про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
06 травня 2019 р. Справа № 120/1443/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) до заступника Голови Державної служби зайнятості (Центральний апарат) Кригана Романа Володимировича (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601), Державної служби зайнятості (Центральний апарат) (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 03491079) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) до заступника Голови Державної служби зайнятості (Центральний апарат) Кригана Романа Володимировича (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601), Державної служби зайнятості (Центральний апарат) (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 03491079) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він звернувся на урядовий контактний центр зі скаргою щодо не працюючого офіційного веб-сайту Державної служби зайнятості, у якій просив провести розгляд даної скарги за його участю. 05.04.2019 року ОСОБА_1 Державна служба зайнятості надіслала лист-запрошення та повідомила, що розгляд його скарги відбудеться 11.04.2019 року. Оскільки лист-запрошення від 05.04.2019 року позивач отримав 10.04.2019 року, тобто за добу до часу розгляду скарги, тому, на його думку, він не зміг реалізувати своє право на належний розгляд скарги. Згодом позивач отримав лист від Державної служби зайнятості, у якому скаргу визнано безпідставною. Відтак, позивач вважає вказані дії протиправними, в зв'язку з чим звернувся до суду із адміністративним позовом.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у адміністративній справі суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Згідно ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Положенням ч. 2 ст. 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
З огляду на викладене та беручи до уваги те, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Крім того, позивачем разом із позовом подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що позивач перебуває у складних життєвих обставинах, викликаних одиноким проживанням та відсутністю стабільного доходи. На підтвердження зазначених обставин надав акт обстеження житлових умов від 25.02.2019 року та відомості з ДФС України про дохід ОСОБА_1 за 2018 рік.
Розглянувши зазначене клопотання, суд дійшов до наступних висновків.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 8 липня 2011 року.
Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Крім того, згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» починаючи з 01.01.2019 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено на рівні 1921,00 грн.
Таким чином, у 2019 році для фізичних осіб ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 768,40 грн.
У своєму позові ОСОБА_1 просить визнати дії відповідача стосовно неналежного розгляду скаргу від 30.03.2019 року протиправними та зобов'язати відповідальну особу Державної служби зайнятості (Центральний апарат) розглянути його скаргу від 30.03.2019 року із дотриманням вимог ст. 40 Конституції України, Закону України №393/96 загалом та зокрема ст.ст. 18, 19.
Так, суд зауважує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Відтак заявлені позивачем вимоги суд вважає однією вимогою немайнового характеру.
Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до адміністративного суду з відповідними позовними вимогами становить 768,40 грн.
Відповідно до частин першої, другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до положень статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно відомостей ДФС України про дохід ОСОБА_1 за 2018 рік судом встановлено, що дохід позивача за 2018 рік складає 1782 грн., в т. ч. 500 грн. матеріальної допомоги.
Суд також враховує правову позицію, викладену в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі", в якому Суд зазначив, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Беллет проти Франції", Суд зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
Оскільки розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік, а також вживаючи всіх можливих і необхідних регламентованих чинним законодавством заходів для забезпечення реалізації конституційного права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору обґрунтованим.
Відтак доходжу висновку про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Керуючись статтями 171, 248, 256 КАС України, -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) до заступника Голови Державної служби зайнятості (Центральний апарат) Кригана Романа Володимировича (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601), Державної служби зайнятості (Центральний апарат) (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 03491079) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Бошковою Юлією Миколаївною одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позову до заступника Голови Державної служби зайнятості (Центральний апарат) Кригана Романа Володимировича та Державної служби зайнятості (Центральний апарат).
4. Встановити відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідачів, однак неподання без поважних причин відзиву суб'єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
6. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи, а відповідачам також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду, лише у випадку її постановлення з порушення правил підсудності.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна