02 травня 2019 р. Справа № 480/931/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" про стягнення грошової компенсації, -
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" про стягнення грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна в сумі 14574,90 гривень. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в травні 2018 року він був звільнений зі служби, за час проходження якої його повинні були забезпечувати речовим майном за рахунок держави, однак його не було таким забезпечено. При звільнені позивач отримав від відповідача довідку на отримання грошової компенсації за речове майно в розмірі 14574,90 грн, проте у її виплаті було відмовлено з посиланням на відсутність коштів та бюджетних асигнувань для виплати цієї компенсації. Вважає, що відмова відповідача із зазначених підстав суперечить вимогам чинного законодавства, а тому його порушене право підлягає захисту в судовому порядку. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що в установі відсутні кошти на виплату позивачу такої компенсації та бюджетні асигнування на вказані цілі, тому на підставі п. 22 Порядку забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 578 від 14.08.2013 року, грошова компенсація не може бути виплачена. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 18 березня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 31.05.2018 року на підставі наказу Міністерства юстиції України № 818/к від 23.02.2018 року "Про затвердження структури та штату державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" відповідно до Закону України "Про державну кримінально-виконавчу службу України", Закону України "Про Національну поліцію" старшого прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з посади начальника чергової варти відділу охорони за ст. 77 п. 1 пп. 4. (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), що підтверджується витягом з наказу начальника державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" "Про особовий склад" № 64/ОС-18 від 31.05.2018 року (а.с.7).
На підставі довідки Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна № 106 позивач звернувся до керівництва установи із листом-вимогою від 14.02.2019 про погашення заборгованості з виплати компенсації за належні до видачі предмети речового майна в сумі 14574,90 грн (а.с.8-9).
Листом від 22.02.2019 № 4/65 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність коштів для виплати компенсації за речове майно та бюджетних асигнувань на вказані цілі (а.с.10).
Задовольняючи позовні вимоги, суд враховує таке.
Згідно з частиною 1 ст. 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (далі - Закон) держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України.
Частиною 2 статті 23 Закону визначено, що умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати.
Відповідно до частини 5 статті 23 Закону на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розмір грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати працівників кримінально-виконавчої служби України визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 578 від 14.08.2013 року затверджено Порядок забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби; норми забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку останній визначає механізм речового забезпечення персоналу Державної кримінально-виконавчої служби - осіб рядового і начальницького складу, спеціалістів, які не мають спеціальних звань, та працівників, які працюють за трудовими договорами.
Речовим забезпеченням є задоволення потреб персоналу у формі одягу, взутті, натільній білизні, теплих і постільних речах, спорядженні, тканинах для пошиття форми одягу, нарукавних знаках і знаках розрізнення, спеціальному одязі та взутті, санітарно-господарському майні, постовому одязі, ремонтних матеріалах (далі - речове майно), що дає змогу створити необхідні умови для виконання персоналом службових завдань (п. 2 Порядку).
Пунктами 8, 9 Порядку визначено, що речове майно особистого користування видається особам із числа персоналу безоплатно за нормами забезпечення № 1-5, а інвентарне майно - за нормами № 6-13. Право на забезпечення речовим майном за встановленими нормами забезпечення мають: особи рядового і начальницького складу - з дня присвоєння їм відповідних спеціальних звань та/або призначення на посади; курсанти - з дня зарахування їх до списків навчальних закладів; спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами, - з дня призначення на відповідні посади. Видача речового майна в особисте користування проводиться згідно з антропометричними даними (зріст, об'єм грудей, шиї, голови, розмір взуття). Забезпечення речовим майном осіб із числа персоналу здійснюється в органах і установах, де вони проходять службу або працюють.
Особам рядового і начальницького складу (крім курсантів) після перших трьох років служби за їх бажанням та рішенням керівника органу чи установи дозволяється за умови наявності в їх користуванні придатних до використання предметів раніше виданого речового майна особистого користування замість одних предметів, передбачених нормами забезпечення, отримувати інші, вартість яких не перевищує вартості предметів, що замінюються, або отримувати за них грошову компенсацію. Грошова компенсація виплачується за умови наявності коштів та в межах бюджетних асигнувань, установлених на відповідні цілі (п. 22 Порядку).
Грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі особам рядового і начальницького складу, виплачується згідно з пунктом 60 цього Порядку. Вартість предметів речового майна особистого користування визначається ДПтС відповідно до їх закупівельної вартості (п. 23 Порядку).
Відповідно до п. 27 Порядку під час звільнення із служби особам рядового і начальницького складу за їх бажанням може видаватися речове майно особистого користування, яке не було ними отримано на день звільнення, або виплачуватися грошова компенсація за нього за цінами, що діють на день підписання наказу про звільнення.
Для виплати персоналу грошової компенсації за належні до отримання предмети речового майна особистого користування оформляється довідка про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна у двох примірниках, перший з яких подається бухгалтерії органу чи установи для виплати компенсації, другий додається до арматурної картки (п. 60 Порядку).
Посилання відповідача на відсутність коштів та той факт, що бюджетні асигнування на компенсацію за речове майно установі виділені не були, не може бути визнано обґрунтованим, оскільки зі змісту пунктів 27, 60 Порядку вбачається, що виплата компенсації при звільненні не поставлена в залежність від наявності бюджетних асигнувань на відповідні цілі, а відтак не може бути підставою позбавлення позивача визначеного законом права на компенсацію за речове майно. Єдиною передумовою для виплати грошової компенсації Порядок визначає довідку про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна, яка, як вбачається з матеріалів справи, була видана позивачу за № 106 (без зазначення дати).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що за наведених обставин і правових норм вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Сумській області 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" (41132, Сумська область, Шосткинський район, с. Гамаліївка, вул. Івана Скоропадського, буд. 57-А, код ЄДРПОУ 08565084) про стягнення грошової компенсації - задовольнити.
Стягнути з Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за належні до видачі предмети речового майна в сумі 14574,90 (чотирнадцять тисяч п'ятсот сімдесят чотири гривні 90 копійок) грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Шосткинська виправна колонія (№66)" на користь ОСОБА_1 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах