Рішення від 06.05.2019 по справі 240/3817/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/3817/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визначення протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить:

- визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії із збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років згідно з п.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ;

- зобов'язати Житомирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, починаючи з 24 січня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений стаж 20 років, але не більше 75%. заробітку.

- виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та з квітня 2009 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 22.01.2019 позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ. Листом від 21.02.2019 №Г-52 Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у такому перерахунку пенсії, оскільки підвищення до пенсії за понаднормативний стаж проводиться відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З такою відмовою у перерахунку пенсії ОСОБА_1 не погоджується, тому й звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у строк та в порядку, визначеному ч.5 ст.162, ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надіслав до відділу документального забезпечення суду відзив на адміністративний позов вих. №4811/07 від 17.04.2019, відповідно до якого Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області просить відмовити у задоволенні позовних у повному обсязі у зв'язку із безпідставністю.

Згідно з ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням Серія НОМЕР_2 (а.с. 7).

З квітня 2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, призначену відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", його загальний трудовий стаж становить 33 роки (а.с. 11).

22.01.2019 позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ, у якій просив про збільшення її розміру на 1% його заробітку за кожен рік роботи понад 20 років (а.с. 8).

У листі від 21.02.2019 №Г-52 Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що для перерахунку пенсії позивачу відсутні законні підстави, мотивувало прийняте рішення тим, що стаж роботи обчислюється відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон України №1058-ІV) та дія ч.2 ст.56 на перерахунок його пенсії не поширюється, відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Повідомило, що загальний розмір пенсії позивача з 01.01.2019 становить 3740,80 грн та складається з 3507,16 грн - основного розміру пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж (за 8 років) - 119,76 грн, 113,88 грн додаткової пенсії потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. При цьому відповідачем зазначено, що згідно з матеріалами пенсійної справи загальний стаж позивача становить 33 роки 3 місяці 19 днів (а.с. 9-10).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.15 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно з ст.49 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон України №796-ХІІ) пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема, першої категорії, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Законом України №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до п.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

09.07.2003 було прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон України №1058-ІV).

Як слідує зі змісту п.13 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у його редакції, чинній на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.

Позивач обрав умови, встановлені спеціальним Законом - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 56 Закону України №796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.

Однак, порядок перерахунку пенсій Законом України №796-ХІІ не встановлений, а тому у даному випадку слід застосувати аналогію закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац другий частини першої статті 28 Закону України №1058-IV, яким встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер, у зв'язку з чим позивач має право на перерахунок відповідно до ч.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про те, що перерахунок призначеної позивачу пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 (справа №21-727а15), від 20.09.2016 (справа №21-1255а16) та постановах Верховного Суду від 06.02.2018 (справа №560/675/17), від 15.05.2018 (справа №565/1447/17), від 24.07.2018 (справа №565/1060/17).

Щодо моменту, з якого необхідно перерахувати пенсію позивачу, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З матеріалів справи видно, що позивач із відповідною заявою про перерахунок та виплату пенсії звернувся 22.01.2019 (а.с. 8), тобто після 15 числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, що дає підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії саме з 01.02.2019.

Стосовно позовної вимоги позивача про виплату йому пенсії за віком з урахуванням проведеного перерахунку, то суду зазначає, що зобов'язати відповідача виплачувати позивачу пенсію з урахуванням проведеного розрахунку на майбутнє суд не може, оскільки суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушене у майбутньому.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем у порушення ч.2 ст.77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано правомірність відмови Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області у перерахунку пенсії позивачу відповідно до п.2 ст.56 Закону України №796-XII, оформлену листом вих. №Г-52 від 21.02.2019, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено із наявної у матеріалах справи квитанції №73 від 04.04.2019, позивачем при зверненні із позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 770,00 грн.

Враховуючи задоволення позовних вимог та керуючись ст.139 КАС України, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача 770,00 грн судових витрат по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258, 261-263, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії із збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років згідно з п.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ.

Зобов'язати Житомирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, починаючи з 24 січня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений стаж 20 років, але не більше 75%. заробітку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області за рахунок бюджетних асигнувань 770 грн 00 коп. (сімсот сімдесят гривень 00 копійок) судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 06 травня 2019 року.

Суддя О.Г. Попова