24 квітня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/870/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
представника позивача - Степаненка Р.О.,
представника відповідачів - Родінченко М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ФІНН 9" до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство «ФІНН 9» (далі - ПП «ФІНН 9») 21.12.2018 звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (далі - ГУДФС у Чернігівській області), у якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1074795/37887047 від 12.02.2019 та рішення Комісії Державної фіскальної служби України у Чернігівській області з питань розгляду скарг №12353/37887047/2 від 04.03.2019;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №727 від 26.12.2018 у Єдиному реєстрі податкових накладних, подану позивачем, датою її отримання - 14.01.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податкова накладна, складена ПП «ФІНН 9», відповідає змісту здійсненої операції та укладеному договору, а відповідачам на перевірку надавався повний пакет документів, що підтверджує реальність здійсненної операції.
Водночас, оскаржувані рішення не містять конкретної інформації про причини та підстави їх прийняття. Також відсутні критерії, передбачені податковим законодавством для зупинення реєстрації поданих податкових накладних.
Крім того зазначив, що внаслідок безпідставної зупинки реєстрації податкової накладної ПП «ФІНН 9» втрачає власні кошти, оскільки покупець не сплачує та затримує оплату повної вартості отриманого товару до часу реєстрації.
Ухвалою судді від 01.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідачів у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, надав відзив на позов та зазначив, що Комісією розглянуто отримані документи та визнано такими, що надані у обсязі, недостатньому для надання пропозицій щодо реєстрації спірної податкової накладної. При цьому, у рішеннях зазначено про надання платником копій документів, які складені з порушенням законодавства, зокрема, у перевізника немає зареєстрованого транспорту, який вказаний у наданій копії товарно-транспортної накладної, а також відсутнє придбання транспортних послуг, в ч.т. у фізичних осіб.
Крім того, зазначив, що ПП «ФІНН 9» включено до Реєстру платників з ознаками ризику, що і стало причиною зупинки реєстрації спірної податкової накладної.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов має бути задоволений, враховуючи таке.
ПП «ФІНН 9» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.11.2011 внесено відповідний запис. Товариство перебуває на обліку як платник податку на додану вартість (а.с. 41-43).
Відповідно до інформації, відображеної у Єдиному державному реєстрі, основним видом діяльності позивача є 46.36 оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами.
Судом встановлено, що з метою здійснення господарської діяльності, 13.03.2017 між ПП «ФІНН 9» (постачальник) та ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» (покупець) було укладено договір поставки №971Р (з можливістю пролонгації), підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується передати у власність покупця, а покупець прийняти і оплатити товар відповідно до умов договору та замовлення (а.с. 20-24).
Відповідно до пункту 2.5 Договору ціна товару, згідно з якою постачальник поставляє товар покупцю, має бути вказана в накладних, які надаються постачальником покупцю разом з партією товару, та повинна відповідати ціні товару, вказаній в прайс-листі.
Пунктом 3.2 Договору передбачено, що постачальник зобов'язується здійснити поставку партії товару в асортименті, кількості і за цінами, що зазначені у погоджених сторонами додатках - замовленні, логістичній специфікації та прайс-листі.
На виконання умов договору ПП «ФІНН 9» було поставлено покупцю цукор у кількості 22 т, загальною вартістю 233 199,91 грн. (з ПДВ), що підтверджується: видатковою накладною від 26.12.2018 №РН-00930, рахунком-фактурою від 26.12.2018 №СФ-00930 та оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 (а.с. 25, 26, 27).
Придбаний товар поставлений покупцю перевізником ФОП ОСОБА_3, за рахунок ПП «ФІНН 9», відповідно до договору на перевезення вантажу від 26.12.2018 (цукор у кількості 22 т, автомобіль НОМЕР_1, номер причепу НОМЕР_2) (а.с. 33), що підтверджується такими документами первинного бухгалтерського обліку: товарно-транспортна накладна від 26.12.2018 №738тф, рахунок-фактура від 26.12.2018 №183, платіжне доручення від 01.01.2019 №854, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 26.12.2018 №183 (а.с. 34-37).
З наданих суду доказів встановлено, що вищевказаний автомобіль та причеп використовуються ФОП ОСОБА_3 відповідно до договору позички від 20.12.2018, укладеного з ФО ОСОБА_4, який є власником вказаних транспортних засобів (а.с. 38-40).
Поставлений ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» цукор придбаний ПП «ФІНН 9» у ПП «Еверест», на підтвердження чого надано: договір поставки від 02.01.2015 №ДГ-001 (з додатковою угодою від 05.03.2015 №01/15), видаткову накладну від 26.12.2018 №РН-00414 (на поставку цукру у кількості 22 т), рахунок-фактуру від 26.12.2018 №СФ-00414, платіжне доручення від 18.01.2019 №878 (а.с. 28-32).
ПП «ФІНН 9» за наслідками господарські операції з ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» виписано податку накладну від 26.12.2018 №727 (а.с. 13) та направлено її відповідачу за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення у вигляді електронного файлу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
За допомогою програми електронного документообігу, позивачем отримано квитанцію, де зазначено: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних» (а.с. 14).
У зв'язку із наведеним, 08.02.2019 ПП «ФІНН 9» надіслано до ГУДФС у Чернігівській області повідомлення №19 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено (а.с. 15).
12.02.2019 Комісією прийнято рішення №1074795/37887047 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.12.2018 №727 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), у зв'язку з тим, що позивачем надано копії документів, які складені з порушенням законодавства, а саме: згідно наявної інформації, у перевізника немає зареєстрованого транспорту, який зазначений в наданих копіях ТТН, а також відсутнє придбання транспортних послуг, в т.ч. у фізичних осіб (а.с. 16-17).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку, роз'яснивши при цьому, на підставі яких документів перевізник використовував зазначений у ТТН транспортний засіб (а.с. 18). Однак, рішенням Комісії з питань розгляду справ ДФС України від 04.03.2019 вказана скарга залишена без задоволення та рішення Комісії ДФС без змін, оскільки, на думку контролюючого органу, у платника податку відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи надано не в повному обсязі (а.с. 19).
Вважаючи вказані рішення відповідачів про відмову у реєстрації податкової накладної протиправними, ПП «ФІНН 9» звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - в редакції, чинній на час подання позивачем податкових накладних для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) Реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246; у редакції, чинній на час подання позивачем податкових накладних для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
На виконання вказаних вимог податкового законодавства, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, відповідно до вказаного Порядку №117 податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,03, P < P м х 1,4, де:
D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T;
S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування;
P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;
P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування.
Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
Податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються, у тому числі, критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як вбачається зі змісту квитанцій, контролюючим органом сформовано висновки про відповідність податкової накладної від 26.12.2018 №727 вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», викладених у листі Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18, оскільки наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Водночас, у вищевказаних квитанціях фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с. 16-17, 19).
У судовому засіданні представник відповідачів зазначив, що відповідно до рішення Комісії, оформленого протоколом від 30.11.2018 №168, ПП «ФІНН 9» включено до Реєстру платників з ознаками ризику, що і стало причиною для зупинення реєстрації спірних податкових накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, до яких були додані документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції із своїм контрагентом та надані відповідні пояснення.
Вичерпні пояснення щодо прав користування перевізника автомобілем, яким здійснено перевезення придбаного ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» у ПП «ФІНН 9» цукру, згідно товарно-транспортної накладної, надані позивачем (із відповідними доказами) у скарзі до Комісії з питань розгляду скарг ДФС України, однак останньою на належному рівні не проаналізовані.
Суд зазначає, що наявність у податкового органу повноважень на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - це одна з обставин, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії, але не єдина. Надання податковому органу відповідних повноважень - це лише передумова подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом реалізації чого, у цій справі, є прийняття рішень, законність яких перевіряється судом.
Так, судом встановлено безпідставність зупинення реєстрації податкової накладної як передумови прийняття відповідних рішень Комісії, адже у квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК не вказано конкретного переліку документів, перелік яких встановлений Порядком №117. Натомість платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарської операції.
В оскаржуваних рішеннях підставою для їх прийняття податковим органом зазначено надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Однак, які конкретно документи не відповідають вимогам не вказано.
Так само, Комісія з питань розгляду скарг ДФС, прийшовши до висновку про відсутність у ПП «ФІНН 9» копій документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг), не зазначила, яких саме документів платником не було надано, обмежившись загальним формулюванням. Також не зазначено, які документи надано не у повному обсязі.
Однак, загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 23.10.2018 по справі № 822/1817/18.
Також суд звертає увагу, що у рішеннях не наведено жодного порушення норми матеріального права позивачем, не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
ПП «ФІНН 9» надіслано на розгляд контролюючого органу належним чином оформлені первинні документи, які у повній мірі відображають зміст та форму здійсненої господарської операції з контрагентом. При цьому, включення ПП «ФІНН 9» до Реєстру платників з ознаками ризику не є належним та безспірним підтвердженням того, що останнє неправомірно сформувало податковий кредит по спірній податковій накладній.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, №1074795/37887047 від 12.02.2019 та Комісії Державної фіскальної служби України у Чернігівській області з питань розгляду скарг №12353/37887047/2 від 04.03.2019.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача, суд зазначає таке.
Пунктом 28 Порядку №117 передбачено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Аналогічно, приписами пункту 20 Порядку №1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну фіскальну службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано права вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.12.2018 №727, подану ПП «ФІНН 9».
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ПП «ФІНН 9» необхідно задовольнити повністю.
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Приватного підприємства "ФІНН 9" (код ЄДРПОУ 37887047, вул. Інструментальна, 7-а, м. Чернігів, 14000 ) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39392183, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1074795/37887047 від 12.02.2019.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг №12353/37887047/2 від 04.03.2019.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №727 від 26.12.2018, подану Приватним підприємством "ФІНН 9", датою її отримання - 14.01.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на користь Приватного підприємства "ФІНН 9" судові витрати в сумі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 50 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Приватного підприємства "ФІНН 9" судові витрати в сумі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 50 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 02 травня 2019 року.
Суддя С.В. Бородавкіна