Справа № 681/691/19
"06" травня 2019 р. м.Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Полонського районного відділу Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1,
за 183-1 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 25 квітня 2019 року №23, складеним головним державним виконавцем Полонського районного ВДВС ГТУЮ у Хмельницькій області Нагорним В.В., ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, а саме, що у період з 01.02.2016 р. по 01.02.2019 р. нерегулярно сплачував аліменти на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що призвело до виникнення заборгованості, що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого листа. Заборгованість станом на 01.04.2019 р. - 21166 грн.
Наданий до суду протокол та додані до нього матеріали не відповідають вимогам ст.ст. 256, 257, 258 КУпАП у їх взаємозв'язку.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст.256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У частині 2 ст.256 КУпАП зазначено, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Статтею 4 ч.1 п.4 Закону України «Про виконавче провадження» визначено вимоги до виконавчого документу, зокрема у виконавчому документі має бути зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Складаючи протокол про адміністративне правопорушення, державний виконавець таких відомостей у ньому не зазначив, хоча мав би і міг врахувати, що такі відомості мають бути в подальшому зазначені судом у постанові про адміністративне правопорушення, тому мали б бути наведені саме державним виконавцем у протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить і інших анкетних даних особи правопорушника (місце роботи (навчання), громадянтво та ін.), що мають значення для справи.
Як вбачається із матеріалів справи, у протоколі відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та відмова особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу.
Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини та належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 07.12.2017, що набрав законної сили 06.02.2018 року шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 КУпАП.
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, суть адміністративного правопорушення, вказано період часу з 01.02.2016 р. по 01.02.2019 р.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Оскільки ст.183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотньої дії в часі. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію ст.183-1КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11 норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Статтею 278 КУпАП встановлено, що посадова особа, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення, вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм Закону, що перешкоджає всебічному, об'єктивному і повному з'ясуванню всіх обставин, які мають значення для вирішення справи під час розгляду.
За таких обставин, відповідно до ст.ст.256, 278 КУпАП справа підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення, для належного оформлення протоколу.
Керуючись наведеним, суддя, -
Повернути даний адміністративний матеріал у Полонський районний відділ Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області на доопрацювання.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А.Горгулько