06 травня 2019 року Справа № 160/2575/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту, -
20.03.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної у місті ради, в якому просила суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної у місті ради по дискримінації її на підставі обмови самозваних керівників ЖБК «Восток-24»;
- визнати за ОСОБА_1 право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг за період з 01.05.2018 року по теперішній час;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної у місті ради залишити призначення ОСОБА_1 субсидії на раніше встановленому рівні до вирішенні справи по суті.
02.05.2019 року на виконання ухвали суду від 25.03.2019 року про залишення позовної заяви без руху позивачем були виправлені недоліки позовної заяви та надана виправлена редакція позовної заяви з зазначенням правильного найменування відповідача, а саме: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради (ідентифікаційний код юридичної особи - 03192336), а також з уточненим викладом змісту позовних вимог відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 КАС України, та з зазначенням обставин, якими позивач обґрунтовує свої уточнені позовні вимоги щодо порушення її прав, свобод чи інтересів, разом з копією виправленої позовної заяви та доданими до неї документами для направлення відповідачу, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт відповідача, який оформлений протоколом № 9 від 21.02.2019 року про відмову в наданні субсидії та визнати за нею право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплати комунальних послуг за період з 01.05.2018 року по теперішній час.
Разом з позовною заявою позивач надала суду клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування свого клопотання позивач зазначила, що має тяжкий майновий стан. При цьому, ОСОБА_1 посилається на те, що очевидні ознаки протиправності рішення відповідача та його бездіяльності призводять до накопичення боргів за договірними правовідносинами з реальними постачальниками послуг у зв'язку з її неспроможністю сплачувати за опалення по 2000 - 3000 грн. при пенсії у 1504,71 грн. При цьому, їй необхідно їсти і сплачувати інші комунальні послуги за світло, холодну воду та інші, без субсидії, що є неможливим. Тому, просить суд звільнити її від сплати судового збору за подання позовної заяви.
Суд, вирішуючи питання щодо можливості звільнення заявника від сплати судового збору за подання адміністративного позову, з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 року № 2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо сплати судового збору.
Суд зазначає, що позивач не відноситься до категорії осіб, які відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» мають пільги щодо сплати судового збору.
Разом з тим за приписами ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вищий адміністративний суд України у Постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в ухвалах від 28.09.2015 року по справі № 21-5496а15 та від 18.02.2016 року по справі № 826/6756/15.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI «Про судовий збір», зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Так, позивач на підтвердження свого скрутного майнового стану та неможливості сплати судового збору за подання позовної заяви подала суду копії довідки про доходи з відображенням суми пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року, яка становить з розрахунку на місяць 1459,71 грн. за період з січня 2018 року по листопад 2018 року та 1504,71 грн. - за грудень.
Суд, враховуючи викладене, приходить до висновку про те, що вищенаведені обставини позбавляють позивача можливості сплатити судовий збір за подання позовної заяви немайнового характеру у розмірі 768,40 грн. та є достатніми доказами підтвердження її скрутного матеріального становища, а відповідно, і достатніми підставами для звільнення її від сплати судового збору, з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 КАС України.
Керуючись ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову у справі № 160/2575/19.
Ухвала суду не підлягає оскарженню та набирає законної сили у строки та в порядку, встановленому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька