Справа № 204/3054/19
Провадження № 2-а/204/85/19 р.
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
02 травня 2019 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Самсонова В.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу з питань призначення ті перерахунку пенсій № 3 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити дії з перерахунку страхового стажу,-
25 квітня 2019 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відділу з питань призначення ті перерахунку пенсій № 3 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити дії з перерахунку страхового стажу.
Позовна заява передана мені, судді Самсоновій В.В., 26 квітня 2019 року канцелярією суду.
Ознайомившись з матеріалами даної позовної заяви, вважаю, що її слід передати за підсудністю по наступним підставам.
Так, пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема й у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Позивач звернувся до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська (місцевого загального суду) з таким позовом як до адміністративного суду.
В свою чергу, положеннями ч. 1 ст. 20 КАС України встановлено, які саме спори підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, зокрема:
1)адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2)адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3)адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4)адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5)адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Тобто, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат тощо, - відсутнє у переліку спорів, встановленому ч. 1 ст. 20 КАС України, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
В той же час, відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Таким чином, дана справа не підсудна Красногвардійському районному суду м. Дніпропетровська за предметною юрисдикцією, а підсудна ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду.
За наведених обставин, приходжу до висновку про направлення даної адміністративної справи за предметною юрисдикцією (підсудністю) на розгляд ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 20, 29, 241, 243, 248, 256, 293-295, 297 КАС України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу з питань призначення ті перерахунку пенсій № 3 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити дії з перерахунку страхового стажу - передати за підсудністю на розгляд ОСОБА_2 окружному адміністративному суду (49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4).
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу судді може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, визначені статтями 294-297 КАС України.
Суддя В.В. Самсонова