06 травня 2019 року Справа № 160/2575/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, заявник) з заявою про забезпечення позову до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якій, з-поміж іншого, просить суд звільнити її від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову.
В обґрунтування свого клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову заявник зазначила, що має тяжкий майновий стан. При цьому ОСОБА_1 зазначила, що очевидні ознаки протиправності рішення відповідача та його бездіяльності призводять до накопичення боргів за договірними правовідносинами з реальними постачальниками послуг, у зв'язку з її неспроможністю сплачувати за опалення по 2000 - 3000 грн. при пенсії у 1504,71 грн. При цьому, їй необхідно їсти і сплачувати інші комунальні послуги за світло, холодну воду та інші без субсидії, що є неможливим. Тому просить суд звільнити її від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення.
Суд, вирішуючи питання щодо можливості звільнення заявника від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову, з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 року № 2, виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо сплати судового збору.
Суд зазначає, що заявник не відноситься до категорії осіб, які відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» мають пільги щодо сплати судового збору.
Разом з тим за приписами ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вищий адміністративний суд України у Постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в ухвалах від 28.09.2015 року по справі № 21-5496а15 та від 18.02.2016 року по справі № 826/6756/15.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI «Про судовий збір», зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Так, заявник на підтвердження свого скрутного майнового стану та неможливості сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову подала суду копії довідки про доходи з відображенням суми пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року, яка становить з розрахунку на місяць 1459,71 грн. за період з січня 2018 року по листопад 2018 року та 1504,71 грн. - за грудень.
Суд, враховуючи викладене, приходить до висновку про те, що вищенаведені обставини позбавляють заявника можливості сплатити судовий збір за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 576,30 грн. та є достатніми доказами підтвердження скрутного матеріального становища заявника, а, відповідно, і достатніми підставами для звільнення її від сплати судового збору, з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 КАС України.
Керуючись ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення адміністративного позову у справі № 160/2575/19.
Ухвала суду не підлягає оскарженню та набирає законної сили у строки та в порядку, встановленому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька