Постанова від 15.04.2019 по справі 554/2900/19

Дата документу 15.04.2019 Справа № 554/2900/19

Провадження № 3/554/833/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 року м.Полтава

Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Січиокно Т.О., розглянувши матеріал, який надійшов з Державної екологічної інспекції центрального округу стосовно

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, директора ТОВ «АВТОПЛАНЕТА-МОТОРС»,

у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 164 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -

УСТАНОВИЛА:

згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення № 001335 від 12.03.2019 року ОСОБА_1, будучи директором ТОВ «АВТОПЛАНЕТА-МОТОРС» та відповідальною посадовою особою, 12.03.2019 року допустив порушення провадження господарської діяльності без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом, а саме використовував будівлі, споруди та обладнання під час використання яких здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим порушив ст. 30 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене

ч. 1 ст. 164 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, вину не визнав та заперечив здійснення ним будь - якої господарської діяльності, яка б була пов'язана із забрудненням атмосферного повітря.Окрім того, вказав на незрозумілість обвинувачення, викладеного у протоколі, чим порушено його права на захист.

Ч. 1 ст. 164 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Таким чином, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП полягає у здійсненні діяльності, що містить ознаки підприємницької, без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Суб'єктивна сторона даного адміністративного правопорушення полягає у наявності умислу.

Із змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 обвинувачується у тому, що він порушив порядок провадження господарської діяльності без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом, а саме використовував будівлі, споруди та обладнання під час використання яких здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Як доказ до справи додано акт, складений за результатами проведення планового (позапланового ) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища № 07-01-04/150 від 12.03.2019 року, із якого слідує, що на момент проведення перевірки було встановлено, ТОВ «Автопланета Моторс» в процесі діяльності використовує будівлі, споруди, обладнання, під час використання яких здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та які не враховані в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, зокрема будівля салону, в якій розміщуються транспортні засоби, не обладнана системою загально обмінної вентиляції; приміщення для обслуговування транспортних засобів (СТО) оснащене загально обмінною вентиляцією на 4 витяжні труби та в яких розміщено оглядову яму та 3 підіймально - оглядові пристрої, в яких проводяться роботи з ремонту транспортних засобів, в тому числі при заміні відпрацьованих мастил, 3 ємності по 200 літрів з мастилами, пристроєм для збору відпрацьованого масла; відкриту площадку для стоянки.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відсутній.

Ст.256 КУпАП визначено, що в протоколі про адміністративне правопорушення повинні бути зазначені: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по - батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Однак, вивченням матеріалів справи встановлено, що у самому протоколі не конкретизовано суть адміністративного правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_1, а саме не зазначено якими саме діями (діянням чи бездіяльністю) останній порушив порядок провадження господарської діяльності та яким чином використання будівель, споруд та обладнання ТОВ «АВТОПЛАНЕТА-МОТОРС» призводить саме до забруднення атмосферного повітря.

Пославшись на ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ініціатор складеного протоколу не зазначив конкретно пункту даної статті, а саме які обов'язки суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язаний був вчинити та не виконав.

Ініціатором складення даного протоколу лише констатовано про факт вчинення адміністративного правопорушення та наявні посилання на норми вказаних вище законів.

Відповідно до ч.3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Оскільки обвинувачення, викладене у протоколі є не конкретизованим, тому приходжу до висновку, що винуватість ОСОБА_1 не підтверджена належними доказами, протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, що виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Суд при розгляді справи позбавлений можливості вийти за межі пред'явленого обвинувачення та самостійно формулювати суть адміністративного правопорушення. Будь які сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.164 КУпАП стосовно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю у його діях події і складу даного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, що притягається до адміністративної відповідальності до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення.

Суддя Т.О. Січиокно