Рішення від 17.04.2019 по справі 908/1823/18

номер провадження справи 17/157/1

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2019 Справа № 908/1823/18

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсун В.Л.

при секретарі судового засідання - Юсубовій Д.В.

розглянувши матеріали справи № 908/1823/18

за позовною заявою: акціонерного товариства “Укртрансгаз”, 01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 9/1

до відповідача: публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19

про визнання договору укладеним

Представники учасників справи:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 14.01.19 № 1-487

від відповідача: ОСОБА_2 довіреність від 19.12.2018№ Др-124-1218

від третьої особи: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

11.09.18 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява від 06.09.18 № 1001ВИХ-18-4219 за позовом акціонерного товариства “Укртрансгаз” (далі АТ “Укртрансгаз”) до публічного акціонерного товариства “Запоріжгаз” про визнання договору про транспортування природного газу № НОМЕР_1 від 01.08.18 укладеним в редакції АТ “Укртрансгаз”, що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затв. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2497.

11.09.18 автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Корсуну В.Л.

Ухвалою суду від 17.09.18 позовну заяву від 06.09.18 № 1001ВИХ-18-4219 за позовом АТ “Укртрансгаз” до публічного акціонерного товариства “Запоріжгаз” про визнання договору про транспортування природного газу № НОМЕР_1 від 01.08.18 укладеним в редакції АТ “Укртрансгаз”, що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2497 повернуто заявнику.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 29.11.18 апеляційну скаргу АТ “Укртрансгаз” на ухвалу господарського суду Запорізької області від 17.09.18 про повернення позовної заяви у справі № 908/1823/18 задоволено та скасовано ухвалу господарського суду Запорізької області від 17.09.18 про повернення позовної заяви у справі № 908/1823/18. Справу передано на розгляд господарському суду Запорізької області.

Відповідно до витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 11.12.18 справу № 908/1823/18 передано на розгляд судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 17.12.18 судом прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1823/18 за правилами загального позовного провадження, якій присвоєно № провадження 17/157/18. Підготовче засідання призначено на 15.01.19.

Ухвалою від 15.01.19 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 18.03.2019 включно та відкладено підготовче засідання у справі № 908/1823/18 на 20.02.19.

20.02.19 до суду надійшло клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в якому представник позивача просить суд залучити Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у справі № 908/1823/18 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

Частинами 4, 5, 6 ст. 50 ГПК України передбачено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 4). Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. (ч. 5) Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку (ч. 6).

Як вбачається із змісту позовних вимог у справі № 908/1823/18, предметом спору між позивачем та відповідачем є визнання договору про транспортування природного газу № 18070000387 від 01.08.18 укладеним в редакції АТ “Укртрансгаз”, що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2497.

Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України “Про ринок природного газу”, типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.

Регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (п. 32 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про ринок природного газу”).

З огляду на викладене, оскільки предметом позову у даній справі є вимоги позивача щодо вирішення спору, що виник при укладенні договору, який має відповідати типовій формі, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2497, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для залучення до участі у справі № 908/1823/18 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Враховуючи вищевикладене, з метою прийняття законного та обґрунтованого рішення у даній справі по суті спору, суд вважає за можливе, клопотання позивача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору задовольнити.

Ухвалою від 20.02.19 судом залучено до участі у справі № 908/1823/18 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Підготовче засідання у справі № 908/1823/18 відкладено на 11.03.19.

Ухвалою від 11.03.19 судом закрито підготовче провадження у справі № 908/1823/18 та призначено справу № 908/1823/18 до судового розгляду по суті на 18.03.19.

Ухвалою від 18.03.19 судом оголошено перерву в розгляді справи № 908/1823/18 по суті на 15.04.19.

Ухвалою від 15.04.19 судом оголошено перерву в розгляді справи № 908/1823/18 по суті на 17.04.19.

Розгляд справи здійснювався із застосуванням технічних засобів фіксації (не в режимі відеоконференції) судового процесу за допомогою ПАК “Оберіг”.

У засіданні суду 17.04.19, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам позивача та відповідача повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Позивач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві за вих. від 06.09.18 № 1001ВИХ-18-4219 та у відповіді на відзив за вих. від 24.01.19 № 1001ВИХ-19-367. Просив суд визнати договір про транспортування природного газу № НОМЕР_1 від 01.08.18 укладеним в редакції АТ “Укртрансгаз”, що відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2497.

Відповідач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях проти позову заперечив в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву за вих. від 14.01.19 № 690-Ск-481-0119. Просив суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Третя особа в судові засідання жодного разу не направила свого представника, про дату, час та місце судових засідань третю особу повідомлено належним чином.

06.03.19 до суду від третьої особи надійшло пояснення за вих. від 04.03.19 № 229/15-19, в яких представник НКРЕКП просить суд розгляну справу без участі представника третьої особи та повідомляє суд, що 04.12.18 на відкритому засіданні НКРЕКП було прийнято постанову № 1598 «Про внесення мін до Типового договору транспортування природного газу», якою абз. 2 пункту 9.3 розділу IX викласти в такій редакції: «Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».

Відповідно до пунктів 1 і 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; 2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Приймаючи до уваги, що сторін належним чином повідомлено про дату, місце та час розгляду справи № 908/1823/18, враховуючи неявку в судове засідання третьої особи (її представника), суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи за відсутності такого учасника справи за наявними у матеріалах справи документами (доказами).

Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з відомостями отриманими судом на безкоштовний запит з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повною вірною назвою відповідача у цій справі є публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз».

Оскільки при подачі позовної заяви у цій справі позивачем не було належним чином вказано повне найменування відповідача (публічне акціонерне товариство «Запоріжгаз»), суд виходить з того, що повною вірною назвою відповідача у цій справі є публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (надалі ПАТ «Запоріжгаз», ідентифікаційний код юридичної особи 03345716).

Акціонерним товариством “Укртрансгаз” (Оператор) було надіслано на адресу публічного акціонерного товариства “Запоріжгаз” (Замовник) договір транспортування природного газу від 01.08.18 № НОМЕР_1 для його підписання останнім.

За цим договором Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу (Послуги) на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлену в цьому Договорі вартість таких Послуг (п. 2.1. договору).

Згідно із п. 9.3. договору у випадку, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.05 № 20 у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.

Супровідним листом за вих. від 15.08.18 № Zр03.2-16-8736-0818 за підписом комерційного директора ПАТ “Запоріжгаз” ОСОБА_3 повернуто до АТ “Укртрансгаз” підписаний договір транспортування природного газу від 01.08.18 № НОМЕР_1 з боку відповідача разом з двома примірниками протоколу розбіжностей від 15.08.18 до договору транспортування природного газу від 01.08.18 № НОМЕР_1.

Відповідно до протоколу розбіжностей від 15.08.18, ПАТ “Запоріжгаз” було запропоновано АТ “Укртрансгаз” змінити п. 9.3. договору транспортування природного газу від 01.08.18 № НОМЕР_1 шляхом викладення вказаного пункту в наступній редакції: у випадку, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання держаних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 № 256, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2497 «Про затвердження Типового договору транспортування природного газу» затверджено Типовий договір транспортування природного газу.

Зокрема, п. 9.3. Типового договору викладено у наступній редакції: «У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.17 № 951 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» визнано такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається, у т.ч. й постанова Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій».

Листом від 25.05.18 № 4863/16.3.2/7-18 голова НКРЕКП ОСОБА_4 повідомив ПАТ “Укртрансгаз”, що (пряма мова): «… Відповідно до положень статті 32 Закону України «Про ринок природного газу» (далі - Закон України) транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.

Так, на виконання положень статті 32 Закону України постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 було затверджено Типовий договір транспортування природного газу (далі - Типовий договір).

Звертаємо увагу, що згідно з положеннями частини четвертої статті 179 Господарського кодексу України при укладанні господарських договорів сторони можуть визначити зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступити від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.,

Таким чином, питання викладені у вашому листі можуть бути врегульовані шляхом конкретизації умов договору транспортування природного газу, укладеного відповідно до Типового договору.

Одночасно повідомляємо, що у зв'язку із відсутністю на даний час кворуму в НКРЕКП, Регулятор не має можливості схвалити проект постанови, яким будуть передбачені запропоновані ПАТ «Укртрансгаз» зміни до Типового договору транспортування природного газу».

Відповідно до постанови НКРЕКП від 04.12.2018 № 1598 «Про внесення мін до Типового договору транспортування природного газу», абз. 2 п. 9.3 розділу IX внесено зміни до Типового договору транспортування природного газу та викладено в такій редакції: «Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».

Оцінивши наявні у матеріалах справи документи (докази), вислухавши усні та в письмовому вигляді пояснення представників сторін та третьої особи суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ст. ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України), правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. ст. 73, 77 ГПК України).

За змістом ч.ч. 3, 7 ст. 179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо, зокрема, існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Частиною 3 ст. 184 ГК України встановлено, що укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватись з дотриманням умов, передбачених статтями 179, 181 цього Кодексу, зокрема, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа.

Статтею 181 цього Кодексу визначено загальний порядок укладання господарських договорів. Так, за приписами ч.ч. 1-7 ст. 181 ГК України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у 20-денний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у 20-денний строк надсилає другій стороні 2 примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом 20 днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).

Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений 20-денний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

У разі, якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.

Із змісту ч. 1 ст. 187 ГК України слідує, що спори, що виникають при укладанні договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Взаємовідносини, які виникають в процесі укладення договорів транспортування природного газу, регулюються Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2493 та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.15 № 2497 «Про затвердження Типового договору транспортування природного газу».

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 32 Закону України «Про ринок природного газу», транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами.

За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується платити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу.

Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.

Відповідно до п. 32 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Статтею 33 Закону України «Про ринок природного газу» унормовано, що оператор газотранспортної системи розробляє кодекс газотранспортної системи за результатами консультацій з суб'єктами ринку природного газу та подає його Регулятору на затвердження. Після затвердження кодексу газотранспортної системи Регулятором оператор газотранспортної системи розміщує його на своєму веб-сайті.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2494, затверджено Кодекс газорозподільних систем.

Згідно із п. 2 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, порядок взаємовідносин оператора газорозподільної системи з оператором газотранспортної системи, у т.ч. пов'язаних з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до газорозподільної системи, зокрема щодо якості та обліку природного газу (у т.ч. приладового), а також з обміном даних щодо прогнозів відборів/споживання природного газу по споживачах та фактичних обсягів споживання ними природного газу, регулює Кодекс газотранспортної системи, який затв. постановою НКРЕКП від 30.09.15 № 2493 та за реєстр. в Міністерстві юстиції України 06.11.15 за № 1378/27823 (далі Кодекс ГТС).

Пунктом 2 розділу VI Кодексу ГТС визначено, що взаємовідносини між Оператором ГТС та Оператором ГРМ, пов'язані з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з ГТС до ГРМ, регулюються укладеним між ними договором на транспортування природного газу, який укладається за формою Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.15 № 2497 (далі - типовий договір транспортування природного газу), технічною угодою (за необхідності) та відповідно до вимог Кодексу ГТС.

В свою чергу, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.15 № 2497 «Про затвердження Типового договору транспортування природного газу» затверджено Типову форму спірного договору, п. 9.3. якого співпадає із редакцією договору позивача, а саме: «У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».

Як вказувалось вище у тексті цього рішення, ст. 179 ГК України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

В той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.17 № 951 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» визнано такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається. Зокрема, в цьому переліку міститься й постанова Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій».

Згідно із п. 3 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України № 951 від 08.11.17, ця постанова набирає чинності з 01.01.18.

Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.05 № 20 є такою, що втратила чинність з 01.01.18 у зв'язку з чим затверджений останньою Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, на який міститься посилання у п. 9.3. Типового договору транспортування природного газу, та п.9.3. Договору в редакції позивача після зазначеної дати застосуванню не підлягає, оскільки положення останнього припинили свою дію із набрання чинності наведеної вище постанови КМУ від 08.11.17 № 951.

Крім того, постановою НКРЕКП від 04.12.18 № 1598 «Про внесення мін до Типового договору транспортування природного газу», абз. 2 п. 9.3 розділу IX внесено зміни до Типового договору транспортування природного газу та викладено в наступній редакції: «Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».

З підстав наведених вище у тексті цього рішення суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову АТ «Укртрансгаз» та визнання укладеним договору на умовах запропонованих останнім у тексті свого позову у цій справі з огляду на те, що умови, на які посилається позивач в п. 9.3. запропованого ним проекту договору транспортування природного газу від 01.08.18 № НОМЕР_1, втратили чинність.

А тому, як наслідок, судом у задоволенні позову відмовляється.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 24, 42, 46, 73, 74, 77, ч. 4 ст. 116, ст. ст. 129, 202, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» ГПК України.

Повний текст рішення складено 02.05.19 (в силу вимог ч. 4 ст. 116 ГПК України ).

Суддя В.Л. Корсун