про повернення позовної заяви
03 травня 2019 р. м. Чернівці Справа № 724/524/19
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Хотинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та скасування постанови,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з адміністративним позовом до Хотинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії державного виконавця при винесені постанови про відкриття провадження № 57791814 від 28.11.2018 року та скасувати її, як незаконну.
18.03.2019 року ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хотинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, про визнання протиправними дій і рішення передано на розгляд до Чернівецького окружного адміністративного суду відповідно до предметної юрисдикції.
09.04.2019 року відповідно до витягу автоматизованого розподілу судових справ, визначено головуючого суддю в справі ОСОБА_2
Ухвалою суду від 10.04.2019 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків з дати вручення копії ухвали, зокрема шляхом подання до суду: документів (належним чином засвідчених копій) на які посилається в адміністративному позові позивач (заяву про повернення виконавчого документу без виконання; заяву про примусове виконання; постанову № 55998901 від 13.04.2018р.); заяви про поновлення строку звернення до суду з відповідними обґрунтуваннями щодо поважності причин пропуску цього строку; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, документу про сплату судового збору на рахунок Чернівецького окружного адміністративного суду - в сумі 1524,16 грн.
03.05.2019 року через канцелярію суду надійшла заява представника позивача на виконання вимог ухвали суду, до якої додано, зокрема: уточнену редакцію позовної заяви та клопотання про поновлення строків звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 07.12.2018 року позивачу офіційно вручено поштовий лист, який містив постанову про відкриття виконавчого провадження від 28.11.2018 року. Ознайомившись з постановою, позивачем у 10 - ти денний строк було подано скаргу на протиправні дії державного виконавця. 26.12.2018 року ухвалою суду закрито провадження у справі.
Посилаючись на норми статті 287 КАС України позивач також зазначає, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавцю, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
На думку позивача, на виконання вимог закону, останнім подано до суду скаргу на дії держаного виконавця. Саме тому, керуючись положеннями ст. 122 та ст. 287 КАС України, де визначено, що якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб), вважав, що має повне право на звернення до суду у 6 - ти місячний строк.
Позивач просив також врахувати, що з моменту отримання оскаржуваної постанови він вчасно звернувся до суду (у 10- ти денний термін), однак з позовом звертався у строки, що визначні положенням ст. 122 КАС України, через помилку представника, саме тому просить суд поновити строк на подання даного позову.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні клопотання та повернення позивачу позовної заяви, з огляду на наступне.
Статтею 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Під строком звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом слід розуміти проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. З урахуванням особливостей конкретних правовідносин початок перебігу строку звернення до адміністративного суду може бути пов'язаний із різними юридичними фактами та їх оцінкою правомочною особою.
Відповідно до положень статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З аналізу вказаних норм вбачається, що перебіг строку звернення до адміністративного суду розпочинається саме з моменту, коли позивач дізнався про порушення його прав.
Звертаючись до суду, позивач обґрунтував своє звернення тим, що 07.12.2018 року дізнався про наявність оскаржуваної постанови від 28.11.2018 року, ознайомившись з якою подав скаргу на протиправні дії державного виконавця. При цьому ухвалою суду від 26.12.2018 року закрито провадження в справі, тому позивач посилаючись на норми КАС, яуі визначають загальний шестимісячний строк звернення до суду вважає, що ним дотриманий строк звернення суду.
Суд зазначає, що поважними причинами для поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду вважаються такі обставини, за яких своєчасне пред'явлення позову стає неможливим або ускладненим.
У той же час, наведені позивачем обставини не можуть вважатись судом поважними, оскільки необізнаність (помилка) представника позивача, так і наявність ухвали суду про закриття провадження в справі, жодним чином не створювали умов, які унеможливлювали або ж ускладнювали звернення позивача до суду з даним позовом в межах встановлених законом строків, після закриття провадження у справі місцевим загальним судом.
Згідно норм статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частини 2 статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи наведене вище а також те, що позивачем не зазначено поважних підстав для поновлення строку звернення до суду з даним позовом - позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Згідно частини 8 статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
1.У задоволенні клопотання представника позивача - ОСОБА_3 про поновлення строку звернення до суду - відмовити повністю.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Хотинського районного відділу державної виконавчої служби Головного ТУЮ у Чернівецькій області - повернути позивачеві.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя Боднарюк О.В.