441/570/17
2/465/887/19
Іменем України
17.04.2019 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Мартинишин М.О.
з участю секретаря Мацко Х.Д.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за позовом Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР до ОСОБА_2 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру, -
Позивач звернувся з позовом в суд про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру. Свої вимоги мотивує тим, що згідно заяви ОСОБА_2 від 15.07.2014 року, 21.01.2015 року, 21.07.2015 року Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї на період з 01.07.2014 року до 31.12.2015 року. В результаті перевірки, проведеної спеціалістами Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, встановлено, що ОСОБА_2 свідомо подала неправдиву/неповну інформацію про майновий стан своєї сім'ї, а саме відповідач не задекларувала при оформленні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, тобто приховала інформацію про те, що у власності її чоловіка ОСОБА_3, окрім задекларованого автомобіля «Volkswagen Transporter», 1996 року випуску, є також автомобіль «Volkswagen Passat 1.6 TD», 1987 року випуску, що підтверджується витягом з листа Територіального сервісного центру № 4641 Регіонального сервісного МВС України у Львівській області від 18.12.2015р. №27/13-366зп (вх. №2605/11-4866 від 24.12.2015). Таким чином, державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім'ї була призначена незаконно по вині заявника, яка подала недостовірну інформацію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги на суму 56 249,96 грн. Відповідачу були направлено повідомлення про стягнення суми державної допомоги, виплаченої надміру та запропоновано повернути її добровільно. На час подання позовної заяви до суду заборгованість перед позивачем не погашена, а тому просить стягнути суму заборгованості в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила його задоволити.
Відповідач у судовому засіданні просила в задоволенні позову відмовити. Вказала, що в неї не було жодного умислу на подання недостовірних відомостей з метою незаконного отримання соціальної допомоги, оскільки автомобіль «Volkswagen Passat 1.6 TD», 1987 року випуску фактично не перебував у власності її сім»ї. Окрім того, зазначила, що має право на державну допопому як багатодітна матір.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 ст. 5 ЦПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 відповідно до її заяв від 15.07.2014 року, 21.01.2015 року, 21.07.2015 року Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї на період з 01.07.2014 року до 31.12.2015 року.
В результаті перевірки, проведеної спеціалістами Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, встановлено, що ОСОБА_2 не задекларувала при оформленні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, тобто приховала інформацію про те, що у власності її чоловіка ОСОБА_3, окрім задекларованого автомобіля «Volkswagen Transporter», 1996 року випуску, є також автомобіль «Volkswagen Passat 1.6 TD», 1987 року випуску, що підтверджується витягом з листа Територіального сервісного центру № 4641 Регіонального сервісного МВС України у Львівській області від 18.12.2015р. №27/13-366зп (вх. №2605/11-4866 від 24.12.2015).
Окрім того, встановлено, що у ОСОБА_2 на вихованні перебувають неповнолітні діти: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2
Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно із ч.2 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).
Відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Як вбачається з довіреності від 06.09.2006 р., що була укладена між ОСОБА_3 на підставі попередньої домовленості з ОСОБА_7, ОСОБА_8, повірителі отримали право здавати в оренду, передавати в позичку, продати за встановленим законом порядку автомобіль марки «Volkswagen Passat 1.6 TD», 1987 року випуску, а також керувати ним на території України та її межами на час дії даної довіреності.
Крім того, як вбачається з довідки № 4641-50 від 26.01.2016р., виданої Територіальним сервісним центром №4641 РСЦ МВС у Львівській області, згідно бази комп'ютерного обліку «НАІС ДДАІ» та «ДАІ-2000» за ОСОБА_3 зареєстровано лише автомобіль «Volkswagen Transporter», 1996 року випуску.
Таким чином, у відповідача ОСОБА_2 не було жодного умислу на подання недостовірних відомостей з метою незаконного отримання соціальної допомоги, оскільки автомобіль «Volkswagen Passat 1.6 TD», 1987 року випуску фактичне не перебував у власності її сім'ї. Окрім того, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченими сім'ями, у власності яких є транспортні засоби, у тому випадку, якщо у родині виховується троє і більше дітей відповідного віку.
Враховуючи усі вищенаведені обставини, соціальний статус сім»ї відповідача, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст.4, 5, 76, 77, 79, 141, 200, 206, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
в задоволенні позову Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР до ОСОБА_2 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України п. п. 15., 15.5 до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається через Франківський районний суд м. Львова.
Дата складення повного судового рішення - 02.05.2019 року.
Суддя Мартинишин М.О.