Рішення від 07.05.2019 по справі 120/1172/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 травня 2019 р. Справа № 120/1172/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці

про: визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (далі - УПФУ в м. Вінниці, відповідач) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 07.09.2018 звернулася до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за списком Списку № 2, однак отримала рішення від 07.12.2018 щодо відмови у призначенні пенсії. На переконання позивача вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки у неї (позивача) наявний достатній стаж для призначення пільгової пенсії, який підтверджується трудовою книжкою та відповідним довідками.

Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За правилами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Ухвалою від 05.04.2019 відкрито провадження у справі та, зокрема, встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Копію зазначеної ухвали сторони отримали 12.04.2019, що підтверджується розпискою та рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення.

У строк, встановлений судом, відповідач надав на адресу суду відзив (вх. № 22508 від 23.04.2019), у якому заперечує проти задоволення позовних вимог, вважаючи позов таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування відзиву з посиланням на ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зазначає, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, позивач не надала уточнюючу довідку, яка б підтверджувала спеціальний трудовий стаж.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 07.09.2018 звернулася до УПФУ в м.Вінниці з заявою про призначення пенсії за Списком №2 відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішенням від 07.12.2018 № 2557/11-32-3/04 позивачеві відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зазначено, що при поданні заяви на призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 . довірену особу заявника - адвоката Савчука М. В. було повідомлено про необхідність надання довідок, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Вказано, що управлінням зроблено запит за № 1847/11-32-3/04 від 18.09.2018 ліквідатору ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" щодо надання довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах по списку № 2, однак станом на 07.1.2018 уточнюючих довідок не отримано. Також у рішенні відповідач зазначає, що з копії трудової книжки та інших наданих документів не вбачається факт роботи заявника на посадах, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, або ж на призначення дострокової пенсії за віком. При цьому, до страхового стажу не зараховано період навчання в училищі згідно з дипломом № 439400, оскільки відповідно до наявних у пенсійній справі документів не прослідковується належність ОСОБА_1 прізвища " ОСОБА_1 ".

Не погодившись з таким рішенням та мотивами його прийняття, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Визначаючись щодо позову, суд виходив з такого.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-Х11 встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;

За приписами статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 62 Закону "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).

Відповідно до пунктів 3, 4.5 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Згідно з пунктами 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За приписами пункту 20 вказаного Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Комплексний аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку 637 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відповідно до записів у трудовій книжці № 9158080 позивач з 01.09.1979 по 21.07.1982 навчалася за професією маляр у МПТУ №6. З 21.09.1982 по 01.10.1991 позивач працювала малярем 4 розряду 18 Державного підшипникового заводу; з 28.07.1994 по 08.04.2003 - малярем 4 розряду Вінницького підшипникового заводу; з 10.04.2003 по 29.07.2005 - малярем 4 розряду у ВАТ "Промжитлосільбуд"; з 25.03.2013 по 07.09.2018 - малярем 4 розряду Калинівської центральної районної лікарні.

Відповідно до протоколу про призначення пенсії 11.12.2018 загальний трудовий стаж позивача відповідач визначив у кількості 28 років 5 місяців 1 день.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд виходив з такого.

Відповідно до пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (п.10 Порядку №383).

Таким чином, однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до Списків, що діяли в період такої роботи. Вимога щодо обов'язкового підтвердження документами умов праці до 21 серпня 1992 року та проведення атестації після цієї дати є похідними від основної умови про внесення цієї професії до діючих Списків.

Як уже зазначалося, оскаржуваним рішенням УПФУ в місті Вінниці позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зазначено, що при поданні заяви на призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 . довірену особу заявника - адвоката Савчука М.В. було повідомлено про необхідність надання довідок, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Вказано, що управлінням зроблено запит за № 1847/11-32-3/04 від 18.09.2018 ліквідатору ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" щодо надання довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах по списку № 2, однак станом на 07.1.2018 уточнюючих довідок не отримано. Також у рішенні відповідач зазначає, що з копії трудової книжки та інших наданих документів не вбачається факт роботи заявника на посадах, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, або ж на призначення дострокової пенсії за віком. При цьому, до страхового стажу не зараховано період навчання в училищі згідно з дипломом № 439400, оскільки відповідно до наявних у пенсійній справі документів не прослідковується належність ОСОБА_1 "прізвища ОСОБА_1 ".

Однак у вказаному рішенні взагалі не зазначено правової оцінки періодів роботи позивача малярем 4 розряду у Державному підшипниковому заводі, у ВАТ "Промжитлосільбуд", у Калинівській центральній районній лікарні. Не вказано з яких підстав відповідачем розраховано спеціальний стаж, що дає право на пенсію за вислугу років, як частини страхового стажу позивача.

Суд зауважує, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

У відзиві на позов відповідачем також не наведено правової оцінки періодів роботи позивача малярем 4 розряду та не надано суду доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 07.09.2018.

Встановлені судом обставини свідчать про недотримання відповідачем вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості прийнятого відповідачем рішення за результатами розгляду заяви позивача від 07.09.2018, виконання яких є запорукою доведення до заявника суб'єктом владних повноважень правомірності свого рішення та передбачуваності для заявника наслідків прийняття такого рішення.

А відтак, суд дійшов висновку, що рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, тому воно є протиправним.

При цьому, зважаючи на те, що спірне рішення є правовим актом індивідуальної дії, який відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд, керуючись приписами частини другої статті 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати спірне рішення.

Визначаючись щодо позовних вимог зобов'язального характеру, суд виходить з такого.

Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Виходячи з того, що у змісті рішення, прийнятого за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах взагалі не зазначено підстав, з яких відповідачем встановлено/розраховано зазначений у цих рішеннях спеціальний стаж, що дає право на пенсію за вислугу років, як частини страхового стажу позивача, а також враховуючи суперечливість/недоведеність/спростування наведених відповідачем обґрунтувань встановленими судом обставинами - станом на момент вирішення цієї справи підстав для задоволення позовної вимоги зобов'язального характеру немає.

Тому, керуючись абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України суд, приписами частини другої статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 07.09.2018 та прийняти мотивоване рішення, яким вирішити питання призначення позивачеві пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" або мотивованої відмови у призначенні такої пенсії.

З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті судом прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до позовної заяви додані квитанції про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у загальній сумі 704,80 грн.

Позивачем у позові заявлено одну основну немайнову вимогу та одну похідну немайнову вимоги зобов'язального характеру.

Виходячи з висновків суду про задоволення основної немайнової вимоги позивача, з урахуванням виходу суду за межі позовних вимог, стягненню з управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці № 2557/11-32-3/04 від 07.12.2018 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 07.09.2018 та прийняти мотивоване рішення, яким вирішити питання призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" або мотивованої відмови у призначенні такої пенсії.

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 )

Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (21100, м.Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 37979905)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович