Справа № 815/540/18
02 травня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
за участю:
секретаря судового засідання - Поварчук В.В.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду через канцелярію суду надійшов позов ОСОБА_1 (з урахуванням заяви та документів, поданих на усунення недоліків позовної заяви на виконання ухвали суду від 13.02.2018 року, та ухвали суду про заміну відповідача) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про:
- зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (ЄДРПОУ 08592268) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера - позивача (ІПП № НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий 14.03.2000 року Київським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області) з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження їх граничного розміру наступного змісту:
- посадовий оклад 3100,00
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковника міліції 2200,00
- надбавка за стаж служби (45%)
(від посадового окладу + оклад за звання) 2385,00
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%)
(від посадового окладу) 620,00
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%)
(від посадового окладу + оклад за звання + вислуга років) 3842,50
- премія (3,95%) (від грошового забезпечення) 479,83
- матеріальна допомога на оздоровлення
за останні 13 місяців перед звільненням (3950,80 + 1728,00) : 13 436,83
Всього 13064,16
з 01.07.2016 року, тобто з дня виникнення права на перерахунок пенсії, так як з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року позивач працювала на посаді начальника відділу управління документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області, яка була віднесена до категорії посад державних службовців, мала 12 ранг державного службовця та не отримувала пенсію в цей період;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) провести перерахунок та виплату пенсії позивачу (ІПП № НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий 14.03.2000 року Київським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області) з 01.07.2016 року у відповідності до частини третьої та четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, підготовленої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Ухвалами суду:
- від 26 лютого 2018 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; призначено судове засідання для розгляду справи по суті;
- від 10 травня 2018 року: зупинене провадження у справі № 815/540/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а;
- від 2 травня 2019 року: поновлено провадження у справі; долучено до матеріалів справи: надані відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області разом із клопотанням, вхід. № 16183/18 від 07.06.2018 року, нові докази по справі; письмову позицію позивача на клопотання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вхід. № 17429/18 від 20.06.2018 року; надані відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області разом із супровідним листом, вхід. № 23459/18 від 13.08.2018 року, нові докази по справі; письмову відповідь позивача на лист відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вхід. № 24740/18 від 23.08.2018 року.
В судове засідання 02.05.2019 року представники відповідачів не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
25.04.2019 року представником відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду подано клопотання, вхід. № 15410/19, в якому останній просить здійснювати розгляд справи без участі представника головного управління.
Представник відповідача - Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про причини неявки суд не повідомив, будь-яких заяв, від нього до суду не надійшло.
В судовому засіданні 02.05.2019 року після долучення до матеріалів справи вищезазначених документів, з метою забезпечення процесуальних прав учасників справи, передбачених ст.ст. 44, 47 КАС України тощо та для належної підготовки справи для розгляду по суті, судом поставлено на обговорення питання щодо необхідності розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Позивач вважав за необхідне розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до п.п. 1, 3, 7 ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує, зокрема: значення справи для сторін; категорію та складність справи; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи та на підставі наведеного, з метою забезпечення процесуальних прав учасників справи, передбачених ст.ст. 44, 47 КАС України тощо, для належної підготовки справи для розгляду по суті, суд вважає доцільним розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження.
Згідно ч. 6 ст. 260 КАС України, зокрема, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 12, 205, 243, 256, 257, 260, 294 КАС України суд, -
ухвалив:
Розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії проводити в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання по справі на 30 травня 2019 року о 10 год. 45 хв. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань № 3 (1-й поверх).
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
В повному обсязі ухвалу складено 3 травня 2019 року.
Суддя М.Г. Цховребова