення за його заявами, скаргами та іншими зверненнями; організовувати своєчасну видачу всіх видів забезпечення та перевіряти його повноту; організовувати культурно-освітню роботу, створювати умови для зміцнення здоров'я та фізичного розвитку; здійснювати заходи щодо безпеки особового складу військової частини, корабля (підрозділу) та інших осіб під час роботи з озброєнням, бойовою та іншою технікою, обладнанням, проведення стрільб, навчань, несення вартової і внутрішньої (чергової та вахтової) служби, виконання інших військових обов'язків; особисто керувати кадровою роботою та відбором кандидатів для вступу до військово-навчальних закладів; організовувати експлуатацію, збереження і використання за призначенням казармено-житлового фонду, комунальних споруд, інженерних мереж, наданих для розквартирування військових частин і підрозділів; контролювати додержання заходів пожежної безпеки у військовій частині, на кораблі (у підрозділі); вживати заходів для охорони довкілля в місцях розташування та дій військ; організовувати та здійснювати заходи, спрямовані на захист особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки і майна від зброї масового ураження, звичайних засобів ураження; під час вирішення питань, пов'язаних з трудовою діяльністю працівників, суворо додержуватися законодавства про працю; вживати заходів для відшкодування матеріальних збитків, заподіяних військовій частині, кораблю (підрозділу).

Відповідно до ст. 26 Статуту, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Законом України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" від 24 березня 1999 року №551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України (надалі - Статут №551).

Цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

Відповідно до ст. 1 Статуту №551 військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Статтею 5 Статуту №551 визначено, що стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків. Діяльність командира щодо підтримання військової дисципліни оцінюється не кількістю накладених ним дисциплінарних стягнень, а виконанням обов'язків з додержанням вимог законів і статутів Збройних Сил України, повним використанням дисциплінарної влади для наведення порядку і запобігання порушенням військової дисципліни.

Тобто, дисциплінарне стягнення на військовослужбовця накладається лише за наявності такої необхідності, в тому числі якщо нагадування командира щодо належного виконання військовослужбовцем обов'язків служби не дають позитивного результату. Необхідність накладення дисциплінарного стягнення повинна визначатись такими обставинами як характер порушення, ступінь вини, попередня поведінки порушника та розмір завданих державі та іншим особам збитків.

Згідно ст. 45 Статуту №551, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Відповідно до ст. 71 Статуту №551, командир полку (корабля 1 рангу), бригади, дивізії щодо підлеглих офіцерів має право: робити зауваження, оголошувати догану, сувору догану, попереджувати про неповну службову відповідність.

Як зазначено у ст. 83 Статуту №551, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Згідно з ст. 84 Статуту №551 прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Відповідно до ст. 85 Статуту №551 службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).

Статтею 86 Статуту №551 передбачено, що під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Військовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом місяця з часу накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командирові або звернутися до суду у визначений законом строк (ст. 88 Статуту №551).

Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що військовослужбовця може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності за невиконання наказів чи розпоряджень командира лише в тому випадку, коли він винен у такому невиконанні і ця вина належним чином доведена. При цьому, до військовослужбовця може бути застосовано лише той вид стягнення, який передбачений Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, а рішення про його застосування має бути доведено до відома військовослужбовця із розясненням суті вчиненого порушення.

Згідно з п. 8 Положення про військові комісаріати, затвердженого 03.06.2013 постановою Кабінету Міністрів України №389 (далі - Положення №389), завданням військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Пунктом 14 Положення №389 військовий комісар відповідає за: стан обліково-призовної роботи; мобілізаційну готовність військового комісаріату, а обласний військовий комісар - також підпорядкованих обласному інших військових комісаріатів; забезпечення охорони державної таємниці, іншої інформації з обмеженим доступом, технічного захисту інформації та здійснення контролю за їх станом; підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу; внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, військової техніки, пального і матеріальних засобів; всебічне забезпечення військового комісаріату; організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання і протидії корупції; проведення роботи із соціального і правового захисту підлеглих військовослужбовців та членів їх сімей, призваних на збори військовозобов'язаних і резервістів, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей; ефективне і цільове використання бюджетних коштів та майна, закріпленого за військовими комісаріатами; своєчасне і повне виконання завдань, покладених на військові комісаріати.

Згідно із положеннями п. 15 Положення №389 військовий комісар зобов'язаний: забезпечувати виконання особовим складом військового комісаріату поставлених перед ним завдань; організовувати: взаємодію військового комісаріату з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також органами військового управління та військовими частинами, які розміщені на території відповідальності військового комісаріату; ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних і призовників, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час; проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку; здійснювати контроль за веденням військового обліку військовозобов'язаних та призовників бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах; організовувати охорону будівель і приміщень військового комісаріату, а також: виконання в межах своїх повноважень заходів щодо протидії диверсіям та терористичним актам; вживати заходів до запобігання порушенням під час використання майна, а також з відшкодування винними особами заподіяної шкоди в порядку, встановленому законодавством; забезпечувати: виконання правил пожежної безпеки, утримання і правильну експлуатацію будівель, приміщень і території, закріпленої за військовим комісаріатом.

Разом з тим, відповідно до плану підготовки Центральної військово-лікарської комісії на 2018 рік та пункту 2.3 розділу І Положення про військову лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2018 № 1109/15800 Центральною військово-лікарською комісією у період з 12 по 13.09.2018 здійснено перевірку стану військово-лікарської експертизи Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату.

В ході перевірки стану військово-лікарської експертизи Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату (акт перевірки затверджено 17.09.2018) виявлено суттєві недоліки в організації роботи та порядку проведення військово-лікарської експертизи.

Судом встановлено, що наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.10.2018 №432 призначено службове розслідування з метою з'ясування причин, обставин та передумов, що сприяли допущенню виявлених недоліків під час проведення перевірки стану військово-лікарської експертизи ІНФОРМАЦІЯ_2 у період з 12 по 13.09.2018.

В ході перевірки Центральною військово-лікарською комісією та службовим розслідуванням встановлено, що керівні документи, які регламентують організацію роботи та порядок ведення військово-лікарської експертизи в наявності, за винятком Положення про лікарську-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 20.11.2017 №602, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2017 за №1566/31434. Відповідно голова та члени ВЛК не ознайомлені з вказаним Положенням та не керуються ним у своїй діяльності.

Про те, 02.02.2018 військовим комісаром Вінницького обласного військового комісаріату в своїй телеграмі за №6/7/430 було доведено інформацію про набрання чинності вказаного Положення, та визначено завдання щодо його доведення до голів ВЛК Р(М)ВК.

Згідно вимог підпункту 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 №1109/15800 та пункту 1.4 Положення про позаштатну постійно-діючу військово-лікарську комісію Вінницького ОМВК, затвердженого наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.12.2017 №179, призначення голови ВЛК ОМВК повинно погоджуватись з головою ВЛК обласного військового комісаріату. На час перевірки вказане погодження відсутнє, що призвело до порушення вимог Положення.

В ході перевірки також встановлено, що наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.12.2017 №179 про створення ВЛК потребує доопрацювання та внесення змін щодо керування в своїй діяльності Положенням про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України та внесення змін щодо персонального складу комісії.

Також в ході перевірки виявлені наступні недоліки, а саме: потребує доопрацювання та внесення змін Положення про позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію ОМВК на 2018 рік; функціональні обов'язки голови та членів ВЛК ОМВК потребують доопрацювання та уточнення з доведенням їх до голови та членів комісії на 2018 рік; в рішенні міської ради на проведення призову не визначений основний та резервний склад лікарів медичної комісії призовної дільниці; наказ директора Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради про закріплення персонального складу лікарів з лікувальних закладів на час проведення призову (приписки) не представлений; лікарські кабінети призовної дільниці медичним майном укомплектовані не в повному обсязі згідно додатку №6 до Положення; відсутній кабінет отоларинголога.

Таким чином, аналіз виявлених недоліків в організації та порядку ведення військово-лікарської експертизи показав недбале виконання службових обов'язків посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 та низький контроль з боку військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_1 за дотриманням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Так, позивач з результатами перевірки Центральною військово-лікарською комісією був ознайомлений 14.09.2018 де комісією було запропоновано скласти план усунення недоліків та в місячний термін (до 14.10.2018) їх усунути, однак, план усунення недоліків був складений та затверджений лише 19.10.2018, а сплановані заходи планувалися бути виконаними лише 14.11.2018.

Крім того, суд звертає увагу, що станом на 26.10.2018 в плані усунення недоліків в графі «Відмітка про виконання» записів про виконання заходів немає, а саме 19.10.2018, 22.10.2018 та 25.10.2018 тому це свідчить про формальний підхід до виконання спланованих заходів та відсутність належного контролю з боку військового комісара.

Разом з тим, судом встановлено, що з пояснення військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_1 з'ясовано, що телеграма військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.02.2018 № 6/7/430 про набрання чинності Положення про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 20.11.2017 №602, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2017 за №1566/31434 не була доведена до відому лікарям військово-лікарської комісії Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату. Відповідно до цього лікарі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 не керувались даним Положенням.

Провину щодо не своєчасного доведення до виконавців розпорядження старшого начальника, позивач за собою не визнає, мотивуючи тим що з 29.01.2018 по 10.06.2018 перебував у відрядженні у в/ч НОМЕР_1 та не міг особисто проконтролювати хід виконання вищезазначеної телеграми військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 29.01.2018 по 06.06.2018 знаходився у службовому відрядженні у м. Одеса, з 20.09.2018 по 09.10.2018 перебував на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, з 10.10.2018 по 14.10.2018 перебував у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою, з 29.12.2018 по 13.02.2019 перебував у щорічній основній відпустці.

Однак, суд звертає увагу, що відповідно до ст. 11 Статуту, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Згідно ст. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. 30 Статуту начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання. Підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою.

На виконання вимог, щодо організації та проведення військово-лікарської експертизи у військових комісаріатах області, контролю за станом роботи військово-лікарських комісій постійно акцентувалось у розпорядженнях військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (від 16.01.2017 № 6/1/201, від 08.06.2017 № 6/1/2263, від 12.06.2017 № 6/1/2314, від 10.01.2018 № 6/7/120, від 02.02.2018 № 6/7/430, від 26.02.2018 № 6/529, від 29.03.2018 № 6/7/1246 (а.с. 144-152)).

Відповідно до ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир (начальник) зобов'язаний: знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі); встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України.

Відповідно до обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (на мирний час) затвердженого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2017 військовий комісар зобов'язаний: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, вимог статутів Збройних Сил України, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; знати стан справ у військовому комісаріаті; вміло керувати військовим комісаріатом як у повсякденному житті, так і підчас виконання завдань в особливий період; встановлювати у військовому комісаріаті такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень старших начальників; організовувати проведення медичного огляду військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних; організовує виконання інших завдань та функцій відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 11 Положення № 389 районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у пункті 9 Положення організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.

Згідно ст. 29 Статуту за своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців.

Відповідно до п. 13 Положення №389 військові комісари Автономної Республіки Крим, областей і м. Києва (далі - обласний військовий комісар) підпорядковується командувачу військ оперативного командування згідно з військово-адміністративним поділом території України та є прямим начальником для військовослужбовців військових комісаріатів, що перебувають на території відповідальності обласного військового комісаріату, та керівником вищого рівня для працівників зазначених військових комісаріатів.

Районний, міський військовий комісар, у тому числі такий, що очолює об'єднаний районний чи об'єднаний міський військовий комісаріат, безпосередньо підпорядковується обласному військовому комісару та є прямим начальником для військовослужбовців та працівників районного, об'єднаного районного, міського чи об'єднаного міського військового комісаріату.

Районний, міський військовий комісар, у тому числі такий, що очолює об'єднаний районний чи об'єднаний міський військовий комісаріат визначає обов'язки підлеглих йому військовослужбовців та працівників.

Військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України (ст. 1 Статуту №551).

Статтею 5 Статуту №551 передбачено, що стан військової дисципліни у військовій частині (підрозділі), закладі, установі та організації визначається здатністю особового складу виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання. Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.

У разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення (ст. 45 Статуту №551).

Відтак, суд зазначає, що доводи позивача стосовно перебування у відрядженні не можуть свідчити про неможливість належного виконання останнім функціональних обов'язків та забезпечення контрольних функцій за діяльністю підлеглих осіб.

Таким чином, наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , що являється прямим начальником для військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 "Про результати службового розслідування" від 06.11.2018 № 498 за неналежне виконання своїх службових обов'язків, що включає здійснення неналежного контролю підлеглого особового складу щодо виконання розпоряджень прямого начальника, що полягає: у недбалому ставленні до виконання службових обов'язків, що стосується організації та порядку ведення військово-лікарської експертизи, що виявлено у вигляді недоліків під час планової перевірки Центральної військово-лікарської комісії на 2018 рік яка була проведена з 12 по 13.09. 2018, тобто майже через 3 місяця з моменту повернення з відрядження полковника ОСОБА_1 06.06.2018; у недбалому ставленні щодо усунення недоліків за Актом перевірки стану військово-лікарської експертизи Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату затвердженого Начальником Центральної військово-лікарської комісії, де Центральною військово-лікарською комісією було запропоновано скласти план усунення недоліків та в місячний термін (до 14.10.2018) їх усунути, а фактично план усунення недоліків був складений та затверджений лише 19.10.2018, а сплановані заходи планувалися бути виконаними лише 14.11.2018.

Відтак, суд акцентує увагу, що позивач під час перебування на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 у відповідності до норм діючого законодавства, якими врегульовано його діяльність та встановлено відповідні посадові обов'язки, зобов'язаний неухильно дотримуватися останніх та забезпечувати дотримання таких підлеглими особами.

Отже, враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що порушення, допущені позивачем у своїй діяльності та встановлені під час проведення службового розслідування, під час судового розгляду справи не спростовані, що свідчить про обґрунтоване прийняття відповідачем наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 №498 від 06.11.2018 «Про результати службового розслідування», яким за неналежний контроль підлеглого особового складу щодо виконання розпоряджень старших начальників, порушення ст. ст. 11, 16, 30, 59 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України на військового комісара Вінницького об'єднаного міського військового комісаріату полковника ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення “сувора догана”.

Щодо наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.11.18 № 547 «Про результати проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу», суд зазначає наступне.

Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 (зі змінами), наказу Міністерства оборони України від 22 травня 2018 року № 231 (зі змінами), директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 04.10.2018 № Д-14, протягом жовтня-листопада 2018 року було проведено заходи з організації та проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідно до розпоряджень начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 03.09.2018 № 321/5398, командира військової частини НОМЕР_1 від 09.09.2018 № 5/4/3813 та від 15.09.2018 № 5/4/3921 обласному військовому комісаріату було визначено планове завдання щодо призову на військову службу за призовом осіб офіцерського складу в кількості 32 чоловіка, а також мати 100 % резерв кандидатів.

Враховуючи щомісячне подання військовими комісаріатами області додатку 3(бази даних по офіцерам запасу) до Табеля термінових донесень затвердженого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 12.03.2018 та доведеного до РМВК 14.03.2018 під час проведення мобілізаційного збору на базі ІНФОРМАЦІЯ_3 , районним (міським) військовим комісаріатам області розпорядженням військового комісара обласного військового комісаріату від 17.09.2018 № 10/7/3178 було визначено планове завдання з відбору та представлення на атестаційну комісію обласного військового комісаріату офіцерів запасу віком до 43-х років, які пройшли військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу у вищих військових навчальних закладах або у військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів та не проходили військової служби.

Вінницькому ОМВК відповідно до планового завдання офіцерів запасу було визначено план в кількості - 6 чоловік та 100% резерву у кількості - 6 чоловік. Таким чином загальна кількість планового завдання складала у кількості 12 чоловік.

Розпорядженням від 17.09.2018 №10/7/3178 військовим комісарам РМВК області було визначено завдання щодо подання до 19.10.2018 узагальнених письмових доповідей про готовність до проведення призову.

За результатами опрацювання поданих доповідей з РМВК встановлено, що жоден районний (міський) військовий комісаріат до проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу не готовий. Зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_5 взагалі не подано доповіді про виконання визначених завдань та готовності до проведення призову.

Таким чином, станом на 19.10.2018 планове завдання за ІНФОРМАЦІЯ_7 було виконано тільки на 41 %.

Відповідно до розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 09.09.2018 № 5/4/3813, 26 жовтня 2018 року було відпрацьовано попередній список кандидатів для підготовки проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) в мобілізаційному відділі управління персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 з поданням необхідного пакету документів.

За результатом відпрацювання попереднього списку кандидатів для підготовки проекту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) виникла гостра проблема в офіцерах запасу медичного профілю, що могла призвести до зриву виконання планового завдання по призову офіцерів.

З метою виправлення стану справ та своєчасного виконання планового завдання по призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 було прийнято рішення щодо створення позаштатної групи офіцерів запасу обласного військового комісаріату та визначено завдання щодо негайного пошуку та відбору офіцерів запасу.

Розпорядженням військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 "Про створення позаштатної групи офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 05.10.2018 №17 в період з 3 по 4 листопада 2018 року позаштатною групою офіцерів запасу обласного військового комісаріату було перевірено стан роботи та надано допомогу ІНФОРМАЦІЯ_4 в пошуку офіцерів запасу віком до 43-х років, які підлягають призову.

За результатами роботи встановлено, що за наявними даними бази обліку офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовому обліку перебуває 1305 офіцерів запасу медичного профілю віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби, з них підлягають призову за необхідними військово-обліковими спеціальностями 1067 офіцерів запасу.

Під час перегляду книги обліку офіцерів запасу, які були взяті на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з жовтня 2016 року і по теперішній час, з числа офіцерів запасу медичного профілю відібрано 22 офіцера запасу. Під час вивчення їх особових справ та проведенням звірки із базою даних встановлено, що 9 офіцерів запасу не внесені до бази даних, що поставлені на облік: у 2016 році - 1 чоловік; у 2017 році - 5 чоловік; у 2018 році - 2 чоловіка.

Даний факт підтверджує систематичне не ведення бази даних по офіцерам запасу (ведення бази визначено Табелем термінових донесень обласного військового комісаріату).

При перевірці направлених на ім'я керівників медичних установ та організацій м. Вінниці розпоряджень про виклик до військового комісаріату офіцерів запасу встановлено, що розпорядження направлені тільки на 75 офіцерів запасу із 1067 офіцерів запасу медичного профілю, що перебувають на військовому обліку у військовому комісаріаті.

Результатом відповідей встановлено, що більшість офіцерів запасу звільнилося і не працює чи перебуває у відрядженні або взагалі жодної відповіді. Даний факт є підтвердженням відсутності проведення звірок облікових даних офіцерів запасу військовим комісаріатом із медичними установами та організаціями міста.

В ході оповіщення контроль за виконанням направлених розпоряджень щодо виклику військовозобов'язаних посадовими особами відділення офіцерів запасу і кадру ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснювався. Так, по жодному випадку не прибуття офіцера запасу за розпорядженням до військового комісаріату, заходи реагування та не притягнення керівників медичних установ та організацій до адміністративної відповідальності не здійснювався.

В ході подальшої роботи при визначені потенційних кандидатів було виявлено факт щодо не подання на атестаційну комісію обласного військового комісаріату документів, для надання відстрочки на 50 офіцерів запасу, через відсутність підтверджуючих документів в повному обсязі.

Таким чином, враховуючи вищезазначений стан справ, результатом роботи Вінницького ОМВК, позаштатною групою офіцерів запасу Вінницького ОВК зроблено висновок: завдання щодо організації та проведення оповіщення, відбору, виклику до військового комісаріату, проведення медичного огляду, уточнення облікових даних, представлення на атестаційну комісію обласного військового комісаріату офіцерів запасу віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби, особовому складу відділення офіцерів запасу і кадру військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 не визначено; робота по оповіщенню, відбору, виклику до військового комісаріату, проведенню медичного огляду, уточненню облікових даних, представленню на атестаційну комісію обласного військового комісаріату офіцерів запасу віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби не організована; контроль за виконанням вище вказаних заходів не здійснювався взагалі.

Виходячи з даного стану справ за результатами роботи проведено заслуховування військового комісара та начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_3 . За результатами заслуховування військовий комісар полковник ОСОБА_1 причини не притягнення до відповідальності керівників підприємств і установ міста назвати не зміг.

В цілому за результатами проведеної роботи військовими комісаріатами області в період з 11.10.2018 по 07.11.2018 було відібрано 49 кандидатів для призову, з них 3 кандидата, які проходили атестаційні комісії під час проведення попередніх призовів.

За результатами роботи атестаційної комісії встановлено, що 6 кандидатів мали законні підстави для отримання відстрочки від призову та виявили бажання нею скористатися. В тому числі 1 кандидат з Вінницького ОМВК. Результат вивчення та спілкування з кандидатом під час проведення атестаційних комісій склали враження про поверхневе вивчення відібраного кандидата Вінницького ОМВК, низьким рівнем оформлення особових справ, що є грубим порушенням абзацу 2, 3, 4, 5, 27 п. 10.12. Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170.

Також в ході внесення даних до звітної відомості для контролю за наявністю призовного ресурсу було виявлено факти відсутності внесення даних офіцерів запасу в додаток 3 до Табеля термінових донесень (база даних обліку офіцерів запасу), що унеможливлювало здійснювати правильний та оперативний облік військовими комісаріатами, в тому числі і ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В цілому за результатами роботи Вінницького ОМВК по відбору кандидатів з числа офіцерів запасу віком до 43-х років, які закінчили військову кафедру та не проходили військової служби у відповідності до планового завдання, визначеного військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 , планове завдання було виконано лише на 20 %, враховуючи найбільшу кількість облікованих офіцерів запасу по Вінницькій області - 2712 чоловік, відібрано лише 3 чоловіка (плановим завданням визначалось 12 чоловік).

Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Згідно ст. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир (начальник) зобов'язаний показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників).

Відповідно до обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (на мирний час) затвердженого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2017 військовий комісар відповідає за організацію та ведення військового обліку осіб рядового, сержантського, старшинського складу, офіцерів запасу та призовників.

Військовий комісар зобов'язаний: показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); контролювати ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників.

Відповідно до п. 15 Положення №389 військовий комісар зобов'язаний організовувати ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних і призовників, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час.

Відповідно до п. 10.12 розділу Х Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170 (далі - Інструкція), районні (міські) військові комісаріати організовують: відбір кандидатів; медичний огляд кандидатів; вивчення особистих якостей кандидатів.

Відбір кандидатів серед офіцерів запасу проводиться військовими комісаріатами згідно із завданням, визначеним Генеральним штабом Збройних Сил України.

Районний (міський) військовий комісар робить висновок про відповідність громадянина вимогам, установленим для осіб, які призиваються на військову службу осіб офіцерського складу, який відображається в аркуші вивчення особистих якостей (підписується військовим комісаром та завіряється гербовою печаткою).

За якість відбору громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, своєчасність подання необхідних документів та виконання завдань щодо обсягів призову на військову службу осіб офіцерського складу відповідають військові комісари.

Відповідно до ст. 30 Статуту начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання. Підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою.

Згідно ст. 45 Статуту №551 у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Відповідно до ст. 71 Статуту №551 командир полку (корабля 1 рангу), бригади, дивізії щодо підлеглих офіцерів має право: робити зауваження, оголошувати догану, сувору догану, попереджувати про неповну службову відповідність.

Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач на підставі Аналізу виконання завдання РМВК області щодо призову громадян України з числа офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу до Збройних Сил України протягом жовтня-листопада 2018 року правомірно виніс наказ "Про результати проведення призову громадян України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу" від 29.11.2018 №547, яким за результатами організації та проведення призову осіб офіцерського складу за порушення вимог абзаців 2, 5 статті 11, статті 16, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 10.12 розділу X Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170, розпорядження військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2018 № 10/7/3178, в частині щодо не виконання визначеного планового завдання з призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу оголошено сувору догану полковнику ОСОБА_1 , військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Щодо наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.18 № 549 «Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу у листопаді 2018», суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог Указу Президента України від 15.02.2018 №33/2018 (із змінами) Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.09.2018 року №679-р "Про затвердження чисельності громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу у жовтні - грудні 2018 року з областей та м. Києва", Вимог директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 02.02.2018 №Д-3 "Про організацію та проведення призову громадян України на строкову військову службу і звільнення в запас військовослужбовців, які вислужили встановлені строки строкової служби у 2018 році" та вимог директиви Командувача військ оперативного командування від 15.03.2018 №4 "Про організацію та проведення призову громадян України на строкову військову службу і звільнення в запас військовослужбовців" у районних та міських військових комісаріатах області проводиться черговий призов громадян України на строкову військову службу.

Суд зазначає, що згідно даних, із спланованих до відправки 965 осіб - призвано 798, що складає 88 % від планового завдання для обласного військового комісаріату на призов восени 2018 року, у тому числі до: Збройних Сил України - 505 (100%); Національної гвардії України - 243 (61 %); Державної спеціальної служби транспорту - 30 (100%); Державної прикордонної служби України - 20 (100%). З них по Вінницькому ОМВК заплановано 166 призовників, а призвано 71 чоловік, що складає 43% виконання завдання.

Такий стан справ щодо виконання планів призову свідчить, що робота була організована та проводилась не ефективно, питанням обліково-призовної роботи належної уваги не приділялося, підготовчі заходи проводились поверхнево, формально та несвоєчасно, контроль за оповіщенням призовників не здійснювався, заходи з розшуку юнаків, які ухиляються від призову проводилась в недостатньому об'ємі та неефективно.

Відповідно до пункту 8 Положення №389 одним із завдань районного (міського) військового комісаріату є проведення призову громадян на військову службу у мирний та воєнний час.

Відповідно до пункту 14 Положення №389, військовий комісар районного (міського) військового комісаріату відповідає за своєчасне і повне виконання завдань, покладене на військовий комісаріат.

Відповідно до обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (на мирний час) затвердженого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2017 військовий комісар відповідає за підготовку молоді до військової служби, організацію проведення призову на військову службу.

Таким чином, було порушено вимоги абзаців 2, 3, 5 статті 11, статті 16, абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що зобов'язують військовослужбовців додержуватися законів України, бути дисциплінованим, додержуватись вимог Статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників).

Відтак, відповідач, користуючись наявними у нього повноваженнями видав наказ "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу у листопаді 2018" від 30.11.2018 №549 за неналежне виконання службових обов'язків та порушення абзаців 2, 3, 5 статті 11, статутів абзацу 9 статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 8 та 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року №389 в частинні оголошення суворої догани полковнику ОСОБА_1 , військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відповідності до норм діючого законодавства.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )

Відповідач: Військовий комісар Вінницького обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

Суддя Комар Павло Анатолійович