про зупинення провадження в адміністративній справі
03 травня 2019 року Справа № 580/1167/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,
03.04.2019 ОСОБА_1 (19601, Черкаська обл., Черкаський р-н., с.Геронимівка, вул. Вернигори, буд.29; РНОКПП НОМЕР_1) (далі-позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії при перерахунку з 90% до 70% грошового забезпечення;
зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії і виплачувати її в подальшому.
Вирішуючи питання можливості розгляду справи, суд дійшов висновку зупинити провадження з огляду на таке.
Суд врахував, що ухвалою від 10.01.2019 (ЄДРСР 79124406) Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
В ухвалі від 10.01.2019 вказаного Суду зазначено, що звернення з таким позовом до суду обґрунтовано тим, що під час перерахунку пенсії застосовано редакцію частини 2 статті 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ), чинну на момент здійснення перерахунку, внаслідок чого обчислення пенсії відбулось з урахуванням відсоткового значення грошового забезпечення 70 відсотків.
Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених п.21 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки:
позивачами у них є особи, яким призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ;
відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;
спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розміру пенсії до 70 відсотків відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції чинній на момент здійснення перерахунку);
позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, що були визначені на момент призначення пенсії).
Відповідно до п.21 ч.1 ст.4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Враховуючи, що у цій справі та у справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18), що перебуває на розгляді у Верховному Суді, відповідачем є подібний суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, позивачами заявлено подібні вимоги, суд дійшов висновку що ця справа відповідає ознакам типової справи.
Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі передбачені ч.3 ст.291 КАС України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, що відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, до часу ухвалення єдиної правової позиції у судовій практиці вказаного Суду у вказаних правовідносинах цей спір вирішити з дотриманням принципу верховенства права неможливо.
П.9 ч.2 ст.236 КАС України встановлено право суду зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Тому суд дійшов висновку зупинити провадження у цій справі.
Керуючись ст.ст. 236, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
1. Зупинити провадження у справі №580/1167/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії до часу набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).
2. Копію ухвали направити учасникам справи.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з моменту її складення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.М. Бабич