Рішення від 02.05.2019 по справі 826/1175/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

02 травня 2019 року справа №826/1175/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.)

до1) Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Брайка Станіслава Анатолійовича (далі по тексту - відповідач 1, Уповноважена особа Брайко С.А.) 2) Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Паламарчука Віталія Віталійовича (далі по тексту - відповідач 2, Уповноважена особа Паламарчук В.В.)

треті особи1) Публічне акціонерне товариство "Енергобанк" (далі по тексту -ПАТ "Енергобанк") 2) Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі по тексту - Фонд);

про1) визнання протиправною бездіяльності щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) зобов'язання провести дії щодо включення позивача до переліку вкладників, які мають право на виплату суми відшкодування коштів за договором банківського вкладу, що знаходяться на рахунках у банку та подати додаткову інформацію до Фонду щодо включення позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ "Енергобанк" як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом, оскільки вважає, що його безпідставно та протиправно не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та, як наслідок, незаконно позбавлено права на отримання гарантованої суми вкладу; позивач зазначає, що став вкладником ПАТ "Енергобанк", у зв'язку з укладенням договору купівлі-продажу частини банківського вкладу, розміщеного в ПАТ "Енергобанк", а отже в розумінні положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" має право на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу за рахунок коштів Фонду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 лютого 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/1175/16.

У зв'язку із закінченням повноважень судді Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишина В.М., справу передано на повторний автоматизований розподіл.

Автоматизованою системою документообігу Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративну справу передано на розгляд судді Кузьменку В.А.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2018 року призначено адміністративну справу до розгляду та залучено до участі у справі Фонд та уповноважену особу Паламарчука В.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2018 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Уповноважену особу Паламарчука В.В.; виключено Уповноважену особу Паламарчука В.В. з числі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Відповідач 1 подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому зазначив, що ОСОБА_1 не є вкладником ПАТ "Енергобанк" у розумінні Закону, оскільки він безпосередньо не укладав договору банківського вкладу, що в свою чергу унеможливило забезпечити його ідентифікацію відповідно до законодавства України, а тому, у ПАТ "Енергобанк" немає правових підстав щодо включення його до переліку вкладників, які мають право на виплату гарантованої суми відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідач 2 у своєму відзиві на позовну заяву вказав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з підстав, аналогічних тим, що викладені у запереченні відповідача 1.

Треті особи письмових пояснень щодо заявлених позовних вимог до суду не надали.

В судове засідання 17 вересня 2018 року представники сторін не прибули; на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Між ОСОБА_1 (покупець) та ОСОБА_4 (продавець) 28 січня 2015 року укладено договір купівлі-продажу частини банківського вкладу №123, за умовами якого продавець передає, а покупець приймає у власність частину банківського вкладу, власником якого є продавець, та сплачує за неї обумовлену суму в строк та порядку, що визначені цим договором.

Пунктом 1.2 договору обумовлено, що право власності на банківський вклад належить продавцю на підставі договору №ДФ-118637-2612 про строковий банківський вклад з щомісячною виплатою відсотків, що укладений 11 листопада 2014 року між Продавцем та ПАТ "Енергобанк".

Відповідно до пункту 1.3, 1.4 договору про банківський вклад продавець є вкладником вкладу в сумі 101 000 (сто одна тисяча CHF) швейцарських франків, строком розміщення з 11 листопада 2014 року по 11 листопада 2015 року. Сторони домовилися, що у власність покупця за цим договором передається частина банківського вкладу Продавця, що становить 9 100 (дев'ять тисяч сто) швейцарських франків, що є еквівалентом 160 542 (сто шістдесят тисяч п'ятсот сорок дві) грн. 20 коп. за курсом НБУ, що діє на момент підписання даного договору. Право власності на частину банківського вкладу виникає у покупця з моменту підписання сторонами цього договору та його нотаріального посвідчення згідно пункту п. 1.5 договору.

Постановою Правління Національного банку України "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Енергобанк" до категорії проблемних та запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку" від 22 січня 2015 року №48/БТ ПАТ "Енергобанк" віднесено до категорії проблемних та останньому встановлено обмеження в його діяльності, зокрема, не допускати проведення будь-яких операцій, за результатами яких збільшується гарантована сума відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, крім договорів, укладених до набрання чинності цією постановою, умовами яких передбачено поповнення вкладів фізичних осіб за рахунок відсотків.

На підставі постанови Правління Національного банку України "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Енергобанк" до категорії неплатоспроможних" від 12 лютого 2015 року №96 виконавчою дирекцією Фонду 12 лютого 2015 року прийнято рішення №29 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Енергобанк", згідно з яким з 13 лютого 2015 року розпочато процедуру виведення банку з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації та призначено уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Енергобанк" - ОСОБА_5. Тимчасову адміністрацію у ПАТ "Енергобанк" запроваджено строком на три місяці з 13 лютого 2015 по 12 травня 2015 року включно.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 30 квітня 2015 року №93 строк проведення тимчасової адміністрації в ПАТ "Енергобанк" та повноваження уповноваженої особи Фонду було продовжено до 11 червня 2015 року включно.

26 травня 2015 року на офіційному сайті Фонду розміщено оголошення про те, що з 26 травня 2015 року ПАТ "Енергобанк" здійснює виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився до 13 травня 2015 року включно. Виплати коштів будуть здійснюватися через установи ПАТ КБ "Приватбанк". Для отримання коштів за зазначеними договорами вкладникам необхідно звернутися до установ ПАТ КБ "Приватбанк". Виплати вкладникам будуть здійснюватися в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення банку з ринку, але не більше 200 000,00 грн.

На підставі постанови Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Енергобанк" від 11 червня 2015 року №370, виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 12 червня 2015 року №115 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Енергобанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким з 12 червня 2015 року розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Енергобанк" з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до плану врегулювання; уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" призначено провідного професіонала відділу стратегії та нормативно-методологічного забезпечення ОСОБА_5 строком на 1 рік з 12 червня 2015 року по 11 червня 2016 року включно.

18 червня 2015 року на офіційному сайті Фонду розміщено оголошення про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду рішення "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Енергобанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку" від 12 червня 2015 року №115, Фонд з 19 червня 2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники ПАТ "Енергобанк" з 19 червня 2015 до 30 липня 2015 року включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду - ПАТ КБ "Приватбанк". Відшкодування вкладникам ПАТ "Енергобанк", які з будь-яких причин не звернуться до банку-агента Фонду в період з 19 червня 2015 до 30 липня 2015 року здійснюватимуться за результатами розгляду їх індивідуальних письмових звернень на адресу Фонду до дня внесення запису про ліквідацію банку, як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

14 липня 2015 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення №136 "Про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Енергобанк", відповідно до якого з 15 липня 2015 року провідного професіонала відділу стратегії та нормативно-методологічного забезпечення ОСОБА_5 відсторонено від виконання обов'язків уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Енергобанк"; з 15 липня 2015 року Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Брайка С.А.

Позивач звернувся до Фонду із заявою від 04 листопада 2015 року про виплату йому гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним в ПАТ "Енергобанк", за результатами розгляду якої Фонд у листі від 14 грудня 2015 року №02-036-53621/15 повідомив позивача, що згідно переліку, наданого Уповноваженою особою Фонду, інформація щодо ОСОБА_1 відсутня.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

При цьому порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений положеннями статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до положень частин першої-третьої статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (далі по тексту - Положення №14) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).

Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Положення №14 перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Після внесення змін до пункту 3 розділу ІІІ вказаного Положення №14, цим пунктом передбачено, що Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, крім іншого, формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).

Після внесення змін до пункту 4 розділу ІІІ Положення №14 абзацом першим цього пункту передбачено, що перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Пунктом другим розділу IV Положення №14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Пунктом четвертим розділу IV Положення №14 передбачено, що Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Згідно пункту шостого цього розділу вказаного Положення встановлено, що на підставі рішення виконавчої дирекції за розпорядженням директора-розпорядника Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів (здійснює перерахування гарантованої суми за Загальним Реєстром, передачу Загального Реєстру банку-агенту) не пізніше семи днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Зазначені вище норми законодавства в сукупності свідчать, що після складення та затвердження Переліку вкладників та передачі Уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду, уповноважена особа Фонду не має права вносити зміни до Переліку вкладників, а має право лише надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників.

Тобто, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

З матеріалів справи вбачається, що позивач згідно договору від 28 січня 2015 року купівлі-продажу частини банківського вкладу №123 прийняв у власність частину банківського вкладу за договором №ДФ-118637-2612 про строковий банківський вклад з щомісячною виплатою відсотків від 11 листопада 2014 року, що становить 9100,00 швейцарських франків, що є еквівалентом 160 542,20 грн. за курсом Національного банку України, який діяв на момент підписання договору.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Згідно положень частин першої та третьої статті 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

До відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунку (глава 72 цього Кодексу), якщо інше не встановлено цією главою або не випливає із суті договору банківського вкладу.

Згідно з частиною першою статті 1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

У відповідності до частин першої-третьої статті 1068 Цивільного кодексу України банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.

Банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом.

Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.

Відповідно до пункту 1.10 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року №492, письмова форма договору банківського вкладу вважається дотриманою, якщо внесення грошової суми на вкладний (депозитний) рахунок вкладника підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або іншого документа, що відповідає вимогам, установленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківськими правилами) і звичаями ділового обороту.

У відповідності до пункту 1.8 вказаної Інструкції банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки, за договором банківського вкладу - вкладні (депозитні) рахунки.

Поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Вкладний (депозитний) рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управління на встановлений строк або без зазначення такого строку під визначений процент (дохід) і підлягають поверненню клієнту відповідно до законодавства України та умов договору.

Тобто, поточні та вкладні (депозитні) рахунки відкриваються на конкретну особу (клієнта банку) за умови надання відповідних документів, можливості зміни власника рахунка Інструкцією не передбачено.

Таким чином, передбачені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" гарантії за вкладом поширюються на осіб, які мають правовий статус вкладника неплатоспроможного банку у розумінні статті 2 цього Закону. Такий статус передбачає, з-поміж іншого, наявність у банку вкладу, залученого, зокрема, на умовах договору банківського рахунку або договору банківського вкладу (депозиту).

Тобто отримати гарантовану суму відшкодування вкладу мають право виключно вкладники банку, що ліквідується. При цьому, статусу вкладника фізична особа набуває лише у випадку укладення договору банківського вкладу (депозиту) або договору банківського рахунку, а також, якщо такі договори укладено на її користь. Набуття статусу вкладника у зв'язку з придбання частини вкладу за договором купівлі-продажу, нормативними актами, що регулюють спірні правовідносини, не передбачено.

Наведене свідчить, що на підставі договору купівлі-продажу частини вкладу позивач не набуває статусу вкладника банку ПАТ "Енергобанк" на тих же умовах, що й ОСОБА_4, як продавець згідно договору купівлі-продажу частини банківського вкладу від 28 січня 2015 року.

Враховуючи викладені вище норми законодавства, суд зазначає, що позивачем під час розгляду вказаної справи не надано доказів звернення до ПАТ "Енергобанк" щодо внесення змін до договору банківського вкладу №ДФ-118637-2612 від 11 листопада 2014 року, а саме внесення даних щодо нього як співвласника даного вкладу до запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Енергобанк", тобто після купівлі частини вказаного банківського вкладу у розмірі 9100,00 швейцарських франків, як і не надано доказів відкриття на його ім'я депозитного (вкладного) рахунку в ПАТ "Енергобанк" відповідно до вказаного договору банківського вкладу.

Доказів відповідного звернення продавцем ОСОБА_4 до ПАТ "Енергобанк" сторонами під час розгляду справи також надано не було.

Оскільки безпосередньо позивач договору із ПАТ "Енергобанк" не укладав, грошові кошти на вкладний рахунок не вносив, суд приходить до висновку, що позивач не є вкладником у розумінні статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а тому не має права на отримання гарантованої суми за договором банківського вкладу за рахунок Фонду, у порядку, визначеному цим Законом.

Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду в аналогічних справах, викладеною зокрема у постановах від 04 квітня 2019 року у справі №826/19554/15, адміністративне провадження №К/9901/32529/18 та від 24 квітня 2019 року у справі №826/7895/16, адміністративне провадження №К/9901/49326/18.

У той же час, суд не заперечує право власності позивача на придбану ним частину вкладу; проте, для правильного вирішення даної справи має значення не право власності позивача на відповідну частину вкладу, а статус позивача як вкладника банку, якого особа, як зазначалося, не набуває за договором купівлі-продажу частини банківського вкладу.

Стосовно заяви позивача від 08 січня 2016 року, поданої відповідачу 1 та отриманої ним відповіді про проведення усіх необхідних дій щодо включення позивача до переліку вкладників ПАТ "Енергобанк", які мають право виплату гарантованої суми відшкодування коштів та подати до Фонду додаткову інформацію щодо включення його до Загального реєстру вкладників ПАТ "Енергобанк", як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з дня початку процедури ліквідації банку припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється. Керівники банку звільняються з роботи у зв'язку з ліквідацією банку.

Як встановлено судом вище, на підставі постанови Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Енергобанк" від 11 червня 2015 року №370 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 12 червня 2015 року №115 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Енергобанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким з 12 червня 2015 року розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Енергобанк" з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до Плану врегулювання.

Таким чином, з моменту прийняття рішення про початок процедури ліквідації ПАТ "Енергобанк", у відповідача 1 призупинилися всі його повноваження, в тому числі і щодо внесення інформації про купівлю позивачем частини банківського вкладу, внесеного ОСОБА_4 відповідно до договору №ДФ-118637-2612 від 11 листопада 2014 року про строковий банківський вклад з щомісячною виплатою відсотків, а, отже, Уповноважена особа Фонду ПАТ "Енергобанк" згідно чинного законодавства теж не мала законних на це підстав.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що, оскільки позивач не є вкладником ПАТ "Енергобанк" в розумінні положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Уповноважена особа Фонду правомірно не включила позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, відповідно, у Фонду не виникло обов'язку щодо включення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

При цьому, діючими нормативно-правовими актами не передбачено, після складання Переліку вкладників, функцій Уповноваженої особи щодо повторного складання або перезатвердження Переліку вкладників.

Пунктом 6 розділу ІІІ Положення №14 передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

Проте, виходячи з системного аналізу вказаних нормативно-правових актів, та враховуючи те, що Уповноваженою особою правомірно не включено позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, а судом не встановлено підстав для включення такого вкладника до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачами доведено правомірність та обґрунтованість підстав для не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, відшкодування судових витрат за не здійснюється.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);

Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Брайко Станіслав Анатолійович (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17; ідентифікаційний код 21708016);

Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Паламарчук Віталій Віталійович (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17; ідентифікаційний код 21708016);

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17; ідентифікаційний код 21708016);

Публічне акціонерне товариство "Енергобанк" (0040714053, м. Київ, вул. Воздвиженська, 56; ідентифікаційний код 19357762).

Суддя В.А. Кузьменко