вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
25.04.2019м. ДніпроСправа № 904/5942/18
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Левицької К.Ю. розглянув спір
за позовом Приватного підприємства - Фірма "ВОЛЬНА", с. Сергіївка, Солонянський р-н, Дніпропетровська область
до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро
про визнання протиправним та скасування рішення
Представники:
від позивача представник не з'явився;
від відповідача провідний юрисконсульт департаменту з правового забезпечення продажів Локотков Б.О. (дов. № 831 від 21.05.18).
Приватне підприємство - Фірма "Вольна" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про визнання протиправним рішення комісії Солонянського РЕМ Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", оформленого протоколом № 45/2 від 30.11.2018, прийнятого за результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення № 116433 від 26.11.2018 та про його скасування.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що акт про порушення не відповідає вимогам чинного законодавства та зазначає, що перевірка трансформатора, де знаходиться лічильник, працівники підприємства відповідача здійснювали за відсутності представника споживача. Окрім того, останній зазначає, що не був обізнаний про дату засідання комісії з розгляду акту про порушення.
До того ж, позивач зазначає, що відповідно до пункту 1.3. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не обліковано внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, енергопостачальником з метою запобігання розкраданню електричної енергії на прилади обліку електричної енергії споживача можуть бути встановлені індикатори дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатори), проте, споживачу не було відомо про встановлення таких індикаторів, актів про їх встановлення останньому не надавалось.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, вказуючи на те, що позивач здійснив втручання в параметри розрахункового засобу комерційного обліку (лічильника) з метою зміни його показників шляхом встановлення на корпусі лічильного механізму постійного магніту, в той час як відповідно до пункту 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Таким чином, порушення, про яке зазначено в акті є порушенням законодавства в галузі електроенергетики, за яке передбачена відповідальність відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПРРЕЕ, а отже, відповідно до пункту 4.2.3 договору споживач повинен сплати Постачальнику вартість недоврахованої електричної енергії, розрахованої відповідно до Методики.
АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" 04.03.2019 подано пояснення до відзиву на позовну заяву, в яких останній зазначає, що комісією постачальника електричної енергії розглянуто акт про порушення № 116433 від 26.11.2018. Рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії № 45/2 від 30.11.2018. Акт про порушення містить достатній обсяг вихідних даних, необхідних для розрахунку обсягу недорахованої електричної енергії за пунктом 2.5 по формулам 2.4 Методики. Позивачем не спростовано факт виявленого порушення, вина останнього підтверджується матеріалами справи. Перевірка споживачем правил користування електричною енергією здійснена з дотриманням передбаченого порядку, в присутності представника споживача. Акт про порушення підписано п'ятьма представниками постачальника електричної енергії та представником споживача. Отже, такий акт є визначальним при визначенні вартості недоврахованої електричної енергії.
Крім того, у поданих поясненнях відповідач зазначає про те, що фіксації впливу постійного (змінного) магнітного поля індикаторами магнітного поля "МагнеТ" виявлено не було.
25.04.2019 від позивача електронною поштою надійшла заява, в якій останній звертає увагу суду на те, що в спірному акті про порушення відповідачем, в порушення пункту 4.1. Методики, не було зазначено про здійснення фото- та відеозйомки під час здійснення перевірки електроустановок.
До того ж, у вказаній вище заяві останній зазначає про те, що відповідно до пункту 2.1. Методики відповідач мав перевірити та довести, що вказаний в спірному акті про порушення магніт мав вплив на лічильник, зокрема, вказаний факт у відповідності до пункту 3.1. Методики має бути підтверджений експертизою.
02.04.2019 від позивача електронною поштою надійшла заява, в якій останній просить суд не приймати до уваги відеодокази, надані відповідачем до матеріалів справи, а саме, відеозйомку в приміщенні АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі".
Подана заява відхилена господарським судом.
Крім того, разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про витребування від відповідача доказів, у задоволенні якого господарським судом відмовлено з огляду на його невідповідність вимогам статті 81 Господарського процесуального кодексу України.
До того ж, 28.12.2018 Приватним підприємством - Фірмою "Вольна" подано клопотання про допит свідків, а саме, представників комісії Солонянського РЕМ АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", у задоволенні якого господарським судом відмовлено.
Ухвалою від 02.01.2019 господарським судом відкрито провадження у справі № 904/5942/18, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.01.2019.
Розгляд справи у підготовчому засіданні відкладався до 19.02.2019, 04.03.2019, 01.04.2019.
Ухвалою господарського суду від 01.04.2019 за усним клопотанням представника позивача оголошено перерву в підготовчому засіданні до 02.04.2019.
Ухвалою від 02.04.2019 господарським судом закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті на 23.04.2019.
23.04.2019 господарським судом відкладено розгляд справи до 25.04.2019, про що постановлено відповідну ухвалу.
25.04.2019 у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши представника відповідача, господарський суд, -
19.02.2013 Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго", правонаступником якого є Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (Постачальник) та Приватним підприємством - Фірма "Вольна" (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 537.
Відповідно до розділу першого вказаного вище договору Постачальник (відповідач) продає електричну енергію споживачу (позивачу) у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 122,0 кВТ, величини якої по об'єктах Споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору.
Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємною частиною даного договору.
Даний Договір передбачає, що під час виконання його умов, а також всіх питань, що не обумовлені ним, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (п. 2.1. Договору).
Відповідно до пункту 4.2.3. Договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика) за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі таких дій Споживача:
- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;
- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та (або) зняття пломб з засобів обліку;
- інших умов, визначених Методикою.
У пункті 4.2.4. Договору сторонами визначено, що Споживач несе відповідальність за збереження і цілісність встановлених на його території (приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Пункт 4.4 Договору передбачає, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформляється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стали причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.
26.11.2018 представниками постачальника проведена перевірка дотримання споживачем правил користування електричною енергією на об'єкті споживача: Дніпропетровська область, смт. Солоне, вул. Гагаріна, 4, за результатами якої складено Акт про порушення № 116433.
В Акті про порушення № 116433 зазначено, що споживачем порушено пункти 2.3.4, 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, передбачене п.п. 3 п. 2.1. Методики, а саме: порушення умов договору про постачання електричної енергії в частині оплати спожитої електроенергії у повному обсязі. Виявлені ознаки втручання в параметри розрахункового засобу комерційного обліку з метою зміни його показів - вплив на лічильник № 0302340 електричної енергії постійного магнітного поля, внаслідок чого спожита електрична енергія не враховується. На корпусі лічильника в районі лічильного механізму встановлений постійний магніт.
Споживачем було підписано Акт про порушення № 116433 без зауважень. Окрім того, даним актом було повідомлено останнього, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводитись 04.11.2018 за адресою: вул. Соборна, 2а, смт. Солоне.
30.11.2018 за результатом засідання комісії по розгляду Акту про порушення № 116433 від 26.11.2018 прийнято рішення, оформлене протоколом № 45/2, про нарахування згідно з пунктом 2.5 та за формою 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПРРЕЕ, вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 225 825,57 за період з 30.08.2018 по 26.11.2018 (а.с. 22).
Вважаючи даний протокол таким, що складено з порушенням Правил користування електричною енергією, позивач просить його скасувати.
Вимоги, заявлені позивачем, задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 цього Закону, відповідно до якої за порушення законодавства про електроенергетику встановлено законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Статтею 235 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Статтею 236 Господарського кодексу України встановлено види оперативно-господарських санкцій, зокрема, встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо. Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним; сторони можуть передбачити у договорі й інші оперативно-господарські санкції.
Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною 6 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), зокрема, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, які набрали чинності 11.06.2018 (далі - ПРРЕЕ).
Відповідно до пункту 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів), здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору, своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 2.3.4 ПРРЕЕ передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, технічна підтримка та обслуговування розрахункових засобів вимірювальної техніки електричної енергії здійснюються постачальником послуг комерційного обліку за договором про надання послуг комерційного обліку, який укладається між споживачем та постачальником послуг комерційного обліку відповідно до Кодексу комерційного обліку.
Відповідно до пункту 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Відповідно до пункту 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше вказаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно з пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.
За змістом частини 1 статті 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (ч. 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України).
Отже, суд приходить до висновку, що акт про порушення №116433 від 26.11.2018 відповідає встановленим нормативно-правовим вимогам, та містить всі необхідні відомості.
Позивач не скористався своїм правом та не подав пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення. Фактично про незгоду з висновком акту та встановленими у ньому порушеннями позивач зазначив лише у даному позові під час звернення до суду.
Також суд враховує, що позивач був належним чином повідомлений про час проведення засідання з розгляду акту про порушення, був присутнім на засіданні 30.11.2018 та отримав копію протоколу, розрахунок і рахунок, про що свідчить підпис останнього на протоколі № 45/2 від 30.11.2018.
Твердження позивача щодо необхідності проведення експертизи для підтвердження фактів втручання споживача в роботу приладів обліку, пошкодження пломб та/або приладів обліку до уваги господарський судом не приймаються з огляду на те, що, як вже було зазначано вище, спірний акт про порушення підписаний останнім без зауважень.
До того ж, посилання позивача на порушення відповідачем пункту 4.1. Методики до уваги господарським судом також не приймаються як такі, що спростовані матеріалами справи, оскільки спірний акт № 116433 від 26.11.2018 містить дані про фотоматеріали.
Отже, позивачем не доведено та не спростовано належними доказами, відсутність його вини у виявленому порушенні.
З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для задоволення вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 526, 759, 762, 785 Цивільного кодексу України, ст.ст. 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У задоволенні позовних вимог Приватного підприємства - Фірма "Вольна" до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 06.05.2019.
Суддя І.Ф. Мельниченко