Справа № 675/907/19
Провадження № 1-в/675/102/2019
"03" травня 2019 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді - ОСОБА_1 , з участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , представника ІВК № 31 - ОСОБА_3 , засудженого - ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяслав у режимі відеоконференції подання начальника ІВК № 31 про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
ОСОБА_4 засуджений 11 грудня 2014 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області за ст. 185 ч. 3 КК України до 3 років позбавлення волі. На підставі ст. 70 ч. 4 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим за попереднім вироком від 04 грудня 2013 року до відбуття призначено 7 років позбавлення волі.
Раніше судимий:
-31 січня 2013 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області за ст.ст. 187 ч. 2, 69, 75, 104 КК України до 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки;
-11 жовтня 2013 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області за ст.ст. 185 ч. 2, 185 ч. 3, 309 ч. 1, 70 ч. 1, 71 КК України до 5 років 4 місяців позбавлення волі;
-04 грудня 2013 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області за ст.ст.187 ч. 2, 70 ч. 4 КК України до 7 років позбавлення волі.
Ухвалою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 14 вересня 2016 року на підставі ст. 72 ч. 5 КК України зараховано в строк попереднього ув'язнення затримання та тримання під вартою, як запобіжний захід з 03 листопада 2013 року по 28 квітня 2015 року включно.
Початок строку: 03 листопада 2013 року.
Кінець строку: 07 травня 2019 року.
Адміністрація установи направила подання про встановлення адміністративного нагляду засудженому, мотивуючи тим, що він скоїв злочин, пов'язаний з незаконним обігом наркотичних засобів, і після звільнення з місць позбавлення волі підлягає адміністративному нагляду.
Представник установи ОСОБА_3 у судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити.
Засуджений ОСОБА_4 при вирішенні подання поклався на розсуд суду.
Вислухавши пояснення представника ІВК, засудженого, перевіривши матеріали подання, суд рахує, що подання підлягає задоволенню.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_4 скоїв злочин, пов'язаний з незаконним обігом наркотичних засобів. За час відбування покарання характеризується негативно, допустив дев'яносто вісім порушень вимог режиму тримання, за що дев'яносто сім разів притягувався до дисциплінарної відповідальності, поміщався у дисциплінарний ізолятор, переводився до приміщення камерного типу. Не заохочувався. На даний час не працевлаштований, тому що не бажає працювати. Роботи по благоустрою установи виконує під контролем адміністрації установи. В колективі засуджених підтримує дружні стосунки із засудженими негативної спрямованості в поведінкових ознаках. У спілкуванні з представниками адміністрації колонії допускає нетактовну поведінку та висловлює погрозу вчинити фізичну розправу над представниками адміністрації. Законні вимоги адміністрації не виконує. Систематично допускає порушення вимог режиму відбування покарання та розпорядку дня. Заходи виховного характеру відвідує, реагує на них незадовільно.
Участі у виховних заходах, які проводяться в установі не приймає. Приймає участь в програмах диференційованого виховного впливу «Освіта», «Професія».
ОСОБА_4 перебуває на профілактичному обліку, як особа, яка схильна до порушень та створення конфліктів та схильний до самогубства.
Згідно вимог Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відтак, оскільки ОСОБА_4 засуджений до позбавлення волі за вчинення злочину, пов'язаного з незаконним обігом наркотичних засобів, суд рахує за можливе подання задовольнити та встановити відносно нього адміністративний нагляд. При цьому, суд погоджується з доводами представника установи щодо необхідності встановлення ОСОБА_4 таких примусових профілактичних заходів спостереження і контролю на максимальний термін, передбачений ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», оскільки останній виключно негативно характеризується за місцем відбування покарання, за час відбування покарання дев'яносто сім разів притягувався до дисциплінарної відповідальності, не заохочувався, а тому саме такий строк адміністративного нагляду сприятиме запобіганню вчиненню ним злочинів після звільнення з місць позбавлення волі та є необхідним для здійснення виховного впливу на нього.
На підставі викладеного, керуючись ст. 158 КВК України, ст.ст. 3-6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року, ст. 539 КПК України, суд
Встановити адміністративний нагляд засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на строк 24 (двадцять чотири) місяці та обмеження:
-заборона відвідувати кафе, бари, ресторани та інші заклади, де дозволено роздрібну торгівлю спиртними напоями;
-заборона виходу з будинку (квартири) в період часу з 22.00 год. до 06.00 год.;
-з'являтись у Національну поліцію за місцем проживання 4 рази на місяць для реєстрації (дні тижня і години реєстрації визначаються Національною поліцією);
-заборона виїзду за межі району в особистих справах.
Ухвала суду може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом семи днів з дня її проголошення, а засудженим - протягом семи днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: ОСОБА_1