Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/834/19
3/689/267/19
25.04.2019 смт. Ярмолинці
Суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області Баськов М.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, жителя АДРЕСА_1, непрацюючого,
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
24.04.2019 до Ярмолинецького районного суду Хмельницької області з Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №042837 від 19.04.2019, складеного поліцейським роти №4 управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Кравець С.В. ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення за те, що 19.04.2019 близько 06:30 год. на 224 км + 900 м автодороги Н-03 Житомир-Чернівці біля с.Солобківці Ярмолинецького району Хмельницької області, керуючи автомобілем ВАЗ - 21099, реєстраційний номер НОМЕР_1, в порушення вимог п. 16.11 Правил дорожнього руху (затв. Постановою КМ України від 10.10.2001 №1306), при виїзді на головну дорогу не надав перевагу в русі автомобілю, який рухався по головній дорозі та допустив зіткнення із автомобілем Daewoo Lanos, реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3 В результаті дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В той же час, протокол про адміністративне правопорушення складено відносно ОСОБА_1, жителя АДРЕСА_1, згідно схеми місця ДТП учасником дорожньо-транспортної події був ОСОБА_4, житель АДРЕСА_2, а пояснення відібрано у ОСОБА_1, жителя АДРЕСА_2.
Наведені порушення є істотними і не можуть бути усунуті в судовому засіданні.
За таких обставин, в силу п. 2 ст. 278 КУпАП, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 слід повернути органу, який порушив адміністративне переслідування, для доопрацювання, під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
Керуючись ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП,
постановив:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя підпис
Копія вірна:
Суддя М.М.Баськов