Постанова від 17.04.2019 по справі 588/1517/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Щербаченко М.В.

17 квітня 2019 р.Справа № 588/1517/17

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

суддів: Бенедик А.П. , Присяжнюк О.В. ,

за участю секретаря судового засідання - Лисенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на рішення Тростянецького районного суду Сумської області від 22 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

встановила:

09.11.2017 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (подалі - Ліквідкомісія УМВС України в Сумській області) щодо не виготовлення для перерахунку його пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» (подалі - Порядок № 45), з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (подалі - постанова КМУ № 988), та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області його нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією формою , передбаченою Додатком 2 Порядку № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1320 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (61%) - 2125,20 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0 %) - 0 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0 %) - 0 грн., премія (53,8 %) - 3268,56 грн. Всього - 11.113,56 грн.

Також, позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідкомісії УМВС в Сумській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що з 2009 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей 23.12.2015 року Верховною радою України прийнято Закон № 900-VIII, яким доповнено та змінено статті 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», якими було передбачено, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку, а перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Указаний Закон № 900-VIII набрав чинності 29.12.2015 року, а тому з цього часу пенсіонери МВС набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Постановою КМУ № 988 змінено розмір грошового забезпечення поліцейським, які є значно більшими у порівнянні з тими, що застосовувались при обчисленні нинішнім пенсіонерам.

Вказує, що розмір його пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року відповідно до довідки № 11/653-790(1212) від 11.06.2012 року за нормами, чинними на 01.04.2012 року за посадою дільничний інспектор міліції сектору ДІМ Тростянецького РВ УМВС в Сумській області, а саме: посадовий оклад - 650,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 125,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 193,75 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань (61%) - 590,94 грн., премія (53,80 %) - 839,11 грн.

Пенсійний фонд України 28.03.2017 року повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій, та на підставі отриманих списків Ліквідкомісія УМВС України в Сумській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, згідно якої, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою дільничний інспектор міліції сектору ДІМ Тростянецького РВ УМВС в Сумській області становить: посадовий оклад - 2400,00 грн., підвищення посадового окладу ( 0 %) - 0,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (30 %) - 1320,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби ( 0 %) - 0,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0 %) - 0,00 грн., премія ( 0,37 %) - 21,16 грн., а всього - 5741,16 грн.

Натомість позивач вважає, що станом на 01.01.2016 року за його посадою, ураховуючи розмір грошового забезпечення запроваджений поліцейським постановою КМУ № 988, грошове забезпечення, виходячи з якого йому має бути обчислено пенсію, має становити: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (30 %) - 1320,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (61 %) - 2125,20 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0 %) - 0,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (0 %) - 0,00 грн., премія (53,8 %) - 3268,56 грн., всього 11113,56 грн.

03.10.2017 року він звернувся до Голови Ліквідкомісії УМВС України в Сумській області із письмовою заявою, в якій зазначив, що при наданні довідки із такими показниками порушено його права як пенсіонера МВС, які передбачені статтею 22, 46, 64 Конституції України, встановлене законами України, що не підлягають звуженню та обмеженню, та наполягав, що відповідач зобов'язаний виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Однак 28.10.2017 року він отримав відповідь про відмову у наданні нової довідки, що позивач вважає протиправною бездіяльністю. У постанові КМУ № 988 додаткові види грошового забезпечення та премії, відповідно до частин 4 статті 63 Закону України № 2262 змінили розміри відповідних видів грошового забезпечення, що є складовими існуючих пенсій, а тому не всі вони мають бути враховані при перерахунку, як це зробив відповідач, «обнуливши» внаслідок цього законні складові існуючих пенсій.

Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки така порушує його право на гідне пенсійне забезпечення.

Правом подання відзиву на позов ОСОБА_1 відповідач не скористався.

Постановою Тростянецького районного суду Сумської області від 22.12.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково наступним чином:

Визнано протиправною бездіяльність Ліквідкомісії УМВС України в Сумській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача за формою, передбаченою Додатком 2 Порядку № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ № 988, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ № 1294 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку пенсії.

Ліквідкомісія УМВС України в Сумській області зобов'язана виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії за формою, передбаченою Додатком 2 Порядку № 45, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ № 1294 та змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ № 988, із зазначенням з дати виникнення права на перерахунок основних і додаткових видів грошового забезпечення за його посадою а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції, надбавка за вислугу років 30 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 61 % та премії у розмірі 53,8 % .

У задоволенні іншої частини вимог позивачу відмовлено.

Судове рішення вмотивовано тим, що підставою для проведення перерахунку пенсії позивача є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців (згідно приписів Порядку № 45).

Суд першої інстанції зазначив, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ № 988, що свідчить про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_2 .

Як установлено судом виходячи з довідки, виданій Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 11.06.2012 року № 11/653-790 позивач отримував за виконання особливо важливих завдань у розмірі 61 %, тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії.

Постанова КМУ № 1294, як і постанова КМУ № 988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ, але вони мають різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Отже, враховуючи те, що постановою КМУ № 988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована постановою КМУ № 1294, то указана надбавка повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Крім того, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно переглянув розмір премії, який був визначений позивачу довідці, виданій Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 11.06.2012 року у розмірі 53,8 %.

Отже, у відповідача не було законних підстав не реагувати на звернення позивача від 03.10.2017 щодо перегляду виданої 19.05.2017 року довідки про його розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, що свідчить про те, до відповідач допустив протиправну бездіяльність.

З огляду на зазначене, суд вважав обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання Ліквідкомісії УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, згідно постанови КМУ № 988, постанови КМУ № 1294 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань 61 %, премія у розмірі 53,8 % з дати виникнення права на перерахунок.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення. Оскільки позивачем не доведено, що відповідач має намір ухилятися від виконання судового рішення чи іншим чином перешкоджати виконанню судового рішення така вимога позивача заявлена передчасно та без належного обґрунтування, тому задоволенню не підлягає.

В апеляційній скарзі Ліквідкомісія УМВС України в Сумській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення Тростянецького районного суду Сумської області від 22.12.2017 року в частині, якою судом задоволений позов, та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_1 .

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не включена у спірну довідку позивача, оскільки згідно Порядком № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.

Щодо зазначення в надбавки за виконання особливо важливих завдань, скаржник вважає цю позовну вимогу безпідставною, оскільки постанова КМУ від 07.11.2007 року не врегульовує питання грошового забезпечення поліцейських або його окремих складових.

Розмір премії, який зазначено в довідці становить 0,37%. Відповідно до листа Національної поліції України від 19.04.2017 року № 4060/03/48-2017 середній розмір премії за відповідною посадою, що фактично виплачені у грудні 2015 року, складає 0,37%. Інші доплати, надбавки і підвищення у грудні 2015 року поліцейським не виплачувались.

За таких обставин, довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії виготовлена у відповідності до вимог чинного законодавства, і підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 немає.

Заперечуючи проти доводів та аргументів апеляційної скарги, покладених в обґрунтування її вимог, позивач ОСОБА_2 зазначає доводи, фактично аналогічні тим, що наведені ним у позові, та просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції, - без змін.

За приписами статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308).

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом установлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Перед звільненням зі служби в органах внутрішніх справ він займав посаду дільничного інспектора міліції сектора ДІМ Тростянецького РВ УМВС в Сумській області.

Пенсія ОСОБА_1 на цей час обчислена виходячи з грошового забезпечення зазначеного у довідці, виданій Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 11.06.2012 року № 11/653-790 (1212), згідно з якою станом на 01.04.2012 року грошове забезпечення за посадою дільничний інспектор міліції сектора ДІМ Тростянецького РВ УМВС в Сумській області складалось із таких його основних та додаткових його видів: посадовий оклад - 650,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 125,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 193,75 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань (61%) - 590,94 грн., премія (53,80 %) - 839,11 грн. (а.с.18).

Відповідачем 19.05.2017 року на підставі частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 складено довідку за № 11/139-180 (1252), яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Згідно з цією довідкою, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою дільничний інспектор міліції сектора ДІМ Тростянецького РВ УМВС в Сумській області/дільничний офіцер поліції становить: посадовий оклад - 2400,00 грн., підвищення посадового окладу ( 0 %) - 0,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (30 %) - 1320,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби ( 0 %) - 0,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0 %) - 0,00 грн., премія (0,37 %) - 21,16 грн., а всього - 5741,16 грн. (а.с.17).

Позивачу на його заяву про перегляд зазначеної довідки від 19.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, відповідачем надіслано лист від 17.10.2017 року № 33/6-43пк, в якому роз'яснено, що довідка про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії на 01.01.2016 оформлена з урахуванням вимог Порядку № 45, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються, тому довідка перегляду не підлягає (а.с.19-20).

Не погоджуючись із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Відповідно до наведеного вище Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч. 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07.11.2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Наведеним вище Законом, статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Окрім того, Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

У відповідності до ст. 102 Закону № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінетом Міністрів України в постанові № 988, що набрала чинності 02.12.2015 року, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

З огляду на викладене, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою КМУ № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Згідно з пунктом 2 постанови КМУ № 988, виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови КМУ № 988, Міністерством внутрішніх справ України, видано наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (подалі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Відповідно п.п. 1-3 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Згідно з п. 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (абз. 7 п. 5 Порядку № 45).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Разом з тим, постановою КМУ № 988 визначено перелік надбавок, доплат для поліцейських, серед яких відсутній такий вид надбавки, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, що були передбачені постановою КМУ № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Тобто, надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Пунктом 2.1 Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 визначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Згідно з п. 2.2 наведеного Рішення Конституційного Суду України, Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

В Рішенні від 02.03.1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

У рішенні від 08.11.2005 року у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому її не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Натомість, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 12.12.2018 року по зразковій справі №802/2196/17-а.

Також у вказаній постанові закріплено, що при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі.

Згідно із частиною третьою статті 291 КАС України, правові висновки Великої Палати Верховного Суду в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення у типовій справ.

З метою повного та об'єктивного розгляду справи, судом апеляційної інстанції витребувано у Національної поліції України інформації про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені у січні 2016 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМУ № 988, за посадою, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої звільнений позивач.

Листом від 08.04.2019 року № 1081/26/6-2019 Національна поліція України повідомила, що інформація щодо виплати середніх розмірів надбавок відповідно до прирівняної посади, з якої звільнений позивач, відсутня. Середній розмір премії, виплаченої поліцейським за січень 2016 року за відповідною посадою складає 0,82 %.

Таким чином, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконною бездіяльність Ліквідкомісії УМВС України в Сумській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача за формою, передбаченою Додатком 2 Порядку № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ № 988, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ № 1294 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії за формою, передбаченою Додатком 2 Порядку № 45, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ № 1294 та змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ № 988, із зазначенням з дати виникнення права на перерахунок основних і додаткових видів грошового забезпечення за його посадою а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції, надбавка за вислугу років 30 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 61 % та премії у розмірі 53,8 % .

Інші доводи учасників справи на висновки колегії суддів не впливають.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині < > є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справами, неправильне застосування норм матеріального (пункти перший, четвертий частини першої статті 317 КАС України).

З урахуванням наведеного вище, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню в частині, якою задоволені позовні вимоги ОСОБА_3 , із прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні цих вимог позивача.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області задовольнити.

Рішення Тростянецького районного суду Сумської області від 22 грудня 2017 року скасувати в частині, якою задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23 місто Суми, ЄДРПОУ 08592299) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою по АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , для перерахунку пенсії з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням з дати виникнення права на перерахунок основних і додаткових видів грошового забезпечення за його посадою а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції, надбавка за вислугу років 30 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 61 % та премії у розмірі 53,8 %, - з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

В іншій частині рішення Тростянецького районного суду Сумської області від 22 грудня 2017 року залишити без змін.

Постанова Другого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова

Судді(підпис) (підпис) А.П. Бенедик О.В. Присяжнюк

Постанова у повному обсязі складена і підписана 26 квітня 2019 року.