Єдиний унікальний номер судової справи: 225/2657/19
Номер провадження: 3/225/804/2019
06 травня 2019 року м. Торецьк
Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Ткач Г.В., розглянув матеріал, що надійшов від військового коменданта ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Ліманське, Раздельнянського району Одеської області, громадянина України, проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді начальника польового вузла зв'язку, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , посвідчення офіцера серії НОМЕР_2 , видане 17.08.2015 року,
за ч.2 ст. 172-16 КУпАП,-
28.04.2019 року близько 15.00 години оператор апаратної П-240 ТМ1 взводу зв'язку центру зв'язку командного пункту польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 , перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 (м. Торецьк, Донецької області), в умовах особливого періоду, вживала алкогольні напої.
Майор ОСОБА_1 , який проходить військову службу на посаді начальника польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , будучи військовою службовою особою та прямим начальником для солдата ОСОБА_2 , виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки, знав та бачив факт розпивання алкогольних напоїв своєю підлеглою, але в порушення вимог ст.ст.58,59,224 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України правопорушення не припинив, про вчинене правопорушення солдатом ОСОБА_2 командуванню військової частини не доповів.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надав суду письмову заяву, в якій просив розглянути матеріал про адміністративне правопорушення без його участі. Вину визнає в повному обсязі, обставини, зазначені в протоколі не оскаржує. Відтак, суд розглянув справу на підставі наданих матеріалів.
Частина 2 ст. 172-16 КУпАП передбачає відповідальність за умисне невжиття заходів щодо припинення злочину, що вчиняється підлеглим, або ненаправлення військовою службовою особою до органу досудового розслідування повідомлення про підлеглого, який вчинив кримінальне правопорушення, а також інше умисне невиконання військовою службовою особою покладених на неї службових обов'язків, вчинене в умовах особливого періоду.
Вiдповiдно до статті 1 Закону України «Про оборону України» з моменту оголошення Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 302/2014 в України триває особливий період. Скасування особливого періоду буде здійснено окремим Указом Президента України «Про демобiлiзацiю» після стабілізації обстановки на Сході України. Зазначене положення відповідає правовій позиції Верховного Суду щодо тлумачення поняття "особливий період" сформульованій у постанові від 25.04.2018 у справі №205/1993/17-ц (касаційне провадження № 61-1664св17). У постанові зазначено, що особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 "Про часткову мобілізацію"і продовжує діяти сьогодні. Наголошується, що Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Відповідно до Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України: ст. 28, єдиноначальність є одним із принципів будівництва і керівництва Збройними Силами України і полягає в наділенні командира (начальника) всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих і покладені на нього персональної відповідальності перед державою за всі сторони життя та діяльності військової частини, підрозділу і кожного військовослужбовця.
Відповідно до ст. 11 необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки:
абз.1 свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;
згідно зі ст. 16 кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України:
стаття 1, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України;
стаття 5, за стан дисципліни у військовому з'єднанні, частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення.
Командир, який не забезпечив додержання військової дисципліни та не вжив заходів для її відновлення, несе встановлену законом відвічальність.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме протоколом про адміністративне правопорушення від 02.05.2019 року серії ДНК №1316, що є самостійним доказом у справі; письмовими поясненнями особи, яка притягається до відповідальності; витягом з наказу командира ВЧ НОМЕР_3 №281 від 30.09.2016 та №228 від 07.09.2019, про призначення на посаду майора ОСОБА_1 , функціональними обов'язками начальника польового вузла зв'язку, затвердженими 01.01.2019, які доведено ОСОБА_1 01.01.2019, про що свідчить його особистий підпис.
Згідно з поясненнями в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вбачається, що він провину визнає повністю, 28.04.2019 близько 15.00 години бачив факт вживання солдатом ОСОБА_2 алкогольних напоїв, відносно якої є начальником, однак зазначене правопорушення не припинив, умисно командуванню не доповів через можливість притягнення його до відповідальності.
Враховуючи викладене, в діях військовослужбовця ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-16 КУпАП, а саме, інше умисне невиконання військовою службовою особою покладених на неї службових обов'язків, в умовах особливого періоду.
При визначенні виду та міри стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь провини ОСОБА_1 , а саме те, що він вину визнає повністю, що суд визнає обставиною, що пом'якшує відповідальність, протягом року не притягався до адміністративної відповідальності, посередньо характеризується за місцем служби.
Суд зазначає, що, неналежне, а особливо, умисне невиконання службових обов'язків військовою службовою особою, підриває авторитет командира (начальника), є причиною уникнення відповідальності підлеглими, що несумісно з завданнями та принципами військової служби та недопустимо в умовах особливого періоду.
Суд вважає за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень, застосувати до порушника адміністративне стягнення, в мінімальних межах санкції статті ч. 2 ст. 172-16 КУпАП України у вигляді штрафу.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 33-35, 40?, ч.2 ст. 172-16, ст.ст. 245, 280, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір»,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-16 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення в розмірі 145 (ста сорока п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень.
На підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від сплати судового збору.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці. В разі оскарження постанови перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Дзержинський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Г.В. Ткач