06 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/533/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Маневицької місцевої прокуратури до Копиллівської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад села Копилля Маневицького району Волинської області» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Перший заступник керівника Маневицької місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся з позовом до Копиллівської сільської ради (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до навчального закладу - Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад села Копилля Маневицького району Волинської області», яка розташована за адресою: Маневицький район, село Копилля, вулиця Шкільна, 17; зобов'язання вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях, прилеглих до вказаного вище навчального закладу, шляхом встановлення на відповідних ділянках дороги по вулиці Шкільній в селі Копилля Маневицького району в обох напрямках руху дорожніх знаків 3.29 «Обмеження швидкості» (30 км) - 2 шт та дорожніх знаків 1.33 «Діти» - 2 шт.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Маневицькою місцевою прокуратурою у ході вивчення інформації Департаменту патрульної поліції у Волинській області щодо організації безпечних умов руху на прилеглій до навчальних закладів території встановлено, що Копилівською сільською радою в порушення норм законодавства не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглій до навчальних закладів дорозі, а саме: згідно з інформацією Департаменту патрульної поліції у Волинській області від 14.02.2019 року та акту обстеження під'їздів ВДМ с. Копилля вул. Шкільна, 17 від 12.02.2019 року, складеного комісією у складі сільського голови, головного спеціаліста відділу освіти Маневицької РДА, інспектора відділу безпеки дорожнього руху УПП у Волинській області ДПП на під'їздах до навчального закладу відсутні дорожній знак 3.29 «Обмеження швидкості» (зона дії 30 км) - 2 шт та дорожній знак 1.33 «Діти» - 2 шт. Крім того, відповідно до інформації сільської ради вулиця Шкільна села Копилля і відповідно дорога є комунальною власністю. На підставі викладеного позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 07.03.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад села Копилля Маневицького району Волинської області» (далі - НВК «ЗОШ І-ІІ ступеня - ДНЗ с. Копилля Маневицького району Волинської області»).
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у строки встановлені ухвалою судді від 07.03.2019 року, однак 03.05.2019 року подав до суду лист з копією договору підряду від 02.05.2019 року № 2.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача НВК «ЗОШ І-ІІ ступеня - ДНЗ с. Копилля Маневицького району Волинської області» не скористалася своїм правом на подання пояснень щодо позову у строки встановлені ухвалою судді від 07.03.2019 року.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що актом обстеження ВДМ села Копилля вулиця Шкільна, 17 від 12.02.2019 року, складеного комісією у складі головного спеціаліста відділу освіти Маневицької РДА, голови Копилівської сільської ради, інспектора відділу безпеки дорожнього руху УПП у Волинській області ДПП виявлено недоліки, а саме відсутні дорожні знаки 3.29 «Обмеження швидкості» (зона дії 30 км) - 2 шт та 1.33 «Діти» - 2 шт.
12.02.2019 року інспектор відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції у Волинській області ДПП старший лейтенант поліції ОСОБА_2 звернувся до голови Копилівської сільської ради ОСОБА_3 з вимогою ліквідувати недоліки в утриманні ВДМ на ділянці дороги, що прилягає до навчального закладу НВК «ЗОШ І-ІІ ступеня ДНЗ с. Копилля Маневицького району Волинської області».
15.02.2019 року Маневицькою місцевою прокуратурою було надіслано Копилівському сільському голові ОСОБА_3 лист з проханням повідомити місцеву прокуратуру про встановлення, на виконання вимоги інспектора від 12.02.2019 року, вказаних дорожніх знаків, а також повідомити чи відноситься зазначена дорога до комунальної власності.
Листом від 19.02.2019 року № 91/01-16/2-19 відповідач повідомив Маневицьку місцеву прокуратуру, що дорога поблизу НВК «ЗОШ І-ІІ ступеня - ДНЗ с. Копилля Маневицького району Волинської області» по вулиці Шкільній, 17 с. Копилля Маневицького району дійсно є дорогою комунальної власності сільської ради. Крім того, зазначив, що на даний час виконати вимоги інспектора щодо встановлення дорожніх знаків 3.29 «Обмеження швидкості» (2 шт) та 1.33 «Діти» (2 шт) немає можливості, оскільки для встановлення даних знаків необхідно виконати проектну документацію, розробити схему організації дорожнього руху біля НВК. Сільська рада готова надати цільову субвенцію районному бюджету для встановлення даних знаків при розподілі коштів вільного залишку. Також відповідач в даному листі зазначив, що питання щодо виділення коштів для встановлення знаків буде розглядатись після позитивного висновку управління фінансів Маневицької РДА, орієнтовно у березні місяці 2019 року на сесійному засіданні.
Вважаючи бездіяльність Копилівської сільської ради, яка полягає у незабезпеченні безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до навчального закладу дорозі протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У зв'язку з відсутністю уповноваженого законом органу, до компетенції якого входить вжиття заходів до спонукання у судовому порядку відповідальних осіб до створення безпечних умов для дорожнього руху неповнолітніх, а самостійно Копилівською сільською радою Маневицького району заходи щодо встановлення дорожніх знаків не вживалися, вбачаються підстави для здійснення органом прокуратури представництва в суді законних інтересів держави.
Відповідно до статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).
Частиною першою статті 16 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року № 2862-IV (далі - Закон № 2862-IV) встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Згідно з статтею 19 Закону № 2862-IV основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» частини першої статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).
Статтею 7 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року № 3353-XII передбачено, що до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Пунктом 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198 встановлено, що ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Відповідно до пункту 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.02.2012 року № 54 дорожні знаки - вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.
Відповідно до підпункту 1.33 пункту 1 «Попереджувальні знаки» розділу 33 «Дорожні знаки» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (далі - Постанова № 1306), знак 1.33 «Діти» означає ділянку дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги.
Підпунктом 3.29 пункту 3 «Заборонні знаки» розділу 33 «Дорожні знаки» Постанови № 1306 визначено, що знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» означає, що забороняється рух із швидкістю, що перевищує зазначену на знакові.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що необхідність вжиття заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території біля НВК «ЗОШ І-ІІ ступеня - ДНЗ с. Копилля Маневицького району Волинської області», шляхом встановлення дорожніх знаків, відноситься до компетенції Копилівської сільської ради Маневицього району Волинської області.
Проте, як вбачається з матеріалів справи відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на території прилеглій до навчального закладу, а саме - не встановлено дорожніх знаків 1.33 «Діти» та 3.29 «Обмеження швидкості».
Крім того, суд не бере до уваги лист від 03.05.2019 року № 231/01-16/2-19, яким відповідач повідомив суд про встановлення дорожніх знаків 1.33 «Діти» та 3.29 «Обмеження швидкості», оскільки доказів на підтвердження зазначених обставин відповідач суду не надав. З договору підряду від 02.05.2019 року № 2, укладеного між Копилівською сільською радою та Приватним підприємством «Виробничо-комерційна фірма «Волиньсигнал», вбачається, що підрядником повинні бути виконанні роботи зі встановлення дорожніх знаків по вулиці Шкільна в селі Копилля Маневицього району Волинської області. Термін виконання робіт з 02.05.2019 року по грудень 2019 року. Даний договір сам по собі не підтверджує виконання відповідачем вимог щодо встановлення дорожніх знаків 1.33 «Діти» та 3.29 «Обмеження швидкості». Належних доказів на підтвердження встановлення вказаних дорожніх знаків відповідачем суду не надано.
На думку суду відповідач не довів належними та допустимими доказами вжиття заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на території, прилеглій до НВК «ЗОШ І-ІІ ступеня - ДНЗ с. Копилля Маневицького району Волинської області», а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги Першого заступника керівника Маневицької місцевої прокуратури в інтересах держави підлягають задоволенню повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 257, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Копилівської сільської ради Маневицького району Волинської області щодо незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до навчального закладу - Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад села Копилля Маневицького району Волинської області», яка розташована за адресою: Маневицький район, село Копилля, вулиця Шкільна, 17.
Зобов'язати Копилівську сільську раду Маневицького району Волинської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях, прилеглих до Навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад села Копилля Маневицького району Волинської області», шляхом встановлення на відповідних ділянках дороги по вулиці Шкільній в селі Копилля Маневицького району Волинської області у обох напрямках руху дорожніх знаків 3.29 «Обмеження швидкості» (30 км) - 2 шт та дорожніх знаків 1.33 «Діти» - 2 шт.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О. О. Андрусенко