Ухвала від 02.05.2019 по справі 607/9481/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.05.2019 Справа №607/9481/19

Провадження 1-кс/607/5682/2019

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого з ОВС першого відділу РКП СУФР ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду, в місті Тернополі клопотання слідчого з ОВС першого відділу РКП СУФР ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, в рамках кримінального провадження №32019210000000013 від 15 лютого 2019 року, за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 27 ч.3 ст. 212 КК України, звернувся слідчий з ОВС першого відділу РКП СУФР ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_4 .

В судовому засіданні слідчий, клопотання підтримав та просить його задовольнити.

Заслухавши слідчого, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що клопотання може бути розглянуто відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України та приходить до наступного висновку.

Як зазначено у клопотанні, службові особи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) протягом 2018 року вчинили пособництво в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах шляхом надання неправдивих документів про реалізацію товарів ризиковим суб'єктам господарювання (на загальну суму понад 250 млн. грн.) та незаконного формування податкового кредиту з податку на додану вартість.

Так встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з метою мінімізації та ухилення від сплати податків до бюджету, здійснюють реалізацію сигарет на кінцевого споживача в торгових представництвах, які розміщені на всій території України, без відображення по бухгалтерському та податковому обліках, що дає можливість коригувати обсяги реалізації та приховувати фактичну її кількість, отримувати значні суми необлікованих готівкових коштів. Злочинна схема службових осіб товариства полягає в тому, що на кожен торговий кіоск завозиться необлікована тютюнова продукція, яка у подальшому реалізовується на кінцевого споживача без будь - якого відображення цих операцій по бухгалтерському та податковому обліках. Отримані кошти за реалізацію необлікованої продукції збирають менеджери товариства, які в подальшому завозять на основні офіси-склади.

Враховуючи велику кількість торгових магазинів та масштабну мережу по всій території України (понад 600 шт.), можна стверджувати, що товариство у своїй господарській діяльності більшу частину свого обороту щоденно приховує задля власного збагачення та не сплати податків в особливо великих розмірах чим супроводжуватиметься ненадходження до державного бюджету коштів в особливо великих розмірах.

Транспортування ТМЦ (сигарет) здійснюється транспортними засобами товариства за попереднім замовленням клієнтів, замовлення надходять до менеджерів товариства, які закріплені за відокремленими регіонами та клієнтами (оптовими чи роздрібними).

В подальшому товариство проводить фіктивну реалізацію (документальне оформлення) податкових зобов'язань (для вигодонабувачів - податкового кредиту) для ризикових суб'єктів господарювання (підконтрольних), які в свою чергу безпідставно формуватимуть податковий кредит (податкову вигоду) та відповідне обготівкування коштів підприємствам реального сектору економіки за що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримує відсотки винагороди (5-10% від зазначеної суми проведених операцій).

В ході проведеного аналізу Єдиного реєстру податкових накладних за 2018 рік, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виписало (зареєструвало) податкові накладні на реалізацію товарів (сигарет) ризиковим суб'єктам господарської діяльності, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 »(код ЄДРПОУ НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_23 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_24 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_26 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_27 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_29 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_30 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_31 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_31 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_32 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_32 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_33 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_33 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_34 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_35 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_36 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_37 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_37 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_38 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_38 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_39 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_39 ), на загальну суму - 253 641 312 грн. в т.ч. ПДВ - 42 273 552 грн.

Згідно проведеного аналізу діяльності ризикових суб'єктів встановлено, що придбання сигарет є нетиповим для ведення їхньої фінансово-господарської діяльності, у зв'язку з тим, що вказані СГД не мають ліцензії на право оптової/роздрібної торгівлі чи зберігання тютюнових виробів, відсутні необхідні умови для здійснення господарських операцій, відсутні основні фонди, складські приміщення, транспортні засоби, директор та бухгалтер в одній особі, при цьому згідно поданої звітності за формою 1ДФ службові особи даних підприємств жодних доходів не отримують, що може свідчити про фіктивність ведення їхньої господарської діяльності.

Крім того, в ході подальшого відпрацювання та аналізу реєстру податкових накладних встановлено, що вищенаведені ризикові СГД здійснюють реалізацію товарів відмінних від придбаних, підтвердженням якого є відмінність номенклатури придбаного товару від реалізованого тобто відбувається підміна/пересорт товарних груп (придбання - тютюнові вироби, реалізація: м'ясо-молочні вироби, побутова техніка, зернові культури, різного роду послуги та ін.). Крім того встановлено, що вони застосовують спеціальне програмне забезпечення для приховування фактичного місцезнаходження ІР-адрес при подачі звітності, показуючи подачу звітності з різних країн Європи (Німеччина/Франція/Швеція/Нідерланди), а також використовують однакові електронні скриньки (E-mail). Вказана схема здійснюється для приховування того факту, що подання звітності та реєстрація податкових накладних ризикових СГД здійснюється в одному місці, одними і тими самими відповідальними людьми.

Тобто, є достатні підстави вважати, що вказані підприємства створені з метою прикриття незаконної діяльності, яка полягає в штучному (незаконному) формуванні податкового кредиту з податку на додану вартість підприємствам реального сектору економіки та створенні транзитно-конвертаційних груп, які в подальшому надають такі послуги. Так, грошові кошти, які перераховуються на їхні розрахункові рахунки за начебто поставлені товари (роботи/послуги), з метою прикриття незаконної діяльності, яка направлена на конвертацію безготівкових коштів в готівку.

Крім того, встановлено, що засновник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » громадянин ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , являється фактичним власником товариства та головним організатором злочинної схеми, який надає вказівки підконтрольним особам щодо ведення фінансового-господарської діяльності товариства і здійснення протиправної діяльності, громадянка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_41 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_42 здійснюють ведення бухгалтерського та податкового обліку підконтрольних ризикових СГД відносно ведення незаконної фінансово-господарської діяльності.

В ході розслідування кримінального провадження, з метою отримання доказів щодо незаконної діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також встановлення сум коштів, які проходили через рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документів, що містять банківську таємницю ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 ».

Відповідно до бази даних ГУ ДФС у Тернопільській області АІС «Податковий блок», у ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_43 " (МФО НОМЕР_40 , АДРЕСА_1 ,) знаходяться відомості про рух коштів по рахунках: НОМЕР_41 (долар США); НОМЕР_42 (українська гривня); НОМЕР_43 (українська гривня).

що належать ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_35 ), картки з взірцями відтисків печатки та підписів службових осіб товариства та інші документи, що містять банківську таємницю та мають доказове значення по кримінальному провадженні.

З метою всебічного, повного та неупередженого дослідження обставини кримінального провадження, для використання як доказів відомостей, що містяться у вказаних вище документах, в зв'язку з неможливістю іншими способами довести обставини, які передбачається довести за їх допомогою, виникла необхідність у тимчасовому доступі та вилученні зазначених вище документів.

Відповідно до п.п. 1, 2 ч.5, ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 2 ст. 9 КПК України встановлено, що прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження є достатні підстави вважати, що вищевказана інформація (документи), що перебуває у володінні банку, має значення для кримінального провадження для встановлення обставин, передбачених ст. 91 КПК України, необхідна для проведення слідчих (процесуальних) дій, та іншими способами одержати докази на даний час виявилось неможливим, слідчий суддя приходить до переконання про підставність і обґрунтованість клопотання, а відтак про його часткове задоволення, за виключенням надання дозволу на тимчасовий доступ оперуповноваженим працівникам, вказаним у клопотанні слідчого, оскільки останні, у відповідності до п.19 ч. 1 ст. 3 КПК України, не є стороною кримінального провадження, а отже не уповноважені на здійснення заходів забезпечення кримінального провадження, згідно вимог ч.1 ст. 159 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого з ОВС першого відділу РКП СУФР ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити частково.

Надати слідчому з ОВС першого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області лейтенанту податкової міліції ОСОБА_3 , слідчому з ОВС другого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області лейтенанту податкової міліції ОСОБА_8 , заступнику начальника першого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області капітану податкової міліції ОСОБА_9 , начальнику другого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області майору податкової міліції ОСОБА_10 , старшому слідчому з ОВС другого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області старшому лейтенанту податкової міліції ОСОБА_11 , слідчому з ОВС першого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області лейтенанту податкової міліції ОСОБА_12 , слідчому з ОВС другого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_13 , старшому слідчому з ОВС другого відділу РКП слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області підполковнику податкової міліції ОСОБА_14 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, що містять банківську таємницю і можуть перебувати у володінні ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_43 " (МФО НОМЕР_40 , АДРЕСА_1 ), та можливість вилучити їх належним чином завірені копії, а саме:

1. Інформацію про рух коштів по рахунках: НОМЕР_41 (долар США); НОМЕР_42 (українська гривня); НОМЕР_43 (українська гривня), що належать ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_35 ), за період з 01.01.2018 (якщо рахунок відкритий пізніше, то з дати відкриття) по даний час (на паперових та електронних носіях із зазначенням дати перерахування коштів, суми, підстав платежу та контрагентів із зазначенням їх коду ЄДРПОУ).

2. Завірені належним чином копії карток із зразками відбитку печатки та підписів службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 ».

3. Завірені належним чином копії документів, які подавалися для відкриття та закриття рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (заява про відкриття рахунку; договір банківського рахунку; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; довідка з ЄДРПОУ; довідка про взяття на облік платника податків; повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків; страхове свідоцтво; статут підприємства; протоколи зборів учасників підприємства про призначення (звільнення службових осіб), інших протоколів; накази підприємства про призначення (звільнення) службових осіб; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера; копії паспортів; анкета клієнта-юридичної особи; заяви службових осіб та повідомлення ДПІ щодо відкриття (закриття) рахунку; платіжні доручення та інші).

4. Завірені належним чином копії документів, які свідчать про наявність системи «Клієнт-банк» (заява службових осіб підприємства щодо встановлення системи «Клієнт-Банк»; договір (угода) обслуговування банківського рахунку системою «Клієнт-Банк»; додатки (акти прийому-передачі виконаних робіт) до договору (угоди) обслуговування банківського рахунку системою «Клієнт-Банк», та інші), а також протоколи системи «Клієнт-Банк» в яких міститься дата та час з'єднання (включаючи години, хвилини та секунди з'єднання), електронне ім'я користувача, назва операції та ІР-адреса клієнта.

У задоволенні інших вимог клопотання - відмовити.

Строк дії ухвали встановити протягом одного місяця з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення вказаних речей та документів.

Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1