02 травня 2019 року м. Рівне №460/117/19
Рівненський окружний адміністративний суд в складі судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії по віку призначеної 15.12.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсії за віком позивача відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%, починаючи з 15.11.2017 з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 07.12.2006 призначено пенсію за віком згідно з положеннями Закону України "Про державну службу". З 15.11.2017 була призначена пенсія згідно з положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, відповідач не повідомив позивача, що під час нарахування пенсії згідно з положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" була застосована величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%. Листом відповідача від 28.12.2018 повідомлено, що органами Пенсійного фонду з 15.11.2017 перераховано пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При цьому, даним листом також повідомлено, що при переведенні позивача з одного виду пенсії на інший, застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Отже, відповідач, незважаючи на те, що пенсія згідно з нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначена позивачу вперше, неправомірно застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% та зроблено висновок, що перерахунок пенсії позивача проведено згідно з чинним пенсійним законодавством. Позивач не погодилась з такими висновками та діями відповідача та вважаючи їх протиправними звернулась до суду з позовом.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечення зазначає, що пенсія позивачу в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування призначається не вперше, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсій, в тому числі застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, немає. Повідомив, щопозивачу здійснено перерахунок пенсії за віком шляхом застосування при обчисленні її розміру показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеної як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки в сумі 3764,40 грн. та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% на законних підставах. На підставі вищенаведеного, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою від 25.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та призначено розгляд справи по суті на 14.03.2019.
Ухвалою суду від 14.03.2019 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 07.12.2000 перебуває на обліку в Сарненському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком.
Відповідно до розпорядження №140292 від 11.04.2006 ОСОБА_1 на підставі поданої заяви призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.32, 40).
Відповідно до розпорядження №140292 від 21.12.2017 ОСОБА_1 на підставі поданої заяви з 15.11.2017 перераховано пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вид перерахунку "перерахунок - зміна стажу". Страховий стаж позивача з 01.07.2000 складає 12 років 3 місяці 26 днів. Загальний стаж роботи позивача складає 43 роки 0 місяців 26 днів (а.с.37, 38).
18.12.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій вказала, що при призначенні пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" була застосована величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35 %. Відтак, позивач просила відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до пп. 4-4 п.4 розділу ХV "Прикінцеві положення", починаючи з 15.11.2017 з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.34-35).
Листом від 28.12.2018 Сарненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області повідомило, що органами Пенсійного фонду з 15.11.2017 перераховано пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Страховий стаж позивача становить 43 роки 00 місяців 26 днів. Коефіцієнт страхового стажу, визначений відповідно до статті 25 Закону, з урахуванням вартості одного року страхового стажу 1% складає 0,43000. Розмір пенсії обчислено із урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 28.02.2006, розмір якої складає 5283,03 грн. (3764,40 грн. - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки * 1,40342 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Відтак, відповідач повідомив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено згідно з чинним пенсійним законодавством (а.с.36).
Таким чином, спірними правовідносинами у даній справі є незастосування відповідачем при визначенні розміру пенсії за віком позивача з 15.11.2017 величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративний спір по суті суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1-2 ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII, в редакції, станом на дату призначення позивачу пенсії за віком державного службовця) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон №1058-ІV, в редакції, станом на 01.10.2017) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 3 ст.45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Судом встановлено, що 11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148-VIII), яким внесено зміни до Закону №1058-ІV.
Відповідно до положень п.4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV (зі змінами, внесеними Законом №2148-VIII) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно з абз. 1 п.4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Відповідач вказує, що на підставі його розпорядження від 15.12.2017 ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, при цьому, при обчисленні розміру пенсії, застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1%.
Оцінюючи доводи відповідача, що величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % не застосовуються при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, оскільки пенсія їй призначена не вперше, суд враховує наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач з 07.12.2000 перебуває на обліку в Сарненському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Сарненської області та отримувала пенсію за віком, призначену згідно зі ст. 37 Закону України “Про державну службу”.
На підставі поданої заяви до Пенсійного фонду, з 15.11.2017 позивачу вперше призначено пенсію за віком на підставі іншого Закону, а саме - Закону №1058-ІV.
Законом №1058-ІV не врегульовано порядок призначення, обчислення розміру та виплати пенсій за віком державного службовця.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону №1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 30 років.
Станом на день звернення із заявою про призначення пенсії за віком позивач повністю відповідала вимогам, встановленим ст. 26 Закону №1058-ІV.
Суд зазначає, що приписами ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV, які відповідач застосував до спірних правовідносин, врегульовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший вид. Тобто, вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом №1058-ІV.
Разом з тим, в спірних правовідносинах щодо позивача з 15.11.2017 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, адже позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV позивач звернулася вперше.
З огляду на зазначене, положення абз. 1 п.4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 при призначенні пенсії, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Отже, відповідач при обчисленні розміру призначеної позивачу вперше пенсії за віком безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, а відтак, його дії щодо застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV є протиправними.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові ОСОБА_2 Верховного Суду 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17 (провадження № 11-731апп18).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість, доводи позивача ґрунтуються на законі, відповідають обставинам справи та підтверджені належними й допустимими доказами.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вказане, сплачена сума судового збору у розмірі 768,40грн. відповідно до квитанції, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 (34500, вул. Свято-Троїцька, буд. 5, м. Сарни, Рівненська обл.; РНОКПП НОМЕР_1) до Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (34500, вул. Суворова, буд. 8, м. Сарне, код ЄДРПОУ 41249821) - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% при призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п. 4-4 п. 4 розділу ХV "Прикінцеві положення", починаючи з 15.11.2017 з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 02 травня 2019 року.
Суддя Щербаков В.В.