Справа № 822/1521/18
іменем України
23 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної для вирішення соціально-побутових питань у розмірах зазначених в довідці в/ч НОМЕР_1 від 26.02.2018 року № 46;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 02.03.2018 року пенсію, розмір якої обчислити з грошового забезпечення з урахуванням протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної для вирішення соціально-побутових питань у розмірах зазначених в довідці в/ч НОМЕР_1 від 26.02.2018 року № 46, та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 16.02.2014 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обгрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з лютого 2014 року йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 77% від суми грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Позивач стверджує, що при призначенні йому пенсії в її розрахунок не було враховано такі види грошового забезпечення: щомісячну додаткову грошову винагороду - 52 625,40 грн., матеріальну допомогу - 1828,75 грн., грошову допомогу на оздоровлення - 8703 грн., що зазначені в довідці № 851 від 18.04.2018 року.
01 березня 2018 року позивач подав заву до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок його пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Листом від 06.03.2018 року № 546/О-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу в такому перерахунку.
Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення до складу грошового забезпечення для перерахунку його пенсії видів грошового забезпечення, зазначених у довідці в/ч НОМЕР_1 від 26.02.2014 року № 46, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, - протиправними, та для відновлення порушених прав, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2018 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.06.2018 року вирішено зупинити провадження в адміністративній справі № 822/1521/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду № 522/2738/17 (номер провадження К/9901/1368/17).
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 березня 2019 року вирішено провадження у адміністративній справі № 822/1521/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, поновити, в зв'язку із набранням законної сили рішенням Верховного Суду у справі №522/2738/17 .
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Відповідач подав відзив на даний адміністративний позов, в якому він зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 статті 43 даного Закону визначено вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні пенсії, при цьому одноразові додаткові види грошового забезпечення не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення.
Відповідач вважає, що підстав для здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахунку та виплати пенсії позивачу з врахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у довідці № 46 від 26.02.2018 року, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди - 15 067,15 грн., матеріальної допомоги - 9382,03 грн., грошової допомоги на оздоровлення - 9382,03 грн., немає. З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв'язку та сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 16.02.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
02.03.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вказаних у довідці № 46 від 26.02.2018 року, виданій військовою частиною НОМЕР_1 .
Листом № 546/О-8 від 16.03.2018 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з підстав того, що одноразові додаткові види грошового забезпечення, такі як: щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога, грошова допомога на оздоровлення зазначені в довідці № 46 від 26.02.2018 року не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку призначеної пенсії.
Вважаючи вищевказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає.
Частиною 1 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Таким чином, отримувана позивачем, згідно з довідкою про види грошового забезпечення № 46 від 26.02.2018 року, щомісячна додаткова грошова винагорода (в розмірі 15067,15 грн.), з якої щомісячно утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу у вересні 2017 року пенсії підлягає перерахунку. Підстави для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем додаткових видів грошового забезпечення, таких як матеріальна допомога та грошова допомога на оздоровлення, (виплата яких здійснювалася не щомісячно) відсутні, оскільки вказані виплати не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Судом встановлено, що відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з підстав того, що одноразові додаткові види грошового забезпечення, такі як: щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога, грошова допомога на оздоровлення зазначені в довідці № 46 від 26.02.2018 року не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення при перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 , щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 15067,15 грн., відповідно до довідки № 46 від 26.02.2018 року, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області включити до складу грошового забезпечення при перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 , суму щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 15067,15 грн., відповідно до довідки № 46 від 26.02.2018 року, а також провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням суми щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 15067,15 грн., відповідно до довідки № 46 від 26.02.2018 року, починаючи з 02.03.2018 року, з врахуванням раніше проведених виплат.
Окрім зазначеного, суд враховує також наступне.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду справи № 522/2738/17.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Оскільки відповідно до вимог пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення при перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 , щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 15067,15 грн., відповідно до довідки № 46 від 26.02.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області включити до складу грошового забезпечення при перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 , суму щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 15067,15 грн., відповідно до довідки № 46 від 26.02.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням суми щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 15067,15 грн., відповідно до довідки № 46 від 26.02.2018 року, починаючи з 02.03.2018 року, з врахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 травня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський