Рішення від 22.04.2019 по справі 808/3937/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 квітня 2019 року Справа № 808/3937/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до Головного управління МВС України в Запорізький області в особі Ліквідаційної комісії (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29, ЄДРПОУ 08592187)

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління МВС України в Запорізький області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зобов'язати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії виготовити та надати ОСОБА_1, та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року (з дати виникнення права на перерахунок пенсії), з повною інформацією відповідно Постанови № 988 і Постанови № 1294 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

- посадовий оклад - 1700,00 грн.;

- оклад за військове (спеціальне) звання - 1000,00 грн.;

- надбавка за вислугу років 50% (від посадового окладу і окладу за спеціальним званням) - 1350,00 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (специфічні умови проходження служби) 48,29% (від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) - 1955,75 грн.;

- премія 93,36% (від всього грошового забезпечення) - 5606,97 грн. Всього: 11612,72 грн.

Ухвалою суду від 19 грудня 2017 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 17 січня 2018 року.

Ухвалою суду від 17 січня 2018 року розгляд справи відкладено на 19 лютого 2018 року

Ухвалою суду від 19 лютого 2018 року провадження в адміністративній справі №808/3700/17 зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (провадження Пз/9901/1/18).

Ухвалою суду від 22 березня 2019 року провадження у справі поновлено, а судове засідання призначено на 16 квітня 2019 року, про що постановлено ухвалу суду.

Ухвалою суду від 16 квітня 2019 року підготовче засідання закрито, а справу призначено до розгляду по суті на 23 квітня 2019 року.

Позивач в судове засідання не прибув, 23 квітня 2019 року через канцелярію суду подав клопотання, в якому просить суд розглядати справу без його участі в порядку письмового провадження.

Позовна заява обґрунтована тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач набув право на перерахунок пенсії, гарантоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Так Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області довідку № 86/17002 від 21 жовтня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1. Проте, як стверджує позивач вказана довідка була складена без урахування всіх складових грошового забезпечення, а саме без урахування надбавки за виконання особливо важливих завдань - 48,29%, премії - 96,36%. Позивач вважає, бездіяльність відповідача щодо неврахування до довідки про розмір грошового забезпечення вказаних видів грошового забезпечення протиправною, тому звернувся з даним позовом до суду.

В позовній заяві просив суд задовольнити позовні вимоги повністю

Представник Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№450 від 05 січня 2018 року), відповідно до якого зазначено, що частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Відповідач зазначає, що норми вищевказаного Закону вказують на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення осіб які мають право на пенсію за цим Законом, які враховуються, як при призначенні пенсій, так і при перерахунку раніше призначених пенсій. Відповідно до Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України, а Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту. Таким чином, види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом визначає виключно Верховна Рада України шляхом прийняття Законів, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України. З даного питання було надано офіційне тлумачення рішення Конституційного суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015. Вказує, що згідно з вказаним Рішенням Конституційного Суду України положення першого речення частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції на час розгляду справи, «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення (даний перелік є вичерпним). Таким чином зазначає, що Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини четвертої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

17 квітня 2019 року до суду надав клопотання, в якому просить суд розглядати справу за відсутності представника Ліквідаційної комісії.

Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частиною 5 статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 2010 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

28 листопада 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Запорізькій області з заявою, якою просив виготовити нову Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією, в якій вказати всі види грошового забезпечення відповідно до Постанови № 988 та Постанови № 1294, в наступних розмірах: посадовий оклад в розмірі 1 700 грн; оклад за спеціальним званням в розмірі 1 000 грн.; надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за особливі умови служби - 48,29% премія- 93,36% з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

Листом №495-М/Л.К/29-17 від 11 грудня 2018 року відповідачем у виготовленні нової довідки було відмовлено.

Не погоджуючись із такими діями позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно з частинами 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Суд встановив, що голова ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Запорізькій області виготовив довідку № 86/17002 від 21 жовтня 2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку йому пенсії.

Із змісту вказаної довідки слідує, що ОСОБА_1 при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад 1700,00 грн; оклад за військове звання -1000,00 грн., 50% надбавки за вислугу років 1350,00 грн., премія 6,65 % - 269,33 грн.

Проте, позивач не погоджується із зазначеним та вважає, що відповідач склав вказану довідку без урахування всіх складових його грошового забезпечення, а саме без урахування надбавки за виконання особливо важливих завдань - 48,29%, премії - 96,36% від суми грошового забезпечення та видати нову довідку з усіма належними позивачу видами грошового забезпечення.

Як вже зазначалося судом, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Суд встановив, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізької області довідку № 86/17002 від 21 жовтня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Таким чином, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області виконало вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Як зазначила Велика палата Верховного Суду у своїй постанові від 12 грудня 2018 року положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При цьому, справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/1/18, тому, суд враховує зазначені вище правові висновки Верховного Суду.

Враховуючи правові висновки викладенні у рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року та постанові Великої палати Верховного Суду, а також те, що надбавки за виконання особливо важливих завдань - 48,29%, премії - 96,36% від суми грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ці надбавки правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення №86/17002 від 21 жовтня 2017 року, що свідчить про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закріплений у частині 1 статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За правилами частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при відмові у задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати стягненню не підлягають.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 77, 139, 241-245 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління МВС України в Запорізький області в особі Ліквідаційної комісії (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29, ЄДРПОУ 08592187) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22 квітня 2019 року.

Суддя Д.В. Татаринов