м. Вінниця
07 травня 2019 р. Справа № 802/2285/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі
за позовом: ОСОБА_1
до: Томашпільського районного сектору Управління Державної міграційної служби України, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Томашпільського районного сектору Управління Державної міграційної служби України, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Томашпільського районного сектору Управління Державної міграційної служби України щодо не оформлення ОСОБА_1 паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки. Зобов'язано Томашпільський районний сектор Управління Державної міграційної служби України оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт № 2503-ХІІ. В решті позову відмовлено.
10.04.2019 на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області та Томашпільського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області надійшла заява про відстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 терміном до трьох місяців. В обґрунтування заяви зазначено, що з 01.01.2016 до ДМС України у Вінницькій області припинено постачання та надання паспортів громадян України у формі паспортної книжечки, в зв'язку із запровадженням Державою паспортів громадянин України з безконтактним електронним носієм. Також заява містить посилання на втрату чинності Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 13.04.2012 № 320. Відтак, як зазначає заявник, на сьогодні відсутні затверджені у встановленому порядку: форма заяви, що подається для одержання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки; порядок реєстрації такої заяви; процедура оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки; порядок дій працівників уповноважених органів під час приймання документів, їх перевірки, підтвердження тотожності особи, яка подає заяву та особи, зображеної на фотокартці, заходи з ідентифікації особи; форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Сторони в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Поряд з цим, представником Управління ДМС у Вінницькій області подано заяву про розгляд заяви без її участі в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Визначаючись щодо заяви про відстрочення виконання судового рішення, суд виходив з такого.
Згідно з статтею 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання.
Право особи на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також статтею 6 КАС України.
Згідно із частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За приписами частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Згідно з вимогами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У разі, якщо рішення суду не виконується у добровільному порядку воно може бути звернене до примусового виконання у порядку статті 373 КАС України.
При цьому, відповідно до частин першої, третьої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд згідно з положеннями частини четвертої статті 378 КАС України також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. При цьому відповідно до частини п'ятої статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2019, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Першого міського відділу у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області у видачі ОСОБА_2 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. Зобов'язано Перший міський відділ у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт № 2503-ХІІ.
В обґрунтування заяви про відстрочення виконання судового рішення зазначено, що з 01.01.2016 до ДМС України у Вінницькій області припинено постачання та надання бланкової продукції, а саме паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, оскільки запроваджено Державою оформлення паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 за № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, переселення, вилучення повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України". Також зазначено, що порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ від 13.04.2012 № 320 "Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за № 1089/21401 (далі - Порядок № 320), що встановлював зразки печаток, штампів і бланків документів, які застосовувалися для виконання Положення №2503-ХІІ, втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ № 161 від 01.03.2018, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.03.2018 за № 352/31804. Відтак, як зазначає заявник, на сьогодні відсутні затверджені у встановленому порядку:
- форма заяви, що подається для одержання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки,
- порядок реєстрації такої заяви,
- процедура оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки,
- порядок дій працівників уповноважених органів під час: приймання документів, перевірки поданих документів, перевірки та підтвердження тотожності особи, яка подає заяву та особи, зображеної на фотокартці, заходи з ідентифікації особи;
- форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки.
Заявник вказує, що юридична неможливість застосування правової норми, закріпленої у Положенні про паспорт громадянина України, випливає із суперечності вимогам Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VІ (далі - Закон № 5492) та яким сьогодні регулюються правові відносини щодо видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Таким чином, з наведених заявником обставин вбачається відсутність на сьогодні механізму реалізації Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ, відповідно до якого рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 зобов'язано Томашпільський районний сектор Управління Державної міграційної служби України оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт № 2503-ХІІ.
Проаналізувавши доводи заявника, дослідивши заяву про відстрочення судового рішення, суд вважає, що вказані заявником обставини є такими, що істотно ускладнюють виконання судового рішення. На переконання суду, відтермінування виконання судового рішення необхідне для врегулювання питання щодо реалізації Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що є наявні обставини, які істотно ускладнюють виконання судового рішення, суд дійшов висновку про відстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №802/2285/17-а строком на три місяці, починаючи з дати звернення заявника із відповідною заявою до суду, тобто з 10.04.2019. Відтак, подана заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 256, 325, 370, 372, 378 КАС України суд, -
Заяву Томашпільського районного сектора Управління Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про відстрочення виконання судового рішення задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 у справі №802/2285/17-а за позовом ОСОБА_1 до Томашпільського районного сектора Управління Державної міграційної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії строком на три місяці, починаючи з 10.04.2019.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович