справа №1.380.2019.002215
про передачу адміністративної справи з
одного адміністративного суду до іншого
07 травня 2019 року
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі судді Крутько Олени Василівни, розглянувши матеріали позовної заяви Концерн «Техвоєнсервіс» в особі директора філії Концерну «Техвоєнсервіс» «ОСОБА_1 автомобільний ремонтний завод» ОСОБА_2 до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
На розгляд ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Концерн «Техвоєнсервіс» в особі директора філії Концерну «Техвоєнсервіс» «ОСОБА_1 автомобільний ремонтний завод» ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №ЛВ1208/1097/АВ/П/ПТ/ПС від 10.04.2019 року, якою постановлено притягнути директора філії Концерну «Техвоєнсервіс» «ОСОБА_1 автомобільний ремонтний завод» до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у розмірі 1275,00 грн.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що зазначена позовна заява підлягає передачі до іншого адміністративного суду, виходячи з наступного.
Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначає стаття 20 КАС України.
Статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) розмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів. Так, частиною 1 цієї статті визначено адміністративні справи, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Положення вказаної норми кореспондують вимогам частини 1 статті 286 КАС України.
Так, предметом оскарження у поданому позові є постанова по справі про адміністративне правопорушення №ЛВ1208/1097/АВ/П/ПТ/ПС від 10.04.2019, якою директора філії Концерну «Техвоєнсервіс» «ОСОБА_1 автомобільний ремонтний завод» притягнуто до адміністративної відповідальності в порядку КУпАП.
Таким чином, зважаючи на те, що предметом оскарження є рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, застосоване до позивача на підставі Кодексу України про адміністративні правопорушення, тому дана справа предметно не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, а її розгляд належить до юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного.
Наслідки недотримання правил предметної та територіальної підсудності Кодексом адміністративного судочинства України не розмежовано та врегульовані статтею 29 КАС України. Законодавцем визначено аналогічні підстави для передачі справи з одного адміністративного суду до іншого у разі недотримання правил і предметної, і територіальної підсудності.
Так, пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись наведеними вище нормами, враховуючи те, що предметом оскарження є рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, суд приходять висновку, що адміністративна справа предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному та вважає за необхідне передати дану адміністративну справу на розгляд Галицького районного суду м.Львова, як адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.29, 248, 256 КАС України, суд -
Передати матеріали позовної заяви Концерн «Техвоєнсервіс» в особі директора філії Концерну «Техвоєнсервіс» «ОСОБА_1 автомобільний ремонтний завод» ОСОБА_2 до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови до Галицького районного суду м.Львова (79018, м.Львів, вул.Чоловського, 2), як адміністративного.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.