03 травня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/370/19
15 год. 52 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С. ,
при секретарі: Бондарчук О.О.,
за участю представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - Таранова С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з питань праці про скасування висновку,
встановив:
ОСОБА_3 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з питань праці (далі-відповідач, Держпраці), в якому просить скасувати висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця позивача, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці № 573-к від 23.11.2018 року.
Ухвалою суду від 26.02.2019р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про забезпечення позову.
Ухвалою від 01.03.2019р. вказаний позов залишено без руху з наданням позивачу строку на усунення недоліків. Ухвала суду виконана, недоліки позовної заяви усунуті.
Ухвалою від 15.03.2019р. провадження у справі відкрите. Розгляд справи призначено на 01 квітня 2019р.
Протокольною ухвалою від 01.04.2019р. зобов'язано відповідача надати докази; задоволено представника позивача про надання строку для ознайомлення з відзивом та відкладено розгляд на 03.05.2019р.
Відповідачем в судовому засіданні 01.04.2019р. усно та 18.04.2019р. в письмовому вигляді подано клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском строку на звернення до суду.
В судовому засіданні 03.05.2019р. представник відповідача підтримав вимоги клопотання, представник позивача заперечувала проти його задоволення.
Вирішуючи дане клопотання, суд виходить з наступного.
За змістом статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Статтею 123 КАС України визначені наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Так, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно із п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
У даному випадку позивач оскаржує висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця позивача, затверджений наказом Державної служби України з питань праці № 573-к від 23.11.2018 року.
Згідно із ч.7 ст.44 Закону України від 10.12.2015р. № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), висновок, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання службової діяльності, може бути оскаржений державним службовцем у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.
Статтею 11 Закону № 889-VIII установлено, що у разі порушення наданих цим Законом прав або виникнення перешкод у реалізації таких прав державний службовець у місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про це, може подати керівнику державної служби скаргу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації.
Керівник державної служби зобов'язаний не пізніше 20 календарних днів з дня отримання скарги надати державному службовцю обґрунтовану письмову відповідь (рішення).
У разі неотримання в установлений частиною третьою цієї статті строк обґрунтованої відповіді на скаргу або незгоди з відповіддю керівника державної служби державний службовець може звернутися із відповідною скаргою до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
За результатами розгляду скарги центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, надає державному службовцю вмотивовану відповідь не пізніше 20 календарних днів з дня надходження скарги та в разі встановлення факту порушення прав державного службовця направляє відповідному державному органу обов'язкову для виконання вимогу про усунення відповідних порушень.
Заявник має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність державних органів та їх посадових осіб, що перешкоджають реалізації прав, наданих йому цим Законом, до суду.
Частиною 6 статті 11 Закону № 889-VIII додатково визначено, що якщо права державного службовця, встановлені цим Законом, порушені керівником державної служби чи державним службовцем вищого органу або якщо ці особи створили перешкоди в реалізації прав державного службовця, він може подати скаргу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації безпосередньо до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.7 Закону № 889-VIII державний службовець має право на оскарження в установленому законом порядку висновку, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання його службової діяльності;
Таким чином, оскарження висновку, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання його службової діяльності є вимогою, що пов'язана із проходженням позивачем державної служби. КАС України установлено місячний строк для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому Законом № 889-VIII передбачена можливість досудового порядку вирішення спору.
Обґрунтовуючи пропуск позивачем строку для звернення до суду, відповідач посилається на те, що позивач з оскаржуваним висновком ознайомився 22.11.2018р., а позовну заяву подав лише 25.02.2019р. Також відповідач вказує, що у даному випадку не відбулось процедури досудового вирішення спору, оскільки позивач усупереч вимогам ст.11 Законом № 889-VIII не подавав скаргу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод у їх реалізації безпосередньо до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
У зв'язку з цим суд зазначає, що статтею 11 Закону № 889-VIII не установлено обов'язковості подачі державним службовцем скарги саме до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Це підтверджується змістом частини 6 вказаної статті, яка передбачає, що у разі порушення прав державного службовця керівником державної служби чи державним службовцем вищого органу, такий службовець може подати скаргу безпосередньо до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Вислів «може» визначає альтернативність поведінки державного службовця у разі порушення його прав керівником державної служби чи державним службовцем вищого органу.
У той же час частинами 1 - 4 статті 11 Закону № 889-VIII визначено загальний порядок позасудового оскарження державним службовцем рішень, дій і бездіяльності, які порушують права особи, як державного службовця. Цей загальний порядок передбачає подачу скарги саме керівнику державної служби.
В даному випадку позивач оскаржив негативний висновок Голові Держпраці, подавши 11.12.2018р. відповідну скаргу, яку Головою Держпраці було розглянуто і надано відповідь 22.12.2018р. за №6091/1/11-3618.
Тобто, позивач скористався досудовим порядком вирішення спору, відтак в даному випадку строком для звернення до суду є тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
При цьому навіть якщо рахувати такий строк з дня прийняття Головою Держпраці рішення за результатами розгляду справи (22.12.2018р.), то позов подано в межах строку для звернення до суду - 25.02.2019р., оскільки такий строк закінчується 22.03.2019р.
Саме з цього виходив суд при відкритті провадження у справі, вирішуючи питання про дотримання позивачем строку на звернення до суду і в даний час при розгляді клопотання відповідача не знайшов підстав для протилежного висновку.
Ураховуючи наведене, у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду слід відмовити у зв'язку з його безпідставністю.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 241 - 243, 248, 250, 256 КАС України, суд -
ухвалив:
У задоволенні клопотання відповідача про залишення без розгляду позовної заяви - відмовити.
Ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку та набирає законної сили з моменту проголошення.
Повний текст ухвали складено 03.05.2019р.
Суддя Пекний А.С.